Bilirubin Total Testi

Bilirubin total testi, uzman doktor tarafından uygulanan ve karaciğer organında olası bir hastalık için gerçekleştirilen bir test türüdür. Bu bakımdan bilurubin total testi 81 ilimiz üzerinden de her yaştan bireylerde uygulanabiliyor.

Profesyonel bir tıbbi test olması sebebiyle başta devlet, özel hastanelerde ve özel doktor kliniği üzerinden uygulanır. Bu kapsamda karaciğer, safra yolu ve anemi gibi birçok farklı türden organların genel sağlığının ne durumda olduğunun anlaşılmasında uygulanır.

Bu test aynı zamanda karaciğer takibi için de uygulanır. Karaciğer hastalıkları çağımızda en sık görülen önemli sağlık sorunları listesinde yer alıyor. Bu bakımdan başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere birçok uluslararası sağlık örgütleri tarafından da önemseniyor.

Karaciğer hastalıkları sinsi bir işleyişe sahiptir. Bu bakımdan belirtilerini çoğu zaman geç zamanda gösterebiliyor. Bu durumun önlenmesi ve olası hastalıkların hızlı bir şekilde erkenden tedavi edilmesinde de bu testin hayati bir değeri söz konusudur.

Bilirubin Total Testi Nedir?

2024 bilirubin total testi adından da anlaşılacağı üzere karaciğer, anemi ve safra kanalı gibi pek çok farklı türden organların genel takibinin yapıldığı özel bir test türüdür.

Bu test sayesinde söz konusu organlardaki sağlık sorunları hızlı bir şekilde teşhis edilir. Bu süreç özellikle profesyonel özel doktor kliniği üzerinden ortalama olarak 24 saat içerisinde gerçekleştirilir.

Bu bakımdan bu testin uygulanışında özellikle doktor kliniği devlet ve özel sağlık kurumlarına oranla daha çok tercih ediliyor. Vücut içerisinde ayrıca herhangi bir fonksiyonu da söz konusu olmayan bilirubin bazı durumlarda yükselebilir veya düşebilir. Bu gibi durumlarda da ilgili organlarda bazı hastalıkların olduğu anlaşılabilir.

Bilirubin Total Testi Hangi Hastalıkların Tanısı İçin Yapılır?

Merak edilen bir konu olan bilirubin total testi daha çok karaciğer, anemi ve safra yolu hastalıklarının tanısı için yapılır. Bu testi özel kılan birçok faktörler de söz konusudur. Bunlardan biri, son derece hijyenik bir ortam üzerinden uygulanmasıdır.

İlginizi Çekebilir  Covid Testi

Tıbbi testlerde başarılı sonuçlar elde edilmesi ve hasta sağlığının korunması son derece önemlidir. Bu kapsamda bu testin yapıldığı ortam son derece konforlu olup hastaların beklentilerine kusursuz bir şekilde hitap ediyor.

Karaciğer, anemi ve safra kanalı hastalıkları bugün her yaştan bireylerde meydana geliyor. Bu hastalıklar beraberinde daha ciddi sağlık sorunlarına da zemin hazırlıyor. Test üzerinden olası ciddi sağlık sorunlarının da kolay bir şekilde önüne geçiliyor.

Bilirubin Total Tespiti Nasıl Yapılır?

Hızlı sonuç veren bilirubin total test tespiti doğrudan kaliteli tıbbi laboratuvar ortamında yapılır. Bu testte ilk olarak hastadan kan örneği alınır. Uygun görülmesi durumunda bu işlem doğrudan koldan gerçekleştiriliyor.

Alınan kan örneği laboratuvar ortamındaki özel yapılı mercek üzerinden incelenir. Bu işlem uzman sağlık personelleri veya doktor tarafından gerçekleştirilir. Hemen akabinde test sonucu hakkında hasta veya hasta yakınları bilgilendirilir.

Bilirubin Düşüklüğünün Sebepleri Nelerdir?

Bilirubin düşüklüğü olası bir durumdur. Bu sebeple bilirubin total testi yaptırırken test neticesinin düşük çıkması durumunda hastaların panik yapmamasında faydalar bulunur.

Bilirubin düşüklüğü birçok nedenler sonucunda meydana gelebilir. Bu durum bireylerde çoğu zaman herhangi bir belirti görülmediğinde meydana gelebilir. Daha çok kan tahlilleri sonrasında görülebiliyor.

