ACTH Testi

ACTH testi, konforlu ve tıbbi laboratuvar ortamı üzerinden gerçekleştirilen bir uygulamadır. Özellikle kurumsal kimlikli sağlık merkezi tarafından gerçekleştirilen bu test ile pratik bir şekilde sonuçlar elde edilebilir. Bu kapsamda bireylerin zaman kaybı yaşaması söz konusu değildir.

Lider ACTH testi merkezi tarafından bu test çeşidi ayrıca düşük bir fiyat tarifesi üzerinden uygulanıyor. Bu sebeple sağlık merkezi 81 ilimiz üzerinden de yoğun bir şekilde tercih ediliyor.

ACTH testinden kaliteli sonuçlar elde edilmesi için öncelikle dikkat edilmesi gereken birçok önemli hususlar söz konusudur. Hekim ve sağlık merkezi tercihi bu ayrıntıların başında yer alıyor.

İnternet dünyasında bu testi sunan birçok sağlım merkezleri web siteleri hizmet sunuyor. Fakat test uzmanlık gerektiren bir uygulamadır. Bu testte yapılan en küçük hatalar beraberinde sağlıksız sonuçlar elde edilmesine sebep olabilir.

ACTH testi yaptırılmadan önce ilgili doktor tarafından sunulan tüm uyarı ve tavsiyelerin harfiyen dikkate alınması gerekiyor. Doktorunuzun belirtmiş olduğu süreçler içerisinde test yaptırmanızda faydalar bulunuyor.

ACTH Testi Nedir?

Adrenokortikotrokopik hormonunun kısaltılmış adı ACTH’dir. Bu hormon türü bedende yer alan kortozol düzeyinin kontrol altında tutmakla görevlidir.

Kortizol adını alan hormon ise doğrudan böbrek üzeri bezlerinden salgılanır. Kortizol vücut içerisinde yer alan tansiyon ve şeker gibi kronik türü hastalıkların da dengede kalmasını sağlar. Bu hormonun normal değerleri ise, yaş ve cinsiyet faktörü bazında farklılık gösterir.

Dolaysıyla bu testin gerçekleştirildiği hastane ve laboratuvarların koşul ve genel özellikleri uygulamadan düşük veya yüksek başarılı neticeler alınmasında etkilidir. Profesyonel bir uygulama olan ACTH testi geçmişten günümüze dek pek çok virüs türü sağlık sorunlarının teşhis edilmesinde kullanılıyor.

Bugün itibariyle de profesyonel ve garantili sağlık merkezleri tarafından uygulanıyor. Bu testten minimum bir ödeme yaparak faydalanabilirsiniz. Covid-19 ve benzeri türden tüm sağlık sorunları riskine karşı ACTH testi en iyi neticeler sunar.

İlginizi Çekebilir  HOMA-IR Testi

ACTH Testi Nasıl Yapılır?

2024 ACTH testi yapılışı ise sağlık merkezleri arasında farklılık gösteriyor. Çünkü bu test türünde tercih edilen yöntem ve cihazlar da farklılık teşkil edebiliyor. Bugün pek çok ACTH testi sağlık merkezlerinde eski yöntemler yer alıyor.

Fakat modern ve kaliteli merkezlerde daha kaliteli ve güvenilir seçenekler söz konusudur. Bu testten önce bireylerin mutlaka uyması gereken bazı durumlar söz konusudur. Test yapılmadan önce bireylerin aç olması gerekir. Bunun sebebi ise, başarılı sonuç elde edilmesi sağlanmasıdır.

Bu aşamadan itibaren ise ilk olarak hastadan kan alınır ve akabinde kortizol ölçümü gerçekleştirilir. Bu işlemler laboratuvar ortamında gerçekleştirilir. Sonrasında Synacten damar kanalı üzerinden enjekte edilir. Bu kapsamda adrenal bezleri uyarılır.

Enjeksiyondan 30 ya da 60 dakika sonrasında kan alımı gerçekleştirilir. Enjeksiyon yapıldıktan ortalama olarak 60 dakika sonrasında değerin 20 mg/lg altında yer alması adreno kortikal yetmezliği tanısı konur.

