Trigliserid Testi (Tahlili)

Trigliserid Testi (Tahlili) Nedir?

Trigliserid testi, kanda bulunan Trigliserid miktarının ölçülmesine yardımcı olanmaktadır. Trigliserid kişilerin kalp rahatsızlığını tespit edebilmek için kolesterol ve tansiyonun seviylerini aynı anda araştırılmasıdır.

Trigliserid tam olarak kanda bulunan bir yağ (lipit) türüdür. Besinler yoluyla alınır ve kullanımına ihtiyaç duyulmadığı için vücutta Trigliserid şeklinde depolanmış olur. Depolanan yağların dokusunda yer alır.

Kişilerin öğün aralarında enerji gerektiren aktivitelerin yerine getirilmesinde yardımcı olan hormon üretiminde kullanılır. Trigliseridin seviyesinde meydana gelen düşüş ya da yüksekliğin sebepleri arasında çeşitli faktörler yer alıyor.

Fakat yağ ve karbonhidratların çok fazla alınması durumunda Trigliserid değerinde yükselmeler oluşur. Bu yükselmelerin veya düşüşlerin daha aydınlatıcı olabilmesi için Trigliserid testi, yapılması gerekir.

Trigliserid Testi Neden İstenir?

Kalp hastalıklarına yakalanma riskinin fazla olduğu durumlarda hastadan Trigliserid testi, istenir. Bu test sonucunda değerler ele alınır. Kandaki kolesterol seviyesine, pankreas iltihaplanma riskine, kalp rahatsızlığı ve felç riskinin olup olmadığına bakabilmek için uzman hekim tarafından, hastadan istenir.

Trigliserid Testi Ne Zaman Yapılır?

Ortaya çıkan belirtiler ya da şikayetler sonucunda hastaneye başvurup, ilgili uzman hekimden yardım alınır. Alınan yardımlar sonucunda ihtiyaç halinde hastadan Trigliserid testi, istenir.

Test yardımı ile teşhisin konulmasında kolaylık sağlanır ve erken müdahale etme durumu olur. Bunun için sağlık için büyük önem taşıyan bu testlerin düzenli olarak yapılması gerekir.

Trigliserid Yüksekliği Nedir?

Yüksek miktarda alınan yağ ve karbonhidratların genelde Trigliserid düzeyinde yükselmeler meydana getirir. Ortaya çıkan yükselmeye hiperTrigliseridemi denir. Yüksek Trigliserid seviyesi genelde kalp hastalıklarına sebep olur. Birinci derece risk faktörü taşıdığı için mutlaka kontrol altına alınması gerekir.

Bunun için Trigliserid testi, yapılır ve seviyesine bakılarak uygun düzeye getirilmesi için gerekli olan tedaviler uygulanır. Aksi durumlarda damar sertliğine yol açar.

İlginizi Çekebilir  Bun Testi

Bu durum kronik kalp hastalığı, kalp krizi ve felç oluşumuna neden olabiliyor. Ayrıca pankreas enfeksiyonlarına da sebep olabiliyor. Kandaki Trigliserid seviyesi 150-199 mg/dL olması gerekiyor.

Trigliserid Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak bakıldığında ciddi seviyeye ulaşmadığı sürece belirti verme durumu mümkün değildir. Eğer Trigliserid yüksekliği yoksa ve uzun süre devam etmiyorsa belirti vermez.

Bunun için en doğru karar için Trigliserid testi, yapılarak, değerlere bakılması gerekir. Eğer rapor edilen sonuçlarda Trigliserid seviyesi 500 mg/dL’nin üzerinde ise çok ciddi belirtiler görülebilir.

Bu belirtilerin en yaygın olduğu durumlar ise baş ağrısı, yorgunluk hissi, diz ve dirseklerde nodül oluşumu, pankreas iltihabı gibi durumlardır.

Ortaya çıkan bu belirtilerin sebebi aşırı miktarda görülen Trigliserid düzeyidir. Hastalığın tedavi edilmediği ve ilerlediği durumlarda ciddi sağlık sorunları ve kalp hastalıkları görülebilir.

