Anti TG Testi

Anti TG testi, tıbbi laboratuvar ortamında uygulanan testler arasında yer almaktadır. Profesyonel hekim tarafından gerçekleştirilen anti TG testi özel sağlık merkezi üzerinden en uygun fiyat tarifesiyle uygulanıyor.

Bu kapsamda düşük bir ödeme yaparak bu faydalı test türünden güvenli ve hızlı bir şekilde faydalanabilirsiniz. Bu testin genel amacı, vücut içerisinde yer alan tiroglobulin proteinlerine karşı antikor sayılarını ölçmektir.

Her yaştan bireylere uygulanan bu test 81 ilimiz üzerinden de yoğun bir şekilde tercih ediliyor. Yan etkisiz olması sebebiyle bugün ayrıca Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanmıştır.

Özellikle son birkaç yılda sıklıkla duyulan Anti TG sağlık sorunu birçok belirtiler eşliğinde etkisini gösteriyor. Bu sağlık sorunu her yaştan bireylerde görülebiliyor. Tedavi edilemediği takdirde özellikle pek çok bakteriyel türünden hastalıklara da sebep olabiliyor.

Anti TG (Tiroglobulin) Nedir?

Garanti kapsamında uygulanan anti TG testi adından da anlaşılacağı gibi Anti TG adındaki bir sağlık sorununa yönelik gerçekleştirilen bir tür kan testisidir. Bazı sebepler doğrultusunda meydana gelen bu hastalığın doğru zamanda ve pratik bir şekilde teşhis ve takibi yapılan teste anti TG testi adı verilir.

Bu hastalık doğrudan bağışıklık sisteminin antikorları hatalı bir şekilde yönlendirmesi neticesinde meydana geliyor. Her yaşta görülebildiğinden test yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkese uygulanabilir.

Anti TG Normal Değeri Kaç Olmalı?

Merak edildiği gibi anti TG testi normal değeri 116 IU/MD aralığında yer almalıdır. Bu değerin üzeri veya çok altı değer meydana gelmesi söz konusu hastalık belirtilerine işaret eder. Bu durumda gerekli tedavilerin yapılması gerekir. Bunun haricinde bu oran ayrıca farklı laboratuvar ortamlarında farklı düzeyde çıkabilir.

Anti TG Testi ve Tiroid Kanseri

Tiroid kanseri ve anti TG testi bazı durumlarda birbiriyle ilişkili olabilir. Çünkü test yüksekliğinin en önemli sebeplerinden biri de tiroid kanseridir. Bu sağlık sorunu test oranlarının yüksek çıkmasına neden olur.

İlginizi Çekebilir  Ferritin Testi

Anti TG Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Testin yapılmadan önce ilgili hekim tarafından bazı talimatlar verilebilir. Bunlar arasında anti TG testi öncesinde bireyin aç karnına hazır olması gerekebilir. Birçok testlerde olduğu gibi bu testten de maksimum başarılı sonuç alınması açısından en uygun karar doktorunuz tarafından verilecektir.

Anti TG hastalığı tedavi edilemediği takdirde ölümcül sonuçlara dahi yol açabilir. Bu nedenle başta WHO olmak üzere birçok uluslararası sağlık örgütleri tarafından takip altında yer alıyor.

Ülkemizde bu hastalığa her yıl 10’larca birey maruz kalabiliyor. Fakat test sayesinde hastalık belirtileri daha erken sürede tespit edildiğinden tedavi süreci çok daha erken olabiliyor.

Anti TG hastalığı tedavisinde ise ayrıca çok daha kaliteli ilaçlar kullanılıyor. Bu ilaçlar üzerinden hastalık daha hızlı ve kalıcı olarak tedavi edilebiliyor. Test öncesinde doktorunuz tarafından bazı uyarılar yapılabilir.

Örneğin, testten önce kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi aktarımı, sigara kullanmanız durumunda bir süre ara vermeniz gerektiği yönünde sizlerden taleplerde bulunabilir.

Testin yüksek başarılı netice sunması açısından doktor talimatlarına harfiyen uymanız önemlidir. Bunun haricinde online test randevusu alarak zamandan da tasarruf sağlayabilirsiniz.

