APTT Testi

APTT testi, vücut içerisinde yer alan kanın pıhtılaşma süreci hakkında bilgilerin elde edildiği özel ve faydalı bir tıbbi test türüdür. Profesyonel doktor tarafından uygulanan APTT testi bu kapsamda en çok başvurulan güvenilir testler arasında yer alıyor.

Bu test türü 81 ilimiz üzerinden de tercih ediliyor. Bu kapsamda her yaştan bireylere sorunsuz ve pratik bir şekilde uygulanıyor. Test doğrudan hijyenik ve son derece modern bir ortam üzerinden uygulanıyor.

Özel hastaneler haricinde kaliteli ve kurumsal bir kimliğe sahip olan özel doktor kliniği üzerinden de uygulanıyor. Bu bakımdan tercihiniz doğrultusunda minimum bir maliyetle doktor kliniğinden de bu testi hafta içi 5 gün boyunca yaptırabilirsiniz.

APTT Testi Nedir?

2024 APTT testi hem kadınlara ve hem de erkeklere uygulanır. Bu test sayesinde kan pıhtılaşma süresi kolay bir şekilde gözlemlenir. Kan pıhtılaşması çeşitli sebepler doğrultusunda meydana gelir.

Birçok belirtiler gösterebilir. Bunun haricinde her yaştan bireylerde meydana gelebilir. Erken zamanda teşhis ve tedavi edilmediği takdirde bir müddet sonrasında ayrıca kronik bir hal alabilir. Bu kapsamda ise pek çok riskli sağlık sorunlarına dahi neden olabilir.

Bu test daha çok kanda pıhtılaşmaya sebep olan kan sulandırıcı ilaçların takibinde uygulanır. Laboratuvar ortamında doktor ve yardımcı ekibi tarafından gerçekleştirilir.

Test, eğitimli kadro tarafından uygulanması durumunda risk faktörleri görülmez. Bu nedenle kaliteli doktor kliniği tercih edilmesi önemlidir. İnternet dünyasında yer alan amatör türünden online doktor siteleri yerine kurumsal kimlikli klinik sitesi tercih edilebilir.

APTT Testi Neden Yapılır?

Test birçok sebeplerden ötürü yapılabilir. Kan pıhtılaşması çağımızın en önemli sağlık sorunları arasında bulunuyor. Bu nedenle APTT testi kanın düzenli ve sağlıklı bir şekilde akması açısından önem arz ediyor.

İlginizi Çekebilir  İnsülin Testi

Bu test mavi renk tonlu özel tüplere alınan kan örneği üzerinden fikir yürütülür. Dolaysıyla test değerlendirmesi doğrudan hematoloji laboratuvarında mesai yapan hematoloji uzmanı tarafından gerçekleştirilir.

APTT Testi Nasıl Yapılır?

Test kademeli olarak gerçekleştiriliyor. Bu bakımdan APTT testi çoğu zaman hızlı neticeler sunabilir. Hastadan alınan kan örneği tüpe aktarılır. Buradan laboratuvarda inceleme altına alınır.

Kan doğrudan özel ve yüksek teknolojili mikroskop cihazıyla incelenir. Doktor bu incelemeyi yaptıktan sonra kanın pıhtılaşma süreci boyunca testten faydalanır.

APTT Testi Normal Değerleri Kaç Olmalıdır?

2024 döneminde tavsiye edilen APTT test normal değerleri önemlidir. Bu ayrıntı hakkında uzman doktorunuzdan da bilgiler alabilirsiniz.

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere genel sağlık durumu yerinde olan erişkin ve yetişkin bir fertte testin normal değerleri 26 ila 36 saniye aralığında yer alması gerekiyor. Söz konusu değerlerin 100 saniye üzerinde yer alması ise beraberinde vücudun otomatik bir biçimde kanama geçirmesine sebep olur.

PTT testi açısından ise bu değerlerin 60 ila 70 aralığında yer alması gerekiyor. APTT testinde normal değerlerin belirlenmesinde ayrıca tercih edilen laboratuvar ortamı ve kullanılan tıbbi malzemelerin rolü de söz konusudur. Bu kapsamda test değerlerinde ortalama olarak 1-2 oran kayma durumu görülebilir.

