AFP Testi

AFP testi, gebelik döneminde yer alan kadınlara uygulanan bir tür kan testidir. Geniş perspektifler üzerinden uygulanan AFP testi bu nedenle 81 ilimiz üzerinden de yoğun olarak tercih ediliyor. Bu test türü daha çok gebeliğin 16 ila 20.haftası arasında uygulanıyor.

Doğrudan doktur ve yardımcı ekibi üzerinden konforlu sağlık merkezi laboratuvarından gerçekleştiriliyor. Dolaysıyla bu test son derece hijyenik bir ortam üzerinden gerçekleştiriliyor.

AFP testi çeşidi uygun görülmesi durumunda tek başına uygulanabilir. Bunun haricinde üçlü veya dörtlü tarama testi olarak da güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilir. AFP, anne karnında gelişmekte olan kaliteli bir protein türüdür. Söz konusu protein fetüsün karaciğeri tarafından üretimi gerçekleştiriliyor.

Bu protein özellikle plasenta kanalı üzerinden doğrudan anneye geçebiliyor. Dolaysıyla gebelik döneminde anne ve anne karnında yer alan bebeğin sağlıklı bir gelişim kaydedip etmediğinin kolayca tespit edilmesinde bu testten faydalanılır.

AFP Testi Nedir?

2021 AFP testi hamilelik dönemleri boyunca hem anne ve hem de anne karnındaki bebek sağlığının ne düzeyde olduğunun anlaşılması için uygulanan özel bir testtir.

Bu testi özel kılan birçok faktörler söz konusudur. Bunlardan biri de AFP testi rutin bir biçimde uygulanmasıdır. Gebelik dönemlerinde yer alan kadınlarda AFP referans aralığı 10 ila 150 ng/ML aralığında yer alması gerekiyor.

Bu değerlerin altında yer alması durumunda down sendromu adını alan bir sağlık sorunu ve üzeri değerde bulunması halinde ise hatalı doğum meydana gelebilir.

AFP testinin mutlaka bu alanda yeteri düzeyde donanımlı olan sağlık personeli tarafından uygulanması gerekir. Bu testte yapılan küçük düzeyli hatalar beraberinde geri dönüşümsüz neticelere sebebiyet verebilir.

AFP Testi Neden Yapılır?

Bu test birçok sebeplerden dolayı yaptırılabilir. Mesela AFP testi spina bifida ve anensefali tarzından sağlık sorunlarının teşhis edilmesinde uygulanabilir.

İlginizi Çekebilir  Romaseroloji

Bu türden sağlık sorunları anne karnındaki bebeklerde sıklıkla görülebilir. Bu hastalıkların erken sürede tedavi edilmesi ve zaman kaybı yaşanmaması açısından AFP testi büyük bir önem arz ediyor.

Bu testin erken sürede yaptırılması bebek sağlığının korunması açısından hayati bir önem arz ediyor. Bu sebeple kaliteli sağlık merkezi tercih edilmesi bu aşamada önemlidir. Bunun haricinde bebeklerde bağırsakların bir bölümünün dışarı taştığı biri hastalığın kolayca tespit edilmesinde de bu test türü uygulanabilir.

AFP Normal Değeri Nedir?

Hamilelik döneminde bulunan kadınlar tarafından AFP testi normal değerinin kaç olması gerektiği yoğun olarak merak ediliyor. Bu testte normal değer düzeyi gebelik sürecinde yer alan kadınlarda 10 ila 150 ng/ml, gebelik döneminde yer almayan kadınlarda ve erkeklerde ise, 0-40 ng/ml aralığında yer alması gerekiyor.

Bu konu hakkında ayrıca ilgili sağlık merkezi üzerinden de bilgiler alınabilir. AFP test değerinin yüksek ve düşük olmasının ise ayrıca birçok sebepleri söz konusudur.

AFP Düşüklüğü Nedenleri

AFP düşüklüğü birçok sebepleri bulunuyor. Fakat söz konusu faktörler bireyden bireye farklılık gösterebilir. Dolaysıyla AFP testi düşüklüğü nedenleri gebelik döneminde yapılan ölçümlerin düşük düzeyde oluşması durumunda anne karnında yer alan bebeğin zihinsel gelişiminde bir problem bulunduğuna işaret edebilir.

