B12 Vitamini Testi

B12 Vitamini Testi Nedir?

B12 vitamini testi, kansızlık ve anemi sebeplerini öğrenebilmek için hastaya yapılır ve sonrasında uygun olan tedaviler gerçekleştirilmiş olur. B12 insan sağlığı için çok büyük bir yere sahiptir.

Yaşam fonksiyonlarının için ihtiyaç duyulan vitaminler, yağda ve suda çözünmeleridir. B12’nin suda çözünen ve ısıya duyarlı olan vitamin olarak bilinir.

B vitamini, C vitamini, B2, B3, nikotinik asit, vitamin PP, folik asitlerle beraber suda erimiş olan vitaminler grubunda yer alır. B12 vücut için önemlidir fakat vücut tarafından üretilemeyen vitamindir.

Dışardan alınan takviye sonucunda sinir dokusu ve kırmızı kan hücre üretimini sağlamış olur. Yeterli miktarda üretilmediği zamanlarda B12 eksikliği görülür ve bu sorun sosyal hayat yansımış olur. Belirtiler sonucunda uzman hekime danışmalı ve B12 vitamini testi, yapılması gerekir.

B12 Vitamini Testi Nasıl Yapılır?

Diğer kan testi gruplarında olduğu gibi B12 vitamini testi, içinde hastadan numune kan alınır ve laboratuvar ortamına gönderilir. Alınacak olan kanın değerlerinde oynamaların açığa çıkmamış olması için mutlaka 8 saatlik aç karnına testin yapılması gerekir.

Kanda B12 Vitamini Yüksekliği Nedir?

B12 vücut tarafından üretilmez, sadece dışardan alınan besinlerden tarafından üretimi sağlanmış olur. Genelde hastaların rastladığı durumlardan biri B12 eksikliğidir. Fakat burada B12 yüksekliğinin sebebi alınan takviyelerin çok fazla olduğu anlamına gelir. Bu durum sadece yapılan B12 vitamini test, sonucunda belli olur.

Kanda B12 Düşüklüğü Nedir?

Kanda B12 düşüklüğünün sebebi genelde kansızlıktan kaynaklanan bir durumdur. Bazı durumlarda hastaların anemi rahatsızlığı nüksettiğinde bu değer daha da düşüş yaşar. Çabuk yorulma, fazla efor sarf etme, halsizlik, göz kararması durumlarda kişi kendinde bazı sorunları fark edebilir.

Et tüketimi B12 eksikliğini gideren durumlardan biridir. Yani et tüketme taraftarı olmayan hastaların B12 takviyesi almasında bir sorun yoktur. Olabildiğinde B12 eksikliğini ortaya çıkaran durumlardan kaçınmak gerekir.

İlginizi Çekebilir  Kreatinin Klirensi Testi

B12 Değeri Kaç Olmalı?

İnsanın daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilir olması için mutlaka vücuttaki merallerin, vitaminlerin ve diğer grupların normal değer aralığında olması gerekir. B12 vücudun sağlığı içinde büyük rol oynar. Ortaya çıkan B12 eksikliği bazı sorunları beraberinde getirir.

Vücudun B12 değeri normal şartlar altında günlük olarak 2-3 MCG değerinde olması gerekir. Günlük alınan bu miktar, B12 eksikliğinin giderilmesinde yardımcı olacaktır. Değerin teste yansıma ise 200 pg/mL-800 pg/mL olması gerekiyor. Değerin altına düşmemek için günlük ihtiyaç karşılanması gerekir.

B12 Vitamini Testi Aç Karnına Mı Yapılır?

Yapılan testin referans aralığında olup olmadığını anlayabilmek için mutlaka hastadan kan alınmadan önce bir şey yiyip, içmemiş olması gerekir. Mümkünse 8 saatlik aç karnına işlemi yaptırması daha uygundur.

Çünkü B12 dışardan alınan besinler sonucunda kan düzeyinde eksik ya da normalinden yüksek çıkabilir. Bu yüzden B12 vitamini test, aç karnına yapılması uygundur.

B12 Testi Sonucu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Yapılacak olan test için mutlaka aç karnına yapılması gerekiyor. Verilen kan numunesi sonrasında B12 vitamini test, sonuçları gün içinde, yaklaşık olarak 4 saat sonra sonuçlanabiliyor.

Kanda B12 Eksik Olursa Hangi Besinleri Yemeliyim?

B12 eksikliğinin giderilebilmesi için mutlaka et tüketilmesi gerekir. Bunun için kırmızı et, balık, tavuk, karaciğer ve böbrek sakatat, deniz ürünleri, yoğurt, yumurta, peynir, süt gibi besinlerin tüketilmesi uygundur. Eğer hasta et tüketmek istemiyorsa; dışardan alınacak ilaç takviyesi ile bu durumu dengeleyebilir.