APTT Testi Aç Karnına mı Yapılır?

En çok bilgi alınmak istenen ayrıntılar arasında APTT test aç karnına mı yapılır konusudur. Birçok testlerde olduğu gibi bu testinde özellikle aç karnına yaptırılması gerekiyor.

Kanın pıhtılaşma süresinin en iyi şekilde gözlemlenebilmesi açısından hastanın sabahtan aç karnına teste girmesi önemlidir. Doktorlar tarafından da vurgulandığı üzere özellikle hastaların en düşük 6 saat aç karnına kalması test sonucunun yüksek başarı göstermesi açısından büyük avantajlar sağlar.

İlginizi Çekebilir  Valproik Asit Testi

Ayrıca bu ayrıntı hakkında hekiminiz test süresi öncesinde sizleri kapsamlı bir şekilde bilgilendirecektir. Bunun haricinde kullanmakta olduğunuz ilaçlar hakkında da test öncesinde doktorunuza bilgiler sunmalısınız. Birçok tıbbi ilaçlar testlerin daha verimsiz neticeler sunmasında rol üstleniyor.

Bu bakımdan bu ayrıntıya da dikkat etmeniz tavsiye edilir. Sigara kullanmanız durumunda da test öncesinde sigaraya ara vermeniz önerilir. Sigara ve benzeri türden tüm zararlı maddeler APTT test düşük başarı sonuçlar vermesinde etkilidir.

Gebelik döneminde olmanız durumunda test yaptırmak konusunda doktorunuza danışabilirsiniz. Hekiminiz uygun görmediğinde bu hassas dönemlerde dahi test yaptırmamaya özen göstermelisiniz.

APTT Testi Yüksekliği Belirtileri Ve Nedenleri

Testin yüksekliği birçok belirtiler kapsamında meydana gelir. Bunun haricinde APTT testi yüksekliği pek çok farklı sebepler doğrultusunda da görülebilir.

Bu belirtiler, deride kanama, burun ve diş etlerinde kanama, vücutta kanamaların normal süreden daha erken sürede meydana gelmesi, regl döneminde kan kaybının daha hızlı ve şiddetli bir şekilde oluşmasıdır.

Sebepleri ise, hemofili A Wonvillendramb sağlık sorunu, kanın içerisinde FXII, XI ve IX elementlerinin eksik olması, çeşitli karaciğer hastalıkları, normal hepalit tedavisi kontrolü, lösemi hastalığı, sıkça tekrar eden düşükler, kalitesiz beslenme alışkanlıkları, gebelik sırasında aşırı kay kaybı ve karaciğer organında meydana gelen sağlık sorunları olarak vurgulanabilir.

APTT Testi Düşüklüğü Belirtileri Ve Nedenleri

Testin düşüklüğü birçok belirtileri ve sebepleri söz konusudur. Bu belirtiler, hızlı kanama meydana gelmesi, burunda kanama, deride kanama ve regl döneminde normalden hızlı ve daha şiddetli tarzda kanamalar oluşmasıdır.

Test düşüklüğünün sebepleri ise, yumurtalık, pankreas ve kolon kanseri gibi çeşitli sağlık sorunlarında, ani olarak meydana gelen kanamalar sonrasında, hatalı cerrahi girişimlerde, vücudun herhangi bir kısmında alınan darbeler, gebelik ve sonrasındaki problemlerde test düşüklüğü sebepleridir.

İlginizi Çekebilir  Anti TPO Testi

Tercihiniz doğrultusunda APTT testi için evinizin konforunda hızlı bir şekilde online randevu alabilirsiniz. Bu işlem için doğrudan doktor klinik merkezi resmi web sayfası üzerinden giriş yapabilirsiniz.

Test sonucunuz hakkında da doktor klinik merkezine başvurmadan doğrudan siteden veya doktorunuzun kurumsal telefon hattından da bilgi alabilirsiniz. Test düşüklüğü ve yüksekliği risklidir. Bu bakımdan bu gibi durumlarda sadece doktorunuzdan bilgi alınız.

APTT Testi Fiyatları 2024

APTT testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.