Anti TPO Testi

Anti TPO testi, klinik anlamda en değerli testlerden birisidir. Garanti kapsamında uygulanan anti TPO testi bu bakımdan profesyonel sağlık merkezleri tarafından da güvenle tavsiye ediliyor.

Bu test üzerinden T3, T4 ve TSH hormon seviyeleri kolay ve hızlı bir şekilde ölçülüyor. 81 ilimiz üzerinden de yoğun olarak uygulanan bu tıbbi testi sadece bu alanda uzman olan doktordan yaptırmanız tavsiye edilir.

Bu test üzerinden tiroid bezi yetmezliği teşhis edilebilir. Bu sağlık sorunu çağımızın en çok görülen ciddi hastalıkları arasında yer alıyor.

Anti TPO Testi Neden Yapılır?

2021 anti TPO testi genellikle tiroid bezi değerlerinin ne düzeyde olduğu tespit edilmesi amacıyla uygulanır. Bu test üzerinden tiroid bezi sağlığı ölçülebilir.

Tiroid bezi hastalıkları hemen her yaştan bireylerde görülebiliyor. Gerekli tanı ve tedavi yapılamadığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına da zemin hazırlayabiliyor.

Bu kaliteli test sağlık merkezlerinin hijyenik laboratuvarında ve özel hekim klinik merkezi üzerinden uygulanıyor. Profesyonel hekim ve yardımcı ekibi tarafından uygulanması sebebiyle herhangi yan etkileri görülmez.

Anti TPO Testi Nasıl Yapılır?

Testin uygulanışı ise sağlık merkezleri arasında değişkenlik gösteriyor. Dolaysıyla anti TPO testi yaptırmadan önce ilgili kuruluşun beklentilerinize kusursuz bir şekilde hitap etmesine özen gösteriniz. Bu testte doğrudan kan örneği alınır ve inceleme altına alınır.

Bu işlem genellikle 24 saat içerisinde sonuçlanır. Anti Tiroid testi hafta içi 5 gün boyunca yapılır. Sağlık merkezleri ve özel doktor klinikleri sadece hafta içi 5 gün mesai yapabiliyor. Bu testin yapılışında genellikle 1 veya 2 adet uzman sağlık personeli görev alıyor.

Anti TPO Test Değeri Kaç Olmalıdır?

En çok merak edilen konulardan biri de anti TPO test değerinin kaç olması gerektiğidir. Uzman doktorlar tarafından da belirtildiği üzere bu testin normal değerinin 0.2 IU/ml oranında ve testin normal değer aralığının ise 0.9 IU/ml oranında yer alması gerekiyor. Bu değerler ilgili sağlık merkezi veya doktor kliniği üzerinden belirlenir.

Anti TPO Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Bu testin düşüklüğünde bazı belirtiler söz konusudur. Bu testin düşüklüğü belirtileri sıklıkla kilo alımı, ses kısıklığı, baş dönmesi, mide bulantısı, eklemlerde ağrılar, huzursuzluk, kalitesiz beslenme ve uyku alımı, kolay ve sık üşüme, deride kuruluk hissi gibi birçok belirtiler meydana gelebilir. Bu bakımdan anti TPO testi düşüklüğü belirtilerinde tedavi alınmalıdır.

Anti TPO Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Bu testin en önemli özelliklerinden biri de aç karnına ve sigara içilmeden yaptırılmasıdır. Dolaysıyla bireylerin anti TPO test öncesinde hastaneye gitmeden önce aç karnına ve sigara içmemiş olması gerekiyor. Aksi durumda beklenen başarılı test sonucu elde edilmez.

Bu teste geçilmeden önce kullanılan ilaçlar hakkında da doktora gerekli bilgiler aktarılmalıdır. Ayrıca doktorunuz bu konu hakkında da sizlere detaylı olarak ön açıklamalar yapacaktır.

Anti Tiroid testinde doktorunuzun talimat ve uyarıları doğrultusunda hareket etmelisiniz. Diğer testlerde olduğu gibi bu testten de %100 başarılı neticelerin elde edilmesi son derece önemlidir.

Anti TPO Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir?