Anti TG Testinin Bağışıklıkla Alakası Nedir?

Testin bağışıklıkla ilgisi söz konusudur. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz üzere anti TG test sebebi olan sağlık sorunu doğrudan bağışıklık sistemin antikorları yeteri düzeyde kontrol edememesi neticesinde meydana geliyor. Zayıflayan bağışıklık sistemi doğrudan testin yüksek değer vermesine sebep olabilir.

Anti TG Yüksekliğinin ve Düşüklüğünün Nedenleri

Testin yüksekliğinin ve düşüklüğünün birçok nedenleri söz konusudur. Bu sebeple anti TG test yaptırmadan önce bu ayrıntılar hakkında bilgiye sahip olmanızda faydalar bulunur.

Testin yüksek çıkması sonucun pozitif olduğunu gösterir. Yani vücut içerisinde antitiroglobulin antikorlarının yer aldığını gösterir.

İlginizi Çekebilir  Trigliserid Testi (Tahlili)

Testin yüksek olmasının sebepleri şunlardır;

  • Tiroid kanseri,
  • Damar rahatsızlıkları,
  • Yaş faktörü,
  • Bağışıklık sisteminde meydana gelen rahatsızlıklar,
  • TİP 1 diyabet rahatsızlığı,
  • Gravez hastalığı,
  • Pernisiyöz anemi hastalığı,
  • Otoimmün trioditid hastalığı olmak üzere birçok sebepleri bulunur.

Test düşüklüğünün nedenleri ise şunlardır; yetersiz beslenme ve düzensiz kalitesiz uyku alımı, bağışıklık sistemi hastalıkları, yaş faktörü, laboratuvar özelliği, hekimin yetersiz donanıma sahip olması gibi bazı etkenler de testin normalden daha düşük çıkmasına sebep olabilir.

Anti TG Hastalığının Görüldüğü Hastalıklar Nelerdir?

Anti TG hastalığı sadece ülkemizde değil, global anlamda görülen ciddi bir sağlık sorunudur. Birçok belirtiler gösteren bu hastalık en etkili şekilde anti TG test üzerinden teşhis edilir. Bu sebeple bu kaliteli ve güvenilir test modeli profesyonel sağlık merkezleri ve doktor klinik merkezi tarafından tavsiye edilir.

Anti TG hastalığı henüz ilk belirtilerinde bireylerin hem sosyal ve hem de iş hayatında verimsiz kalmasına sebep olabilir. Yaşam konforunu ciddi anlamda olumsuz etkileyebilir.

Bu hastalık tedavi edilemediği takdirde beraberinde bazı sağlık sorunlarına da zemin hazırlayabilir. Anti TG belirtilerini hızlı bir şekilde tespit etmek genel olarak oldukça güçtür.

Bu hastalığın görüldüğü hastalıklar şunlardır; aşırı unutkanlık, kalp hastalıkları, ruhsal gerginlik, konsantre bozukluğu, konuşma zorluğu, görme problemleri, işitme sorunu gibi bazı sağlık sorunlarında da görülebilir. Anti TG yüksekliğinin ise birçok belirtileri söz konusudur.

Bunlar; vücudun çeşitli kısımlarında görülen kramplar, ses tonunda farklılaşma, sık meydana gelen halsizlik durumu, sıkça kilo alımı, genel yorgunluk durumu, kabızlık gibi belirtilerdir. Anti TG belirtileri görüldüğünde hemen doktor klinik merkezine başvurularak testin yaptırılması önerilir.

Test sonucunuzu tercihiniz doğrultusunda klinik merkezinden veya doktorunuzun kurumsal web sitesi üzerinden alabilirsiniz. Ayrıca daha önceki dönemlerde de bu hastalığa maruz kaldıysanız testi yıllık veya her 6 ayda bir olmak üzere rutin bir şekilde yaptırmanız tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir  Demir Bağlama Testi

Test ve hastalık hakkında merak ettiğiniz ayrıntılar varsa doktorunuzun sitesi üzerinden hekiminizden detaylı olarak bilgiler alabilirsiniz.

Anti TG Testi Fiyatları 2024

Anti TG testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.