Bu sorun aynı zamanda down sendromu ve daha birçok farklı türlerden sağlık sorunlarının olduğuna da işaret edebilir. AFP düşüklüğüne sebep olan en temel etkenler arasında tekli, ikiz ve çoklu bebek doğumu, spina bifida hastalığı, kromozon anomilileri ve bebekteki karın duvarında sorun meydana gelmesi, sinirlerde omurga ve beyin gelişimini negatif yönde etkileyen sorunların meydana gelmesi olarak belirtilebilir.

AFP Yüksekliği Nedenleri

AFP düşüklüğünde olduğu gibi AFP testi yüksekliği meydana gelmesinde de birçok faktörler rol alıyor. AFP yüksekliği söz konusu olduğunda, yüksek ihtimalle anne karnında yer alan bebekte sinirsel tüp problemi hasıl olduğu anlaşılabilir. Fakat hamilelik tarihinin hatalı bir biçimde hesaplanması da bu problemin meydana gelmesine yol açabilir.

İlginizi Çekebilir  C-Peptid Testi

Gebe olmayanlarda AFP yüksekliği meydana gelmesi ayrıca pek çok kanser türünden sağlık sorunlarının yer aldığına da işaret edebiliyor. Özellikle karaciğer sağlık sorunları bunların başında yer alıyor.

AFP yüksekliğine sebep olan etkenlerin başında ise, karaciğer, testis, germ hücreli, vitellüs kesesi, pankreas, akciğer, meme, kolon, lenf kanserleri, hepatit sağlık sorunları ve siroz gibi sağlık sorunlarıdır.

Hamilelerde AFP Yüksekliği Ne Anlama Geliyor?

Gebelerde AFP yüksekliği meydana gelmesi anne karnındaki bebekte sinirsel tüp adını alan bir hastalığın söz konusu olduğunu gösterir. Bu durumda hemen AFP testi yaptırılması gerekebilir.

Gebelik döneminde bu testin yaptırılması annenin daha huzurlu bir dönem geçirmesi açısından da önemlidir. AFP testi yaptırılmayan gebelerde daha sağlıksız ve huzursuz bir süreç geçirildiği uzmanlar tarafından belirtilmiştir.

AFP yüksekliği doğrudan down sendromu, açık sinir yolu problemleri, genetik sorunlar, erken veya çoklu gebelik, böbrek sağlık sorunları, dil ve yutak sorunları, bebeğin karın ve sinir duvarında sağlık sorunları gibi birçok olumsuzlukların belirtisi olabilir.

Hamilelikte AFP Düşüklüğü Neden Olur?

Hamilelikte AFP düşüklüğü birçok etkenlere bağlı olarak meydana gelebilir. Fakat testin yaptırılmadan bu durumun hızlı ve kolay bir şekilde gözlemlenmesi mümkün değildir.

Gebelik döneminde AFP düşüklüğü kromozon anomilileri, çoklu veya tekli doğum, bebekte karın duvarında sorunlar meydana gelmesi, spina bifina, sinirlerde omurga ve beyin gelişimini olumsuz yönde etkileyen sağlık sorunlarının meydana gelmesi gibi birçok olumsuzluklar sebebiyle meydana gelebilir.

AFP Testi Fiyatları 2024

AFP testi ücreti sağlık merkezleri arasında farklılık gösterir. Birçok merkezlerde yüksek fiyat tarifesi uygulanabilir. Fakat profesyonel ve kurumsal kimlikli sağlık merkezinde test ücreti daha düşük bir şekilde sunulabilir. AFP test ücretleri her dönem doğrudan Sağlık Bakanlığı tarafından belirleniyor.

İlginizi Çekebilir  Bilirubin Direkt Testi

Dolaysıyla kurumların bu testin hizmet bedelini bağımsız bir şekilde belirlemesi söz konusu değildir. Sağlık merkezi kurumsal web sitesi üzerinden 2024 güncel test ücreti hakkında ön bilgi alınabilir. Afp testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.