ASO Testi

ASO testi, özel doktor kliniğinde uygulanan son derece önemli bir uygulamadır. Uzman doktor tarafından uygulanan ASO testi bu sebeple son derece güvenilirdir.

Bu kapsamda ülkemiz genelinden güvenli bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bu test üzerinden birçok eylemler gözlemlenebilir. ASO, kan tahlillerinde görülen bir değerdir. Dolaysıyla bedenin bakterilere karşı geliştirdiği küçük düzeyde antikorlar arasında yer alır.

ASO değeri kanın içerisinde pek çok farklı sebeplerden dolayı düşebilir ve yükselebilir. Bu bakımdan hastaların doktor uyarı ve tavsiyelerine harfiyen uyması son derece önemlidir. ASO testi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanmıştır.

Ülkemizde ise, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanarak hizmete sunulmuştur. ASO testini yaptıran birçok fertler bulunuyor. Bu bireyler özellikle internet dünyası üzerinden online olarak test hakkında pozitif yönde yorum ve tavsiyeler yapabiliyor.

Testi yaptıranlar bu testten son derece memnun kaldığını belirtiyor. Çünkü test üzerinden enfeksiyon hastalıklarına maruz kalıp kalmadığını sadece 24 saat sonrasında öğrenebiliyor.

Bu test profesyonel sağlık merkezleri tarafından da tavsiye ediliyor. Yan etkisiz olması sebebiyle herhangi bir ağrı ve acı durumu hissetmeniz mümkün değildir.

ASO Testi (Türbidimetrik) Nedir?

Hijyenik laboratuvarda uygulanan ASO testi kan örneği alındıktan sonra yapılan bir test türüdür. Bu testi özel kılan birçok etkenler söz konusudur. Pratik bir şekilde uygulandığından hastaların zaman kaybı yaşaması mümkün değildir.

Bu test hem devlet ve hem de özel hastaneler üzerinden uygulanıyor. Tercihiniz doğrultusunda minimum bir ödeme yaparak özel doktor kliniği üzerinden de testi yaptırabilirsiniz.

Bu testin en temel özelliklerinden biri %100 başarılı sonuç vermesidir. Konforlu ve modern laboratuvar ortamında uygulandığından hızlı bir şekilde neticeler sunar.

Özellikle profesyonel doktor kliniği üzerinden bu testin sonucunu ortalama olarak 24 saat içerisinde alabilirsiniz. Türbidimetrik testi olarak da isimlendirilen ASO testi genellikle uzman hekim ve yardımcı ekibi tarafından uygulanır. Bu bakımdan hızlı bir işleyişe sahiptir.

İlginizi Çekebilir  Boğaz Kültürü

ASO Testi Neden İstenir?

Bu testin talep edilmesinin birçok sebepleri bulunur. Doktorunuz ASO testi talep etmesinin en temel sebeplerinden biri, kan içerisindeki ASO öğelerinin ne durumda olduğunu gözlemek istemesidir. ASO değerlerinin yüksek olması vücutta enfeksiyonel bir hastalık yer aldığını gösterir.

Bunun haricinde karaciğer hastalık riski de görülmesi mümkündür. Çağımızın en önemli sağlık sorunları arasında enfeksiyon hastalıkları yer alıyor.

Bu hastalıklar erken sürede tanı ve tedavi edilmediğinde ölümcül sonuçlara sebep olabiliyor. Bu bakımdan ASO testinin bu kapsamda hayati bir değeri söz konusudur.

ASO Testi Nasıl Yapılır?

Testin yapılış amacı doğrudan karaciğer sağlığının korunması ve enfeksiyonel hastalık belirtileri olup olmadığının anlaşılmasıdır. Bu bakımdan ASO testi mutlaka yaptırılması gereken testler listesinde yer alıyor.

Bu testin yapılışı sağlık merkezleri arasında değişkenlik gösteriyor. Genellikle ilk olarak kan örneği alınır ve laboratuvarda incelenir. Sonrasında test aşamasına geçilir.

ASO Testi Normal Değerleri Kaç Olmalıdır?

Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de ASO test normal değerleridir. Bu değerlerin referans değerlerinden yüksek çıkmasına ASO yüksekliği adı verilir.

Bu durumda hastanın doğrudan hemolitik streptokok tarafından enfeksiyon sağlık sorununa maruz kaldığı anlaşılır. Ayrıca bu değerler bazı karaciğer sağlık sorunlarında da sahte bir yükseliş göstermesi mümkündür.

ASO Testi Normal Değeri Nedir?

2024 ASO test normal değeri yetişkin fertlerde <200 IU/ML ve çocuklarda ise <150 IU/ML değerinde yer alması gerekir. Streptokok vücuda giriş sağladığında ilk 21 gün kadar belirti görülmeyebilir. Bu öğenin vücuda giriş sağladıktan 1 ila 3 hafta sonrasında değerin yükselmesi mümkündür.

ASO Yüksekliği Nedir?

Merak edilen ASO test yüksekliği ASO değerinin referans değerinden daha yüksek çıkmasına ASO yüksekliği adı verilir. Bu durumda bireyin ilgili sağlık sorunlarına maruz kaldığı anlaşılır ve gerekli tedavi yöntemlerine başvurulması gerekir.

İlginizi Çekebilir  HSV Tip 1 IGG Testi

ASO Neden Yükselir?

ASO bazı durumlarda yükselebilir. Bu durum daha çok hemolitik streptokok girişi neticesinde vücut içerisinde enfeksiyon hastalıkları oluşması sebebiyledir. Fakat birçok hastalarda bu durum kolayca fark edilmeyebilir. Bu bakımdan en kısa sürede tedavi alınması gerekebilir.

ASO Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

ASO yüksekliği birçok belirtileri de söz konusudur. Bu belirtiler, baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma, ruhsal yönden huzursuzluk, yutkunma problemleri, halsizlik, iştahsızlık, boğazda yanma, boyun kısmında yer alan lenf bezlerinde şişme gibi birçok belirtiler meydana gelir.

ASO Yüksekliği Neden Önemlidir?

ASO yüksekliğine sebep olan öğenin meydana getirdiği enfeksiyon hastalıkları da beraberinde pek çok ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlar.

Bunlar arasında kalp ve böbrek yetmezliği, kalp zarı iltihaplanması ve böbrek iltihabı gibi birçok hastalık türleridir. Bu bakımdan ASO yüksekliği son derece önemlidir. Bu kapsamda yapılması gereken ASO yüksekliğinde hemen doktor tedavisi alınmasıdır.

ASO Düşüklüğü Nedir?

ASO düşüklüğü, laboratuvar ortamında gerçekleştirilen kan testinde ASO test değerinin düşük olması bireyde hemolitik streptokok ismini alan enfeksiyonun yer almadığı anlamına gelir.

Bu bakımdan test sonucunun düşük olması birey sağlığı açısından önemlidir. Test neticesinin yüksek olması bireyin hasta olduğu anlamına gelir. ASO testini pek çok farklı sağlık kuruluşları üzerinden yaptırabilirsiniz.

Devlet ve özel hastanelerde, özel doktor klinik merkezinde bu testi hafta içi 5 gün boyunca sorunsuz ve hızlı bir şekilde yaptırabilirsiniz. Diğer sağlık kurumlarında sıra durumu söz konusu olabiliyor. Bu da zaman kaybı yaşamanıza sebep olabilir.

Bu kapsamda özellikle kurumsal kimlikli özel doktor sitesi üzerinden online randevu oluşturabilirsiniz. Bu test türünde ödemenizi ise dilerseniz test sonucu aldığınızda nakit veya tüm banka kredi kartlarınız üzerinden yapabilirsiniz.

ASO testi her yaştan bireylere hitap ediyor. Bu bakımdan yaş ve cinsiyet faktörü fark etmeksizin bu testi yaptırabilirsiniz. Doktor sitesinden ayrıca bu test hakkında merak ettiğiniz diğer konular hakkında da kapsamlı bir şekilde bilgiler elde edebilirsiniz. ASO testiyle geleceğe güvenle bakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Hsg Filmi

ASO Testi Fiyatları 2024

ASO testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.