Boğaz Kültürü

Boğaz kültürü, uzman hekim tarafından konforlu laboratuvarda yapılan ve daha çok boğazda meydana gelen birtakım bakteriyel sağlık sorunlarının tespitinde uygulanmaktadır.

Özellikle boğaz kültürü uygulaması Beta Hemolitik Streptokok adını alan ve boğazda en sık görülen bu bakteri türünün teşhis ve takibinde gerçekleştiriliyor. Boğaz hastalıkları çağımızda en sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Bu hastalıklar her yaştan bireylerde görülebiliyor.

Özellikle söz konusu bakteri türüne bağlı olarak meydana gelen boğaz sağlık sorunları orta ve genç yaş aralığındaki bireylerde görülebiliyor. Bu kapsamda söz konusu hastalıkların erken sürede tanı ve tedavi edilmesi açısından da bu testin mutlaka yaptırılması gerekir.

Test profesyonel doktor tarafından uygulandığından herhangi yan etkileri mümkün değildir. Bununla birlikte acısız ve ağrısız bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bu sebeple son derece kaliteli ve güvenilir bir tıbbi test uygulamasıdır.

Boğaz Kültürü Nedir?

2024 boğaz kültürü adından da anlaşılacağı üzere sadece boğaz hastalıklarının tanı ve takibinde uygulanan bir testtir. Bu test türü devlet ve özel hastaneler haricinde profesyonel ve kurumsal kimlikli doktor özel klinik merkezi üzerinden de uygulanıyor.

Bu bakımdan evinizin konforunda bu test için günün her saati ve haftanın tüm günlerinde online olarak da randevu oluşturabilirsiniz. Test ödemenizi ise dilerseniz nakit veya tüm banka kredi kartlarınız üzerinden de yapabilirsiniz.

Boğaz testi ülkemiz genelinden yoğun olarak uygulanıyor. Bu test türü en çok başvurulan testler listesinde yer alıyor. Pratik bir şekilde uygulandığından hastaların zaman kaybı yaşaması söz konusu değildir.

Boğaz Kültürü Nasıl Alınır?

En iyi testlerden olan boğaz kültür kolay bir şekilde alınır. Bu uygulamada ilk olarak laboratuvar ortamından düşük oranda kan numunesi alınır.

Bu işlem genellikle birkaç dakika kadar sürebilir. Sonrasında alınan kan örneği mercekte incelenir ve boğaz testi uygulanır. Test süresi sağlık merkezlerinin işleyişine göre farklılık gösterebilir. Bu bakımdan beklentilerinize hitap eden merkezleri tercih etmenizde faydalar bulunur.

İlginizi Çekebilir  İkili Test

Boğaz Kültürü Nasıl Yapılır?

Test hızlı bir şekilde yapılır. Bu bakımdan boğaz kültür yapımı genellikle kan örneği alındıktan hemen sonrasında yapılır. Yani bu test aynı gün içerisinde de uygulanabilir.

Söz konusu bakteri türü sıkça boğaz bölgesinde oluştuğundan beraberinde huzursuzluk, boğazda ağrı ve yanma hissi, halsizlik gibi pek çok belirtiler de gösterebilir. Belirtiler özellikle çocuklarda hafif seyirli olabiliyor.

Özellikle 5 ve altı yaş grubunda yer alan çocuklarda sıklıkla yüksek ateş belirtisi de söz konusu olabilir. Boğaz testi erken sürede yaptırılmaması beraberinde çocuklarda bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi de mümkün olabiliyor. Bu durum beraberinde pek çok sağlık sorunlarına da zemin hazırlayabilir.

Boğaz Kültürü Testi Nedir?

Ebeveynler tarafından merak edilen boğaz kültür testi boğaz bakterisinin tespitinde uygulanan en etkin ve seri bir şekilde neticeler sunan bir test türüdür. Mikrobiyolojik bir uygulama olarak da isimlendirilen bu test doğrudan üst solunum yolları üzerinden uygulanabilir.

Her yaştan bireylere güvenle uygulanır. Bu testin genel amacı boğaz bölgesi sağlığının korunmasıdır. Bu bölgede sadece bakteri kaynaklı değil, pek çok farklı etkenlere bağlı olarak meydana gelen hastalıklar için erkenden gerekli tanı ve tedavi önlemlerinin alınmasının sağlanmasıdır.