Trigliserid Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer, kalp, damar ve pankreas hastalıklarının önlenebilir olması için kan lipitlerinin normal değerlere ulaşmış olması gerekir. Yüksek miktarda görülen Trigliserid sonrasında genelde kronik rahatsızlıklar görülür ve bunlar bu test sayesinde teşhisi konulabiliyor. Yapılan Trigliserid testi, sonucunda eğer değerler yüksek ise hastaya tedavi yöntemleri uygulanmış olur.

Bu tedavi yönteminin başında sağlıklı beslenme durumları geliyor. Kilo kontrolü sağlanmalı ve diyet listesine uyulması gerekir. Rafine şekerden, aşırı yağ tüketiminden, doymuş yağ asitlerinden kaçınmak gerekir. Sağlıklı yaşam için meyve ve tahıllar tüketilmelidir. Kırmızı et tüketimi haftada iki kere alınmalıdır. Zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalı ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmek gerekir.

Trigliseridin Faydaları Nelerdir?

 İçermiş olduğu yüksek karbon sebebi ile enerji depolanmasında büyük rol oynar. Yağ asitlerinin enerji olarak kullanılabilmesi için dokulara ve kaslara taşınmasında yardımcı olur. Enerji elde etmek ve yakılabilmesinde yardımcı olmak için rol oynar. Vücudun enerjiye ihtiyaç duyması durumunda yağ asitlerini serbest bırakarak, buradaki yağların tüketilmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir  HSV Tip 2 IGG Testi

Trigliserid Nasıl Düşürülür?

Yapılan Trigliserid testi, sonucunda eğer Trigliserid değerinin yüksek olduğu bilgisine varılırsa, bu durum uzman hekim tarafından kontrol altına alınabilmesi için uygun olan tedavi yöntemlerini başlatmış olur. Hatta ihtiyaç durumunda diyetisyene yönlendirilebilirsiniz.

Böylelikle beslenmede dikkat etmeniz gereken durumlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmuş olursunuz. Değerin yüksek çıkması durumunda mutlaka düzenli egzersizlerin yapılması ve kilo verilmesi gerekir.

Mümkün oldukça zeytin yağı, kalona yağı ve bitkisel yağları tüketmeye çalışın. Düzenli ve sağlıklı öğünler şeklinde beslenin. Diyet yaparak, sebze ve meyveye ağırlık verin. Sağlığa zarar verecek şeylerden uzak durun.

Trigliserid Değeri Kaç Olmalıdır?

Normal değer 150 mg/dL, sınır çizgisi; 150-199 mg/dL, yüksek seviyede; 200-499 mg/dL, çok yüksek seviye ise 500 mg/dL ve üzeridir. Bu değerlerin göz önünde bulundurulması gerekir.

Böylelikle yapılan Trigliserid testi, sonucunda hastanın değer aralığı hakkında daha detaylı bilgi edinilmiş olur. Bu bilgiler doğrultusunda, ihtiyaç halinde mutlaka tedavi yöntemlerinin uygulanmış olması gerekir.

Trigliserid Testi Fiyatları 2024

Sağlık kuruluşlarında gerçekleştirilen testlerin genel olarak fiyat bilgisine ulaşmak mümkün değildir. Çünkü burada gerçekleştirilen testlerin çeşitli sebeplerden dolayı fiyatlarında değişkenlik görülür.

Bu durum uzman hekimin başarısı, hastanenin güvenilir ve başarılı olması, çok fazla talep görmesi, kullanılan ekipmanların kalitesine göre değişkenlik gösteren durumlar vardır. Böyle durumlarda ister istemez hastaneler kendilerine uygun olacak şekilde fiyat listesi belirler.

Yapılan testler ve tahliller bu sebepten dolayı fiyat değişikliğine gider. Gerçekleştirilecek olan Trigliserid testi, fiyatı merak konusu olsa da bu konu hakkında da bilgi verilemez.

Daha kesin bilgi alabilmek için işlemlerinizi yaptıracağınız hastane ile iletişime geçerek, bilgi alabilirsiniz. Trigliserid testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Ena Profili Testi