AMH Testi

AMH testi, sağlık merkezleri hijyenik laboratuvarlarında en çok uygulanan testlerden birisi olduğunu belirtebiliriz. Anti Müllerian Hormon testi olarak da tanımlanan AMH testi daha çok kısırlık problemleri ve kadınlarda yumurtalıkların ne durumda olduğuna yönelik gerçekleştirilir.

Bu bakımdan bu test sadece kadınlara özgü olarak uygulanıyor. AMH testi 81 ilimiz üzerinden de yoğun bir şekilde tercih ediliyor.

Eğitimli doktor ve ekibi tarafından uygulandığından risk durumu söz konusu değildir. Fakat bireylerin bu testi yaptırmadan önce doktor uyarı ve tavsiyelerine harfiyen uyması başarılı neticeler elde edilmesi açısından son derece önemlidir.

AMH Testi Nedir?

2021 AMH testi kadınlarda kısırlık ve yumurta durumunun ölçülmesinde tercih edilen bir tür kan testidir. Bu işlem doğrudan hastane ortamında gerçekleştirilir. Dolaysıyla bu testi yaptırmak isteyenlerin birtakım talimatlar doğrultusunda hareket etmesi gerekir.

AMH hormonu sadece kadınlarda yer almaz, ayrıca erkeklerde de bulunan özel bir hormon türüdür. Kadınlarda ilk yumurta keselerinin büyümekte olan hücrelerince salgılanmakta olan glikoprotein türü olarak da isimlendirilebilir.

AMH Testi Nasıl Yapılır?

AMH testi uzman doktor veya bu alanda tam donanımlı olan sağlık personeli tarafından yapılır. Dolaysıyla AMH testi hassas bir test türü olduğundan bu alanda uzman olmayan sağlık personelleri tarafından yapılması sakıncalıdır.

Bu testi diğer tıbbi test türlerinden ayıran birçok yönleri söz konusudur. AMH testinde adetli olunmayan günlerde sadece düşük bir oranda kan numunesi sunulması genellikle yeterlidir.

Bu işlem de doğrudan sağlık merkezi laboratuvar ortamında gerçekleştirilir. Kan örneğinde de bireylerin herhangi ağrı veya acı hissetmesi söz konusu değildir.

AMH Testi Neden Yapılır?

Bu testin yapılması kadınların genel sağlığının korunmasında önem arz ediyor. Kadınlarda kısırlık ve yumurtalık sorunları yaygın olarak görülebiliyor.

İlginizi Çekebilir  Anti TPO Testi

Bu sorunlar beraberinde AMH test uygulanmasına neden olabiliyor. Bunun haricinde yumurtalık adetinin belirlenmesinde ve menopoz hastalıklarının bulunmasında da bu test güvenli bir şekilde uygulanıyor.

AMH Testi Ne Zaman Yapılır?

AMH testinin yapılmasında belirli bir süreç söz konusu değildir. Sadece kadınlarda adet döneminde AMH test uygulanması tavsiye edilmez. Bu durumda sağlıksız sonuçlar alınması mümkündür. AMH test sağlık merkezleri çalışma süreçleri kapsamında yaptırılabilir. En uygun zamanı doktorunuz belirleyecektir.

AMH Testi Kaç Günde Çıkar?

En çok merak edilen ayrıntılar arasında AMH test kaç günde çıkar konusudur. Bu testi özel kılan en temel faktörlerden biri ise diğer test türlerine oranla daha erken sürede çıkmasıdır. Sağlık merkezinin kalitesine göre bu süreç ortalama olarak 24 ila 48 saat aralığında olabilir.

AMH Testi Kadınlar Kulübü

AMH test kadınlar kulübü üzerinden yorumlar yapılabiliyor. Bu testi yaptıran kadınlar testten son derece memnun kaldığını belirtiyor. Bunun haricinde AMH test son derece güvenilir ve hızlı neticeler sunan bir testtir.

AMH Testi Güvenilirliliği Ne Kadar?

