Hpv Testi

Hpv Testi Nedir?

Hpv testi; kadınlarda en sık görülen hastalıklardan birisi de rahim ağzı kanseridir. Bu nedenle de kadınların düzenli olarak rahim ağzı taraması testleri yaptırması gereklidir.

Bu tarama testlerinin başında hpv testi ve smear testi gelir. Hpv testi, rahim ağzı taramalarının ilk basamağı olmakla birlikte erken teşhiste önemli yere sahiptir.

Hpv testinin pozitif çıkması ise hemen endişelenecek bir durum değildir. Nitekim; cinsel hayatı olan her kadının bu virüs ile hayatında karşılaşma olasılığı %80 oranındadır.

Hpv Testi Nasıl Yapılır?

Birkaç dakikada kolaylıkla yapılabilen bir test olan Hpv test; vajinadan alınan örnek ile yapılır. Öncelikle vajinaya spekulum adı verilen bir aparat yerleştirilir ve bu aparat sayesinde vajina duvarları birbirinden ayrılır.

Daha sonra yumuşak olan bir fırça ve spatula kullanılarak servikal hücrelerden örnek alınır. Bu işlem acısız bir işlemdir. Alınan hücre örneği özel bir cam üzerine sürülür ve sabitlenir. Daha sonra bu örnek laboratuar ortamında incelenir.

Hpv Testi Neden Yapılır?

Rahim ağzında kanser olmasa da uzun yıllar sonra kanser oluşumuna neden olabilecek lezyonlar oluşabilir. Bu lezyonların erken teşhis ile fak edilmesi için Hpv test yapılır.

Bu test sayesinde erken teşhis konulur ve rahim ağzının erkenden tedavi süreci planlanır. Eğer kansere dönüşmeyen lezyonlar görülür ise bu lezyonlar kansere dönüşmeden yok edilir ve kanser riski ortadan kaldırılır. Bu nedenle de bu test hayati önem taşıyan bir testtir.

Hpv Testi öncesi Yapılması Gerekenler

Hpv testi yaptıracak olan kişilerin test öncesinde yapması gereken en temel şey; cinsel perhizdir. Kadın ya da erkek fark etmeksizin bu testi yaptıracak olan hastaların en az 48 saat boyunca cinsel ilişkiye girmemesi ve cinsel perhiz uygulaması test sonucunun doğru çıkması için önemlidir.

Ayrıca test öncesinde vajinal duş yapılmamalı; vajinal krem, kayganlaştırıcı ve fitil gibi maddeler kullanılmamalıdır.

Hpv DNA Testi

Kadınlarda sık görülen bir hastalık olan rahim ağzı kanserinin en önemli risk faktörü Hpv enfektesidir. Bu nedenle de Hpv DNA testi yapılarak serviks kanserinin oluşma olasılığı yüksek olan Hpv virüsü için serviks hücrelerinde bu virüsün DNA üzerinde olup olmadığı araştırılır.

Önemli bir Hpv test olan bu DNA testi, virüsün DNA yolu ile oluşup oluşmaması gibi olasılıklara dair net bilgiler sunar.

Hpv Nasıl Bulaşır?

Hpv virüsünün temel bulaş yolu cinsel ilişki yoludur. Hpv virüsü ile enfekte olan bir erkek penisi, kadının vajinası ya da dış genital bölgesi ile temas ettiği anda Hpv virüsü kolaylıkla bulaşabilir.

Ayrıca oral yollar genital bölgeye ya da vajinaya temas olur ise de bulaşma riski yüksektir. Bu bulaşmanın olup olmadığı ise Hpv test ile kontrol edilir. Eğer bulaş oluşmuş ise test sonucunda anında belli olacaktır.

Kimlerde Görülür?

Bulaşıcılığı oldukça yüksek olan Hpv virüsü, aktif cinsel hayatı olan kişilerde sıklıkla görülen bir virüs türüdür. Özellikle aktif cinsel hayatı olan 4 kişiden 3 kişide bu virüs görülebilir.

Bulaşıcılığı yüksek olan bu virüs, aynı zamanda basit şikayetlerin yanı sıra beraberinde kanser gibi ciddi hastalıkları da getirir. Cilt teması ile kolaylıkla bulaşan bu virüse karşı korunmak için aktif cinsel hayatı olan kişilerin düzenli olarak Hpv testi yaptırması hayati önem taşır.

Tarama Testleri Neden Önemlidir?

Tarama testleri, insan sağlığı için büyük önem taşır. Öyle ki; özellikle Hpv virüsü gibi basit hastalıkların yanı sıra kanser gibi ciddi ve ölümcül hastalıklara da kapı aralayan virüslerin saptanması için mümkünse düzenli aralıklarda tarama testleri yapılmalıdır.

Bu sayede rahim ağzı kanseri başta olmak üzere birçok kanser türünün ve hastalıkların erken teşhis edilmesi ve dolayısıyla da erken tedavi süreci için yaşamsal önem taşır.

Hpv Testi Erkek İçin mi Yapılır?

Kadınlarda rahim ağzı kanserinin temel nedeni olan Hpv virüs; erkeklerde ise penis, anüs ve gırtlak kanserine neden olan bir virüstür.

Dolayısıyla da Hpv test sadece erkekler için değil aynı zamanda kadın sağlığı için de yapılan bir testtir. Aksi takdirde kadınlarda yapılmadığı takdirde rahim ağzında oluşmuş kanser ya da kansere dönüşebilecek lezyonları teşhis etmek mümkün olmayacaktır.

Hpv Testi Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Basit hastalıkların yanı sıra aynı zamanda kadınlarda rahim ağzı kanserine erkeklerde ise penis, anüs ve gırtlak kanserine neden hpv virüsünün teşhisi için hpv testi yapılır. Kadın ve erkekler için yapılan bir testtir.

Doğru zamanda yapıldığında kansere neden olabilecek lezyonlar erkenden teşhis edilir ve böylelikle hastalıkların tedavi süreci erken süreçte başlar ve riskler en aza indirgenir. Testin yapımı da oldukça kolaydır. Basit bir şekilde yapılan bu testin sonuçları 2 ila 3 gün arasında çıkmaktadır.

Hpv Testi Pozitif Çıkarsa Ne Olur?

Yapılan test sonucunda değerlerin pozitif çıkması demek kansere neden olabilecek anormal hücrelerin var olduğunun göstergesidir. Eğer Hpv testi pozitif çıkar ise bu kişinin 10 ila 15 yıl içerisinde kanser olması yüksek ihtimaldir.

Dolayısıyla da test pozitif çıktığında öncelikle kansere dönüşmesi muhtemel olan zararlı lezyonların bölgede yok edilmesi için tedavi süreci planlanır. Pozitif sonuç, anında kanser olunduğunun göstergesi değildir.

Hpv Testi Fiyatları 2021

Birçok hastane, sağlık merkezi ve kliniklerde Hpv testi yapılabilir. Ancak her sağlık merkezinde testin fiyatları değişenlik gösterir. Fiyat bilgisi için testin yapılacağı sağlık merkezi ile doğrudan iletişime geçmek gereklidir. Hpv testi fiyatları 2021 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.