Testin düşük çıkmasının ise birçok sebepleri bulunuyor. Bunlar; eklem ihtihapları, nodüler guatr, romatoid artrid, genetik etkenler, tiroid kanseri gibi etkenlerdir. Dolaysıyla bu durumda vakit kaybedilmeden gerekli tedavilerin alınması önemlidir.

Anti Tiroid bezi testinde herhangi bir acı veya ağrı durumu hissedilmez. Çünkü bu test en kaliteli cihazlar üzerinden gerçekleştiriliyor. Bugün tıp alanında birçok testler daha yüksek teknolojili cihazlarla yapılıyor.

Hasta konforu açısından gerekli olan tüm ekipmanlar söz konusudur. Anti Tiroid testi güvenilirliği Dünya Sağlık Örgütü tarafından da resmi olarak onaylanmıştır.

Bu bakımdan diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de doğrudan Sağlık Bakanlığı onayı alarak sorunsuz bir şekilde uygulanıyor. Bu bakımdan anti TPO test önemli testler arasında bulunuyor.

Anti TPO Yüksekliği Nedenleri Nelerdir?

Testin yüksekliğinin birçok nedenleri bulunuyor. Bunlar; tiroid kanseri, romatoid artrid, nodüler guatr, başarısız tüm bebek tedavisi, eklem ağrıları ve gebelik dönemlerinde meydana gelen tiroid zehirlenmesi olarak sıralanabilir.

Bu testi tercihiniz veya doktorunuzun uygun görmesi durumunda belirli aralıklar dahilinde de yaptırabilirsiniz. Dilerseniz aylık rutin bir şekilde yaptırabilirsiniz. Anti Tiroid testinde yaş faktörü önemli değildir.

Dolaysıyla yaş aralığınız ne olursa olsun dilediğiniz zaman bu testi yaptırabilirsiniz. Bu testin genel amacı tiroid bezlerinde olası oluşabilecek tüm sağlık sorunlarının önünü erken sürede kesmektir. Tiroid bezi hastalıkları yaşam konforunu ciddi anlamda olumsuz yönde etkiliyor.

Bu sağlık sorunu birçok belirtiler eşliğinde meydana geliyor. Dolaysıyla anti TPO testi yüksekliği henüz belirtisinden itibaren iş ve sosyal aktiviteleri olumsuz etkiliyor.

Anti TPO Testi Fiyatları 2024

2024 anti TPO testi ücreti doktor klinikleri arasında farklılık gösterir. Dolaysıyla internet üzerinde yer alan pek çok online kliniklerden en uygun fiyat tarifeleri sunuluyor.

Diğer testlerde olduğu gibi bu testte de fiyat tarifesi doğrudan Sağlık Bakanlığı tarafından belirleniyor. İlgili yönetmeliğe göre bu testin fiyat tarifesi de her yıl değişkenlik gösteriyor. Dolaysıyla ekonomik yönden de avantajlı olmak için en uygun fiyatlı doktor kliniği tercih edilmelidir.

Bu testin ödemesini ise tercihiniz doğrultusunda test sonucu aldığınızda nakit veya tüm banka kredi kartlarınız üzerinden yapabilirsiniz. Anti Tiroid testi olarak da tanımlanan bu test sayesinde tirod bezlerinizin ne durumda olduğunu saptayabilirsiniz.

Bu uygulama genellikle 24 ila 48 saat aralığında yapılıyor. Fakat kaliteli bir doktor kliniği üzerinden daha kısa süreli olarak test sonucunuzu alabilirsiniz.

Anti Tiroid testi için doktor sitesi üzerinden de 7/24 kesintisiz ve hızlı bir şekilde online randevu oluşturabilirsiniz. Bu kapsamda doktor klinik merkezine randevu için bireysel olarak başvurmanız gerekmiyor.

Ayrıca kurumsal site üzerinden sunulan Online Müşteri Hizmetleri üzerinden de test hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntılar hakkında da kapsamlı bir şekilde bilgiler elde edebilirsiniz. Anti Tiroid testiyle geleceğe güvenle bakabilirsiniz. Anti TPO testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.