Bilimsel olarak da yapılan çalışmalar doğrultusunda bilirubin düşüklüğünün bugün dahi kesin nedenleri bilinmiyor. Fakat test öncesinde bireylerin doktor uyarılarına yeteri düzeyde uymaması bilirubin düşüklüğüne sebep olabiliyor.

Kullanılan bazı tıbbi ilaçlar, dengesiz beslenme, alkol ve sigara kullanımı, yetersiz uyku, yoğun kafein içerikli içeceklerin tüketilmesi gibi birçok olumsuz faktörler beraberinde bilurubin düşüklüğünde en etkili etkenlerdir. Bu sebeple bireylerin test öncesinde bu olumsuz etkenlerden uzak durması tavsiye edilir.

Bilirubin Yüksekliğinin Sebepleri Nelerdir?

Bilirubin düşüklüğü olabildiği gibi bilirubin total testi neticesinde bilirubin yüksekliği de meydana gelebiliyor. Total bilirubin değerinin 1,2 mg/DG ve üzeri oranda olması bilirubin yüksekliği olarak isimlendirilir.

İlginizi Çekebilir  Anti HBE Testi

Bilirubin yüksekliğine sebep olan başlıca faktörler; safra kesesinde meydana gelen birtakım işlev problemleri, karaciğer hastalıkları veya işlev sorunları, hepatit, gilbet sendromu, safra yolu iltihaplanmaları, hamileliğin intrahepatik kolestazı ve hemolitik anemi gibi birçok sağlık sorunları sebep olabiliyor.

Bilirubin yüksekliği bilirubin düşüklüğüne nazaran daha ciddi bir durumdur. Bu durumda erken tıbbi müdahalelerin yapılması gerekir.

Bilirubin Yüksekliği Hangi Durumlarda Görülür?

Garanti kapsamında yapılan bilirubin total testi bilirubin yüksekliği bazı durumlarda görülür. Karaciğer,safra yolu ve anemi hastalıklarında bilirubin yüksekliğinden söz edilebilir.

Bununla birlikte aşırı kafein tüketilmesi de bu problemin meydana gelmesinde etki yapabiliyor. Bilirubin yüksekliği ayrıca hastadan hastaya farklı süreçleri kapsamak şartıyla birçok belirtiler de gösterebilir.

Bu belirtiler, baş dönmesi, halsizlik, karın ağrısı ve karında ödem, huzursuzluk, mide bulantısı, sersemlik hissi, göğüs bölgesinde ağrı, titreme, üşüme hissi ve idrar renk tonunda farklılaşma olarak vurgulanabilir. Bu belirtilerden herhangi biri görülmesi durumunda mutlaka testin yaptırılması gerekiyor.

Normal Bilirubin Değeri Kaç Olmalıdır?

Normal bilirubin değerleri genel anlamda bireylerin sağlık durumları ve yaş faktörüne bağlı olarak farklılık gösterebilir. Normal bilirubin değeri 0 ila 0,3 mg/dl aralığında yer alması gerekir.

Bununla birlikte bilirubin total test değerinin ise yani bilirubin total düzeyi 0.3 ila 1,9 mg/dl düzeyinde yer alması gerekiyor. Bunun haricinde söz konusu değerler laboratuvar şartlarına ve doktor çalışma sistemine göre de değişkenlik gösterebilir. Bu bakımdan bu testin uygulanışında en iyi özel doktor kliniği tercih edilebilir.

Bilirubin testi yaptırılmaması genel sağlığın riske girmesi anlamına geliyor. Bu test üzerinden iç hastalıklarından korunabilirsiniz. Bununla birlikte bilirubin total test için doktor sitesi üzerinden 7/24 aralıksız bir şekilde online olarak randevu oluşturabilirsiniz.

Bilirubin total testi sonucunuzu da tercihiniz doğrultusunda hekiminizin kurumsal web sayfası üzerinden öğrenebilirsiniz. Bu testi yaptırmadan önce kullanmakta olduğunuz herhangi ilaç türleri hakkında doktorunuza ön bilgi sunmanız önerilir.

İlginizi Çekebilir  Rubella IGM Testi

Bilirubin Total Testi Fiyatları 2024

Bilirubin total testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.