Boğaz Kültürü Neden Yapılır?

Boğaz kültürü birçok sebepler kapsamında yapılır. Bakteri tespiti dışında boğazdaki lenf bezleri şişikliğinde, bademciklerin şişikliğinde de boğaz kültür yapılabilir. Söz konusu mikrobun beraberinde bademciklerde de sağlık sorunlarına neden olabildiğini belirtebiliriz.

Bu durumda yapılması gereken en etkili yöntem bu testin yaptırılmasıdır. Boğaz testi doktor klinik merkezi üzerinden düşük bir fiyat tarifesi üzerinden gerçekleştirilir. Bu kapsamda minimum bir ödeme yaparak bu testten aynı gün içerisinde veya doktorunuzun belirttiği süreçte faydalanabilirsiniz.

Boğaz Kültürü Değerlendirme

Değerleme aşaması doğrudan hekiminiz tarafından gerçekleştirilir. Bu kapsamda boğaz kültür değerlendirme için doktorunuzun resmi sitesi üzerinden de kapsamlı olarak bilgiler elde edebilirsiniz. Boğaz testi yaptırıldıktan sonra test değerlendirmesi hekim ve yardımcı ekibi tarafından dakikalar içerisinde yapılır.

İlginizi Çekebilir  Anti HİV Testi

Bu kapsamda ise test sonucu hakkında olumlu veya olumsuz yönde yorumlar yapılabilir. Bu testin sonuçları minimum 24 ve maksimum ise 72 saat içerisinde alınabilir.

Beta bakterisi çocuklarda görüldüğü gibi 15 yaş ve üzeri erişkin bireylerde de meydana gelebiliyor. Bu durumun hızlı bir şekilde takip edilmesi açısından testin hafta içi 5 gün içerisinde yaptırılması önemlidir.

Boğaz Kültürü Kaç Günde Çıkar?

Test neticesi özellikle doktor özel sağlık kliniği üzerinden daha erken sürede çıkar. Bu kapsamda devlet ve özel hastanelerde boğaz kültürü testi sonucu ortalama olarak 48 ila 72 saat aralığında çıkabiliyor. Bu süreç doktor klinik merkezinde ise yalnızca 24 saati kapsıyor. Bu bakımdan mümkünde doktor klinik merkezini tercih etmeniz önerilir.

Bu doğrultuda ayrıca birçok yönden de avantajlı olabilirsiniz. Örneğin, devlet hastanelerde sıra durumu söz konusudur. Bu da uzun zaman kaybı yaşamanıza ve olası tedavi sürecinin uzamasına yol açabiliyor. Fakat bu tarz olumsuzluklar doktor klinik merkezinde görülmez. Tüm işlemleriniz son derece pratik bir şekilde gerçekleştirilir.

Boğaz Kültürü Sonucu

Test sonucunun pozitif çıkması önemlidir. Dolaysıyla boğaz kültürü testi pozitif olması bakterinin söz konusu olduğunu ve gerekli tedavilerin alınmasını gösterir.

Bu da boğaz sağlığının olumsuz yönde etkilendiği anlamına geliyor. Test sonucu doktor tarafından alınır. Fakat bu sonucun gizlilik esasında yer alması önemlidir. Bu bakımdan hekiminiz tarafından sonuç hakkında yalnızca sizlere veya birinci dereceden yakınlarınıza gerekli bilgiler aktarılabilir.

Boğaz Kültürü Pozitif Ne Demek

Testin pozitif olması bakterinin etkin olduğunu gösterir. Her test türlerinde olduğu gibi boğaz kültürü testi pozitif çıkması ilgili bakterinin boğaz bölgesinde hakimiyet gösterdiğini veya henüz ilk belirtisini gösterdiğini gösterir.

Boğaz Kültürü Fiyatları 2024

Her tıbbi testlerde olduğu gibi test fiyatı her dönemde farklılık gösterebiliyor. Bu bakımdan bu testten en düşük fiyat tarifesi üzerinden faydalanmak ekonomik yönden avantajlı olunması açısından önemlidir.

İlginizi Çekebilir  APTT Testi

Doktor sitesi üzerinden güncel test fiyatları hakkında ön bilgiler alınabilir. Boğaz kültürü fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.