AMH test güvenilirliği birçok faktörlere bağlı olabilir. Bu testin yapılacağı sağlık merkezinin öncelikle tam donanımlı olması önemlidir. İlgili doktor ve ekibinin uzman olması AMH test güvenilirliğini yükselten en önemli kriterlerdir. AMH test başlı başına bir sağlık taramasıdır.

Yumurtalık sağlığının korunması açısından bu testin mutlaka yaptırılması tavsiye edilir. AMH test yaptırılmadan yumurta sağlığı hakkında bilgi elde edilmesi mümkün değildir.

Diğer test türlerinde olduğu gibi bu test türünde de ayrıca olası yumurtalık hastalıkları önlenebilir veya daha düşük düzeyde seyir etmesi kolayca sağlanabilir. Bu test sadece ülkemizde değil Avrupa ülkeleri üzerinden de uygulanıyor. Dolaysıyla güvenilirliği Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmıştır.

İlginizi Çekebilir  PCR Testi

AMH Test Aç Karnına mı Yapılır?

AMH test aç veya tok karnına yapılabilir. Dolaysıyla adet olsun veya olmasın AMH test birçok sağlık kuruluşları tarafından her dönemde uygulanabiliyor.

Bu test öncesinde bireylerin sadece kullanmakta olduğu ilaçlar hakkında doktora ön bilgiler sunması gerekir. Birçok test türlerinde genellikle aç karnına test yapılması gerekebiliyor. Fakat bu durum AMH testinde söz konusu değildir.

Sadece kullanılan ilaçlara bağlı yan etkiler görülmemesi açısından ilaç kullanımına kısa süreli olarak ara verilmesi tavsiye edilebilir. AMH testinde ayrıca yaş faktörü de söz konusu değildir. Dolaysıyla her yaştan kadınlar bu testi yaptırabilir.

AMH Test Adetin Kaçıncı Günü Yapılır?

AMH test adet kanaması sona erdiğinde güvenli bir şekilde yaptırılabilir. Sık adet durumunda test öncesinde doktora bu konuda bilgi verilmesinde ayrıca faydalar bulunuyor. AMH testinde adet kanaması durumu risk oluşturabilir.

Bunun haricinde risk etkenleri söz konusu değildir. AMH test adet dönemi sonlandığında uygulanması sağlık açısından önemlidir. Bu dönemler kadınların en hassas dönemlerinden biridir. Bu sebeple adet kanaması mevcutken test ve tahlillerin uygulanması uzman hekim tarafından da uygun görülmez.

AMH Testi Fiyatları 2024

Diğer test türlerinde olduğu gibi test fiyatları da her yıl farklılık gösterebilir. Bu testin fiyatları da doğrudan Sağlık Bakanlığı tarafından belirleniyor. Dolaysıyla sağlık merkezleri resmi web sitesi üzerinden de 2024 güncel test fiyatları sunuluyor.

AMH testinin en uygun fiyatlardan yaptırılması bireylerin ekonomik yönden avantajlı olması açısından önemlidir. Bu sebeple bu testi yaptırmadan önce sağlık merkezleri arasında tercih yapmanız önerilir.

Kurumsal kimliğe sahip olan sağlık kuruluşundan daha cazip fiyat tarifesi üzerinden bu testi yaptırabilirsiniz. Ayrıca pek çok sağlık merkezleri bu test hakkında da detaylı olarak ön bilgiler sunuyor.

İlginizi Çekebilir  SGPT (ALT) Testi

AMH testi için tercihiniz doğrultusunda doğrudan sağlık merkezine başvurarak randevu oluşturabilirsiniz. Ya da kurumun resmi sitesi üzerinden de online olarak randevu formu doldurabilirsiniz.

AMH testi kadınların daha sağlıklı yumurtalıklara ve cinsel yaşama sahip olması açısından büyük avantajlar sağlar. Bunun haricinde hızlı bir şekilde uygulandığından bireylerin zaman kaybı yaşaması söz konusu değildir. AMH testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.