B12 Vitamini Nelerde Bulunur?

Hemen hemen pek çok besinde B12 vitaminine rastlamak mümkündür. Günlük hayatta tüketilen besinler arasında yer alır. Bu besinlerin süt, yoğurt, peynir, alabalık, sakatatlar, karides, istiridye gibi deniz ürünlerinde bulunur. Olabildiğince bu besinlerin tüketilmesi ve B12 eksikliğinin giderilerek, normal değer aralığında tutulması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Protein Testi

B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B12 eksikliği genelde kansızlık sonucu ortaya çıkar. B12 besinlerin az tüketilmesi sonucunda karşımıza çıkar. Eksiklik sonrasında kişilerde göz kararması, ayakta durmakta zorlanma, el titremesi, yüzün sararması gibi belirtiler görülebilir. Bunun için B12 vitamini test, yapılmalı ve değer aralığına bakılması gerekir.

B12 İğneleri Faydalı mı?

Normal şartlar altında B12 eksikliğinin besin alınması sonucunda giderilmesi daha uygundur. Fakat kişi bu eksikliği iğne ile gidermek ister veya uzman hekimin tavsiyesi bu yönde olursa, iğne kullanımında bir sorun yoktur. Yapılan iğne tedavisinin 15 gün sürdürülmesi sonucunda etkili sonuçlar alınabilir.

B12 Vitamini Eksikliği Hamilelikte Neye Sebep Olur?

B12’nin vücut için önemi çok fazladır. Ortaya çıkan B12 eksikliği, belli başlı sorunları beraberinde getirir. Bununla birlikte hamilelik döneminde de kötü etkiler bırakır.

Bu durum bebeğin düşmesine, erken doğumun gerçekleşmesine, bebeğin ölmesine sebep olur. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için B12 vitamini testi, yapılması ve gıda takviyesi alınarak, eksikliğinin giderilmesi gerekir.

Vegan ve Vejetaryenler B12 Vitamini İçin Neye Dikkat Etmeli?

Vegan ve vejetaryenler için et tüketimi mümkün olmadığı için kişilerde B12 eksikliğinin görülme riski fazladır. Bu gibi durumlarda persiniyöz anemisi olan hastalarda eksikliğin görülme oranı fazladır.

B12 eksikliği genelde diyet yapanlar, zayıflamak için ameliyat olanlar, aşırı antibiyotik kullanılması, mide ilacı kullanılması, AIDS ya da HIV hastalarında görülme oranı fazladır. Bunun için olabildiğinde bu durumlara dikkat edilmeli ve B12 takviyesi ilaçlar alınmalıdır.

B12 Vitamin Eksikliği En Çok Kimlerde Görülür?

Özellikle 50 yaş ve üzeri kişilerde, DHA çok 65 yaş üzeri olanlarda görülme sıklığı fazladır. Vegan beslenen ve günlük B12 ihtiyacını almayan kişilerde görülebilir. Ayrıca AIDS ve HIV sonucu pozitif çıkanlarda da görülür.

İlginizi Çekebilir  Gaita Testi

B12 Eksikliği Bebeklerde Zararlı Mı?

Bebeklerde ve çocuklarda görülen B12 eksikliği en kısa sürede giderilmeli ve olabildiğinde düzenli B12 vitamini testi, yapılması gerekir. Çünkü çocuklarda görülen eksikliğin sebebi daha sonra gelişimine engel olacaktır. Bunun için mutlaka B12 eksikliği giderilmesi gerekir.

Doktora Sormadan B12 Alınabilir Mi?

Hastaya B12 vitamini testi, yapılmadan B12 alınması uygun değildir. Çünkü bazı belirtilerin ortaya çıkması genelde kişilerde farklı hastalıklara yorumlanabilir. Bunun için doktor kontrolü altında B12 takviyesi alınması daha doğru olacaktır.

B12 Eksikliği Başka Hangi Hastalıkla Karıştırılır?

Ortaya çıkan belirtiler her zaman bir hastalığa yönelik olarak çıkmaz. Çeşitli sebeplerden dolayı kişilerde belirtiler görülebilir. Bu belirtiler ortak olarak görünür. B12 eksikliği genelde depresyonla karıştırılır ve bu yüzden dışardan B12 alınması uygun değildir.

B12 Vitamini Testi Fiyatları 2024

Test fiyatında genel olarak değişkenlik görülür. Bunun için testin yapılacağı hastane ile iletişime geçerek, bu konu hakkında bilgi alınması daha uygundur. B12 vitamini testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.