Kompleman 3-C3 Testi

Kompleman 3-C3 Testi Neden İstenir?

Kompleman 3-C3 testi, immün sisteminde meydana gelen durumların değerlendirebilmesi ve hastalıkların takip edilebilmesi için gerçekleştirilmektedir.

Bu durum kompleman testi olarak da bilinir. İmmün sisteminde yardımcı proteinler olarak bilinir. Burada 9 tane protein bulunur. C1’den başlayıp C9’a kadar devam edilerek, sırayla adlandırılmış olur.

İmmmün sisteminde oluşmaya başlayan hastalıkların daha doğru şekilde takip edilebilmesi için bu test kullanılır. Otoimün hastalığında hastaların göstermiş olduğu tepkilerin, alevlenmelerin tespit edilebilmesi ve tedavi edilebilmesi için alınması gereken cevaplar bu testte yer alır.

Kişide meydana gelen iltihaplanma reaksiyonlarının bulunduğu durumlara bakabilmek için uzman hekim kontrolü altında hastaya kompleman 3-C3 testi, yapılır.

Kompleman 3-C3 Testi Seviyesinin Normal Değeri Nedir?

İltihap reaksiyonlarının kanda ve vücudun sıvılarında meydana getirdiği durumu tespit edebilmek için buradaki sıvılara bakılır. Yapılan çalışmalar sonucunda sonuçlar rapor edilerek, uzman hekim tarafından değerlendirmeye alınır.

Gerçekleştirilen kompleman 3-C3 testi, sonucunda kadınlar ve erkeklerinde farklı değerlerde olacak şekilde hesaplanır. Bu değerler sonucunda kadınlarda 88 ile 206 ög/dL aralığında, erkeklerde ise 88 ile 252 mg/dL aralığında olması gerekir.

Bu değerlerin dışında başka bir değer ile karşı karşıya kalındığı durumlarda uzman hekim tarafından uygun olan tedavi yöntemlerine başvurulur.

Kompleman 3-C3 Testi Seviyesini Arttıran Hastalıklar Nelerdir?

Oldukça kullanışlı ve yaygın olan kompleman 3-C3 testi ile otoimmün hastalığının teşhis edilebilmesi için gerçekleştirilir. Bu sayede bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını hakkında bilgi edinebilmek ve durumunu kontrol edebilmek için kullanılmış olur.

Bununla birlikte böbrek rahatsızlığında bazı durumlarda gerçekleştirilen tedavilerin ne kadar etkili olduğu hakkında bilgi vermeye de yardımcı olur.

Fakat meydana gelen sorunların oluşması durumunda hastalıkların arttığı zamanlarda olabiliyor. Buna kanser, ülseratif kolit, akut myokardiyal infarktüs, akut romatizmal ateş gibi rahatsızlıkların artış gösterdiğini görebiliriz.

İlginizi Çekebilir  Bilirubin Direkt Testi

Kompleman 3-C3 Testi Seviyesini Düşüren Hastalıklar

Artış gösteren hastalıkların olmasıyla birlikte azalan rahatsızlıklarda oluşum gösterebiliyor. Bunlar anemi, siroz, ciddi sepsis, hepatit, lupus nefriti, otoimmun hastalıkları, serum hastalıkları, glomerulonefrit, akut renal transplant rejeksiyonu, protein malnutrisyonu, romatoid artrit gibi hastalıklarda azalma görülebiliyor.

Kompleman 3-C3 Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Burada gerçekleştirilen kompleman 3-C3 testi ile kanda bulunan kompleman proteinlerinin işlevlerini ya da miktarını ölçmek için yapılmış olan testtir.

Testin gerçekleşebilmesi için hastadan kan numunesi alınır. Bu işlem hastanın kolundan alınan kan sonucunda gerçekleştirilmiş olur. Bunun için herhangi bir hazırlık veya ek bir durum gerektirmiyor

Kompleman 3-C3 Sonucu Nasıl Yorumlanır?

Kalıtsal yetersizliklerin oluşması durumunda ya da tüketime bağlı olan komplemanların gösterdiği artışlar durumunda; komplemanlarda azalma meydana gelir. Bu durumu anlayabilmek için kompleman 3-C3 testi, yapılmış olması gerekir.

