DNA Testi

DNA Testi Nedir?

DNA testi; insan kimliğine dair önemli ve bilimsel bulgular taşıyan DNA, her insanda farklı olmakla birlikte aynı zamanda her insanın ailesinden bulgular taşıyan olgudur. DNA üzerinde kişinin tüm özelliklerini bulmak mümkündür. Dolayısıyla da DNA testi ile birçok genetik soruya cevap bulmak mümkündür.

Her kişinin DNA’sı kendisine özgü olmakla birlikte kendi özelliklerini taşır. Bu bağlamda kişilerin DNA’sı üzerinde o kişiye ait özellikleri saptamak amacı ile birçok işlem yapılarak somut ve bilimsel bulgular elde edilebilir.

DNA Testi Nasıl Yapılır?

Babalık testi olarak da bilinen dna testi, %99,99 oranında verdiği doğru sonuçlar ile özellikle babalık tespitinde kullanılan birincil ve en doğru sonucu veren yoldur. Çok fazla olmasa da annelik tespiti için de kullanılır. DNA testinin yapımı son derece kolaydır. Bu testin yapımı için öncelikle her iki taraftan da numune alınması gerekir.

Test sırasında iki tarafında ağız mukozasından çubuk yardımı ile sürüntü alınır ve bu örnekler laboratuar ortamında uzmanlar tarafından incelenir. Eğer bu şekilde örnek almak mümkün değilse kişilerin saç teli ve diş fırçası gibi eşyaları ile de bu testin yapılması mümkündür.

DNA Testinde Hangi Dokular Uygundur?

Her insanın DNA’sı kendisine özgü olmakla birlikte aynı zamanda kişilik özelliklerine yönelik birçok bilgiyi de ortaya koyar. Neredeyse tamamen doğruluk payı olan DNA testi, aynı zamanda kişilerin soy bağı konusunda da somut ve bilimsel sonuçlar sunan bilimsel bir testtir.

Yapılan bu test ile babalık tespiti sağlanabilir. Bunun içinde baba ile çocuğun DNA örnekleri karşılaştırılır. Eğer baba ile çocuk arasında %99,9 biyolojik bağ var ise her iki tarafın DNA’sında bulunda dokular da aynı oranda uyum gösterir.

DNA Testi Nerede Yapılır?

Günümüzde DNA testi, devlet kurumlarında mahkeme kararı ile birlikte yaptırılabilir. Şayet mahkeme kararı yok ise kişiler devletin sağlık kurumlarında bu testi yaptıramaz. Ancak bazı özel sağlık kuruluşlarında DNA testi yaptırmak mümkündür.

Testi yaptıracak olan kişinin herhangi bir mahkeme kararı yok ise özel sağlık merkezlerinde test yaptırabilir. Ancak mahkeme kararı var ise bu test başta adli tıp kurumu olmak üzere Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat verilerek yetkilendirilmiş genetik laboratuarlarında yapılır.

DNA Testi Çeşitleri Nelerdir?

İnsan kimliğine dair bilimsel bilgiler ortaya koyan DNA test, analık ve babalık testi olmak üzere iki farklı çeşit olarak yapılabilir. Ancak günümüzde bu test yaygın şekilde babalık testi olarak yapılır.

Bu testin resmi şekilde yapılabilmesi için de mahkeme kararının olması şarttır. Aksi takdirde test, sadece özel laboratuarlarda yapılabilmektedir. Geçmişten günümüze kadar tıpta önemli bir yere sahip olan bu test sayesinde birçok karışık dava çözülmüş ve soy bağı karışıklığı giderilmiştir. Dolayısıyla da iki farklı türü olsa da genellikle babalık testi olarak yapılır.

Anne Karnındaki Bebek İçin DNA Testi Yaptırılabilir mi?

İnsan kimliği üzerine %99,9 oranında doğru bilgiler sunan DNA test yaptıracak olan kişiler, bu testin anne karnındaki bebeğe de yapılıp yapılamayacağını merak eder. Herhangi bir babalık tespiti durumunda anne karnındaki bebeğe testi yapmak mümkündür.

Anne karnındaki bebekten bir örnek alınır ve bu örnek babanın DNA örnekleri ile karşılaştırılır. Böylece arada biyolojik bağ olup olmadığı saptanır. Bu şekilde yapılan DNA test, %99,9 doğru sonuçlar verir.

DNA Testi Ne Zaman Sonuçlanır?

Anne-çocuk ya da baba-çocuk arasındaki biyolojik ilişkiyi inceleyen bilimsel bir test olan DNA test, her iki taraftan da numune alınmasıyla yapılır. Sonuçlanması ise çok uzun olmayan bir zaman diliminde mümkündür. Yapılan testin sonucu ortalama olarak 5 iş günü içerisinde belli olur ve sonuç elde edilir.

Babalık DNA test sonuçları 5 iş günü içerisinde belli olurken analık DNA test sonuçlarının 3 günde hızlı şekilde çıkabilmesi için hızlı test seçeneği vardır. Bu test ile analık DNA test sonuçları 3 iş günü içerisinde alınabilir.

DNA Testi Ne Kadardır?

Diğer test türlerine göre DNA test fiyatları daha yüksek seyreder. Ancak bu testi fiyatları için genel-geçer tek bir fiyat söylemek mümkün değildir. Testi yapan her genetik laboratuarında fiyatlar değişkenlik gösterir.

Ayrıca testin babalık testi, analık testi ya da anne karnındaki bebeğe yapılan testine göre fiyatlar da değişmeler olabilir. Bu nedenle de teste dair en doğru bilgiyi almak için doğrudan testin yapılacağı genetik laboratuarı ile iletişime geçmekte fayda vardır.

DNA Testi SGK Tarafından Karşılanır mı?

Günümüzde gen testinin güvenilirlik seviyesini arttırabilmek adına babalık DNA testi yapılırken 15 ila 25 ortak gen bölgesi detaylı incelemeye alınır. Bununla birlikte babalık testinde incelenen gen bilgileri, adli tıpta yani adli olayların aydınlanmasında sıklıkla kullanılır.

Bu sayede erkeğin söz konusu çocuğun babası olup olmadığına dair %100’e yakın bir oranla sonuç ortaya konulabilir. Ancak testin ücreti kişiye aittir ve SGK bu testin bedelini karşılamaz.

DNA Testi Fiyatları 2022

DNA testi, günümüzde adli tıp kurumu başta olmak üzere Sağlık Bakanlığı’nın yetkilendirdiği genetik laboratuarlarında ve özel laboratuarlarda yapılabilen bilimsel bir testtir. Aynı zamanda ücretli bir testtir. SGK’ nın karşılamadığı bu testin fiyatları her laboratuarda test türüne göre farklılık gösterir.

Babalık testinin, analık testinin ve anne karnındaki bebeğe yapılan DNA testinin fiyatları farklıdır. Dna testi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.