İGE Total Testi

İGE Total Testi Nedir?

İGE total testi, şüpheli alerjik durumlarının doğru şekilde teşhis edilebilmesi için hastaya yapılmaktadır. Bu test sayesinde hastaya doğru teşhis konulmasında yardımcı oluyor.

Yapılan alerji testlerinin avantajları olduğu kadar da dezavantajları mevcuttur. Yapılan alerji testleri ile birlikte alerjik hastalıkların nedeni tespit edilemez. Gerçekleştirilmiş olan alerji testleri kandan veya ciltten yapılabiliyor.

Cilde yapılan alerjik testlere deri prick denilir. Cilde yapılmış olan testlerin İGE’ye bağlı olarak duyarlaşmayı göstermeye yarayan testtir. Deri prick testi oldukça hızlı sonuç verir. Bunun yanında düşük maliyetlidir ve basit kullanılmasından dolayı kullanışlı olarak bilinir.

Cilt testleri ve deri prick testlerinin lge’ye bağlı olan durumları gösterir. Havada bulunan alerjenler, gıda, küf ve ilaç alerjenleri, böcek, evcil hayvan alerjenleri, polen gibi alerjenler hakkında bilgi sahibi olmamıza yardımcı olur.

Gerçekleştirilmiş olan bu testler uzman hekim tarafından yorumlanmış olur. Doğum sonrasında çocuklar 18 yaşına kadar çocuk alerji uzmanlarından, 18 yaşından büyük olan yetişkinlerde ise yetişkin alerji uzmanlarından yardım alır.

Yapılan İGE total testi ile hastaların İGE profillerini daha doğru şekilde tanımlamaya yardımcı olan testlerdir.

İGE Total Testi Nasıl Yapılır?

Alerji testleri çeşitli yollarla yapılabilir. Bu durum genellikle Prick testine başvurulur. Prick testi deri delme olarak da bilinir. Yapılacak olan testte epidermal uygulaması yapılır ve bu durum alerjen tespit etmeye yarayan yöntemdir.

Alerjik astım, rinit, ilaç ve gıda alerjisi, anafilaksi şüphesi ile karşı karşıya kalınması durumunda hastaya Prick testi yapılır. Yapılan bu test sayesinde arı, gıda, hayvan tüyü, ot, polen, mantar, ev tozu gibi alerjenlere alerjisi olan hastaların bu durumlara göstermiş oldukları reaksiyonlar ve ne şiddette olduğu hakkında detaylı bilgi sahibi olunur.

İlginizi Çekebilir  Anti Nükleer Antikor Testi

Yapılan İGE total test, uygulamasında hastanın derisine alerjen maddenin olduğu sıvılardan deriye birkaç damla sürülür. Daha sonra her bir madde için küçük delikler açılmış olur.

Hastanın bu maddelere karşı olan alerjen durumu tespit edilir. Bunun için 10-20 dakika içerisinde deride reaksiyonlar oluşmaya başlar. Deride oluşan bu şişkinliğin büyüklüğünü tespit edebilmek için değerlendirme yapılır.

Bir diğer İGE total test, içinse kan testi yapılır. Hastanın gıda alerjenleri tespit edilmediği durumlarda; daha verimli sonuçlar alabilmek adına cilt testleriyle işlem gerçekleştirilmiş olur.

Yapılan cilt testlerinin alerjen maddelere olan duyarlılığı daha doğru şekilde tespit edilmiş olur. Kan testi özellikle çocuklarda, deri testinin uygulanamadığı durumlarda, ağır deri hastalığı olan kişilerde kullanılır.

İGE Total Testi Ne Olmalı?

Kişilerde çeşitli sebeplerden ve maddelerden dolayı alerji durumu ortaya çıkabilir. Alerjik durumların tam olarak nedeni bilinmediği durumlarda kişiler hemen İGE total test, yaptırmaya karar verilir. Alınan karar doğrultusunda test gerçekleştirilir ve hastanın maddelere göre göstermiş olduğu reaksiyonlar sonucunda değerlendirme yapılır.

Yapılan İGE total test, sonucunda kişinin alerjik duyduğu maddeler rapor edilir. Raporda maddelerin normal değerleri ve kişide göstermiş olduğu değer belirtilmiş olur. Bu değerlerin aşılması veya düşük göstermesi durumunda rapor edilmiş olur.

Sonuçlar uzman hekim tarafından yorumlanır ve hastaya bu konu hakkında detaylı bilgiler verir. Yetişkinlere ve bebeklere uygulanan testler genellikle değişkenlik gösterir. Bu durum bebeklerde daha az testin yapıldığı durumlarda meydana gelebilir.

İGE Total Testi Yüksekliği Nedendir?

Ciddi deri hastalığı olan, çocuklarda yapılması gereken İGE total test, için genellikle kan yolu gerçekleştirilen alerji testine başvurulur. Burada kan yolu ile yapılan testin değerine bağlı kalarak, değerlendirme yapılmış olur.

Gerçekleştirilen bu test ile pek çok alerji kliniğinde yapılan tarama testlerinden biri haline gelmiştir. Vücuttaki İGE miktarının 100 üzerinde olmasıyla birlikte hastanın alerji reaksiyonlarında görülen artıştan kaynaklı olarak alerji olma ihtimalinde artış görülür.

İlginizi Çekebilir  Gaitada Gizli Kan Testi

Kişinin herhangi bir maddeye karşı alerjisi olduğu durumlarda bu artış düzeyi görülebilir. Eğer ki yapılan İGE total testi, sonucunda 100’ün altında bir değer meydana gelirse; hastanın bu maddeye alerjisi olmadığı anlamına gelir.

Hemen hemen kullanımı sıradan hale gelen bu testin alerji tanısı koymasında büyük rol oynar. Özellikle arı alerjisi olan durumlarda tanı koyma durumunda sıklıkla karşımıza çıkan yöntemlerden biridir.

İGE Total Testi Fiyatları 2024

Alerji bazı insanlarda hayat boyu devam edebilen bir hastalık türüdür. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için mutlaka İGE total testi, yapılması gerekir.

Yapılan test sonucunda hastaya verilen maddeler sonucunda ortaya çıkan reaksiyonlar hakkında değerlendirme yapılır. Hastanın göstereceği reaksiyonlar doğrultusunda rapor hazırlanır.

Hastanın kendinde fark edemediği bazen belirti vermediği alerjik durumların bu test sayesinde ortaya çıkar. Burada hastanın hayat kalitesini doğru şekilde koruyabilmek adına gerçekleştirilmiş olan testtir.

Testin hastane ortamında yapılması en doğru karardır. Aksi durumlarda testin başka yerlerde gerçekleşme durumu kesinlikle mümkün değildir.

Yapılacak olan İGE total testi, sonucunda herkes fiyat bilgisini merak eder. Bu konu hakkında ne yazık ki kesin ve doğru bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü gerçekleştirilen testin hastaneden hastaneye değişkenlik göstermesinin yanı sıra uygulama yapılacak test yöntemine göre de fiyat değişkenliği uygulanır.

Bunun için ilgili hastane ile iletişime geçilmesi en sağlıklı karar olacaktır. Uygulama yapılacak olan test türü ve fiyatı hakkında detaylı ve kesin bilgi almak mümkündür. Ige total testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.