Kompleman proteinlerin herhangi birindekalıtsal eksiklik ya da sıklıkla yükseliş gösteren ve sürekli kendini tekrarlayan mikrobik enfeksiyonlara ya da otoimmün hastalığına yol açabiliyor.

Yetersizlik durumunun altında yatan kronik ya da akut rahatsızlığına bağlı ise bu hastalığın iyileşmesi durumu mümkün olabileceğinden dolayı komplemanların düzeyleri normale dönebiliyor.

Komplemanların azalması durumunda serum hastalığı, kan zehirlenmesi, beslenme bozukluğu, böbrek rahatsızlıkları, SLE gibi durumlara sık sık rastlanır. Ortaya çıkan bu rahatsızlıklar normale dönebilen durumlardır.

Kompleman 3-C3 Testi Normal Değeri Kaç Olmalıdır?

Yapılan kompleman testleri, türlerine göre değişkenlik gösterir. Fakat kompleman 3-C3 testi, sonucunda normal değerlerin 75-135 mg/dL arasında olması gerekir.

Bu durum iki farklı şekilde alınır. Kadınlarda ve erkeklerde görülen değerlerin değişkenlik göstermesi sonucudur. Yapılan testte cinsiyet göz önünde bulundurulmasıyla birlikte işlem gerçekleştirilmiş olur.

Kompleman C3 Seviyesini Düşüren Hastalıklar Nelerdir?

Kompleman proteinlerinin iltihap olaylarında sıralı bir şekilde birbirine yapışması sonucunda zararlı maddeleri ortadan kaldırır. Bunun için immün sisteminin harekete geçmiş olması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Kortizol Testi

Mesela aktivite olmuş komplemanların sisteminde bakterilerin zarı delmesi sonucunda ölmesi sonucunda gerçekleştirilir. Bu hastalıklar arasında kötü beslenme, siroz, glomerülonefrit gibi böbrek rahatsızlığı, hepatit gibi hastalıklarda düşüş görülebilir.

Kompleman Seviyesini Arttıran Hastalıklar Nelerdir?

Laboratuvar alanında gerçekleştirilen testlerin uzman hekim tarafından değerlendirilmiş ve hastaya açıklaması yapılmış olması gerekir. Böylelikle hasta daha doğru şekilde önlemleri almış olur ve uzman hekim tarafından doğru şekilde tedavi yöntemleri uygulanır.

Yapılan kompleman 3-C3 testi, sonucunda hastada bazı durumların artış veya düşüş gösterme durumları olabilir. Kompleman seviyesinde artış gösteren hastalıklar arasında bazı kanser rahatsızlıkları, ülseratif kolit esnasında kompleman seviyesinin artması ve bazı enfeksiyon hastalıkları görülebilir.

Kompleman 3-C3 Testi Fiyatları 2024

Sağlık durumu hakkında gerekli olan testlerin ve tahlillerin sağlık kuruluşunda gerçekleştirilmesi gerekir. Böylelikle daha güvenli ve sağlıklı sonuçların elde edilmesi sağlanmış olur. Yapılacak olan kompleman 3-C3 testi, uzman hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Böylelikle hastanın durumu hakkında doğru teşhisler konulur ve uygun olan tedavi yöntemlerine başvurulur. Değerlendirme yapılırken hastanın cinsiyeti ve yaşı göz önünde bulundurulur.

Bununla birlikte hastanın tıbbi geçmişine bakılarak daha doğru şekilde teşhis konulmasında yardımcı olur. Erken teşhisin her zaman hayat kurtardığını ve oluşabilecek hastalıkların önüne geçildiğini biliyoruz.

Bu sebepten dolayı ortaya çıkan belirtiler sonucunda mutlaka hastaneye başvurulması sonucunda uzman hekimden yardım alınması gerekir. Gerçekleştirilen bu testin fiyatı hakkında kesin olarak bilgiye rastlamak mümkün değildir. Çünkü her hastanede fiyat değişkenliği görülebilir.

Fiyat bilgisi hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için hastane ile görüşerek, fiyat bilgisi alınabilir. Kompleman 3-c3 testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.