ACTH Stimülasyon Testi Nedir?

En iyi ACTH testi için uzman sağlık merkezinden 7/24 aralıksız bir şekilde online randevu oluşturulabilir. ACTH stimülasyon testi, doğrudan adrenal yetmezliği sırasında uygulanır. Bu test çeşidi de yalnızca ilgili hekim ve yardımcı ekibi tarafından gerçekleştirilir.

ACTH, beyin organında yer alan hipofiz bezi adını alan özel bir bölümden salgılama gerçekleştirir. Synacten sentetik ACTH hormonudur ve onun gibi etki sunarak hızlı bir biçimde kortizol salgılanmasına yardımcı olur. ACTH stimülasyon testi ise, böbrek üzeri bezlerin sağlıklı bir biçimde işlev görüp görmediğinin ölçülmesidir.

ACTH Testi Ne Zaman İstenir?

ACTH test uygulaması belirli durumlarda gerçekleştirilir. Dolaysıyla ACTH test isteme durumları sağlık merkezleri arasında değişkenlik gösteriyor. Hekiminiz böbrek üstü bezlerinizden veya hipofiz fazlalığından veya düşüklüğünden kuşkulanması durumunda bu testin yaptırılmasını talep edebilir.

İlginizi Çekebilir  LDL Kolesterol Testi

ACTH Testi Kaç Günde Çıkar?

Bireyler tarafından merak edilen ayrıntılardan biri de ACTH testi kaç gün içerisinde çıkacağıdır. Bu ayrıntı aslında sağlık merkezleri arasında farklılık gösterir.

Birçok merkezlerde bu test sonucu birkaç gün içerisinde sunulabiliyor. Merkezlerin çalışma prensibi ve test aşamasında tercih edilen cihazlar test sonucunun uzama veya kısalmasında etkilidir.

Bu test türü genellikle maksimum 3 ila 4 saat içerisinde çıkarılır. Gerçekleştirilen testlere göre kan tahlillerinin neticeleri de farklı süreçler kapsayabiliyor.

Buna göre hemogram testleri sadece 1 ila 2 saat aralığında, fibrojen testleri ise yalnızca 2 ila 3 saat zaman dilimi aralığında çıkarılabilir. Kan grubu ve kanın pıhtılaşmasıyla ilgili testler ise sadece 10 ila 15 dakika aralığında çıkarılabilir.

ACTH Testi Yaptıranlar

ACTH testi birçok kişiler tarafından yaptırılıyor. Fakat ACTH test kaliteli ve konforlu bir sağlık merkezi üzerinden gerçekleştirilmesi son derece önemlidir.

Bu testten en iyi ve etkin neticeler elde edilmesi açısından kurumsal kimlikli sağlık merkezi tercih edilmelidir. ACTH testinde zaman kaybı yaşanmaması açısından mümkünse sabah ilk mesai saatinde yaptırılması tavsiye edilir.

Bu testi tercihiniz doğrultusunda hafta içi 5 gün boyunca sağlık merkezine başvurarak yaptırabilirsiniz. Ya da sağlık merkezinin kurumsal web sitesi üzerinden online olarak da randevunuzu oluşturabilirsiniz. ACTH test ülkemiz genelinden uygulanan bir test türüdür.

Bunun haricinde diğer ülkelerden ülkemizi ziyaret edenler tarafından da tercih ediliyor. Bu testi yaptıranlardan ilk olarak kol bölgesinden kalbe giden kirli kandan örnek alınır.

Bu işlem birkaç dakika sürebilir. ACTH testinde yaş ve cinsiyet ayrımı söz konusu değildir. Bu sebeple dileyen herkes bu güvenilir testten sorunsuz bir şekilde faydalanabilir. ACTH test profesyonel sağlık merkezinde yaptırıldığında herhangi yan etkileri mümkün değildir.

Bu testte en kaliteli malzemeler kullanıldığından hastanın herhangi bir acı veya ağrı hissetmesi de söz konusu değildir. Dolaysıyla bu test son derece acısız ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir.

İlginizi Çekebilir  Klorür Testi

ACTH Testi Fiyatları 2024

Acth testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.