Alerji Testi

Alerji Testi Nedir?

Alerji testi; her insan vücudu farklı ve kendisine özgü özelliklere sahiptir. Tüketilen yiyecek ve içecekler ya da kullanılan ilaçlar vücutta alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Vücuttaki belirtiler doğrultusunda vücudun alerji olup olmadığını anlamak için kan örneği ile yapılan teste alerji testi denir. Kan tahlili olarak yapılabilen alerji testleri, aynı zamanda cilt testleri ile de kolay şekilde yapılır.

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Alerji testleri kan tahlili ile yapılabileceği gibi aynı zamanda farklı cilt testleri ile de yapılabilir. Cilt üzerine 20 ila 30 kadar alerjen madde deri üzerine sürülür.

30 dakika içinde kızarıklık oluşturan madde, cilt için alerjen kabul edilir. Egzamayı tetikleyen alerjen maddeleri bulmak için bant üzerine alerjen maddeler sürülür ve hastanın sırtında bu bant iki gün bekletilir. Süre sonrasında kızaran bölgelerde alerjen madde tahlili yapılır.

Alerji Çeşitleri Nelerdir?

Farklı alerji çeşitleri vardır. Her alerji çeşidinin gösterdiği belirtiler de farklıdır. En sık görülen belirtiler hapşırık, öksürük, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı gibi belirtilerdir.

Alerji çeşitleri ancak alerji testi yapılarak anlaşılabilir. En sık görülen alerji çeşitleri; alerjik astım, alerjik rinit, alerjik konjonktivit, üritiker, anaflaksi ve atopik dermatit yani egzama çeşitleridir.

Alerji Testi Hangi Bölümde Yapılır?

Zaman zaman vücutta birçok nedene ve maddeye bağlı alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Alerjik reaksiyonlara karşı doğru tanı koyabilmek için alerji testi yapılır.

Alerji testinin yani vücuttaki alerji teşhisinin gecikmesi ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Dolayısıyla da alerji belirtileri yaşayan kişilerin cildiye yani dermatoloji bölümüne giderek alerji test yaptırması son derece önemlidir.

Alerji Teşhisi Nasıl Konur?

Uzmanlar alerji teşhisini genellikle detaylı fiziksel muayene ve hastaya sorulan sorular doğrultusunda koyabilir. Ancak dermatoloji uzmanı eğer gerek görür ise alerji türünü, nedenini ve semptomlarına yönelik daha fazla bulguya ulaşabilmek için alerji test gibi destekleyici tahliller isteyebilir. Alerji teşhisinin konulma süreci kolay ve hızlı bir süreçtir.

Alerjide Deri ve Kan Testleri Nasıl Yapılır?

Alerji testi; 3 farklı deri testi ve ayrıca kan tahlili ile yapılır. Deri testi yapılırken deri yüzeysel çizilir ve çizik bölüme alerjik maddeler sürülerek cildin alerjisi olan maddeler bulunmaya çalışır. Egzama hastalığının tanısında da deri testi uygulanır.

Bunun için bant üzerine alerjen maddeler dökülür ve bu ban iki gün boyunca hastanın sırtında bekletilir. Diğer bir deri testinde ise derinin hemen altına alerjen maddeler enjekte edilir ve derinin maddelere verdiği reaksiyonlar gözlenir.

Yetişkinlerde Alerji Testleri Nasıl Yapılır?

Yetişkinlerde ve çocuklarda yapılabilen alerji test, yetişkinlerde üç farklı deri testi ya da kan tahlili yolu ile yapılır. Deri testleri yapılırken farklı yöntemler kullanılabilir.

Ancak her deri testinde de asıl olan deriye alerjen maddeler vererek derinin verdiği reaksiyonları ölçmektir. Ayrıca bazı maddelerin alerjenliğini test etmek için kan tahlili yöntemi de uygulanabilir.

Besin (Gıda) Alerjisi Nedir? Gıda Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Besin alerjisi; gıda maddelerinin vücutta meydana getirdiği reaksiyonlar anlamına gelir. Bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla görülen besin alerjisi, aynı zamanda yetişkinlerde de görülebilen bir durumdur.

Besin alerjisi testi deri üzerinde ya da kan tahlili ile yapılabilir. Deri üzerinde 30 kadar madde sürülür ve derinin verdiği tepkiler ölçülür. Böylece besin alerjisi olup olmadığı, varsa hangi besinlere alerji gösterildiği anlaşılır.

Bebekler ve Çocuklarda Alerji Testleri Nasıl Yapılır?

Bebek ve çocuklarda alerji test deri üzeri test ile ya da kan tahlili ile yapılabilir. Deri testi yapılacak ise alerjenler damlatılır ve lanset yardımı ile cilde aktarılır. Testin sonuçları 20 dakika ila 1 saat içinde çıkar. Çıkan sonuçlar çocuk alerji uzmanları tarafından incelenir ve değerlendirilir.

Alerji Testi Aç Karnına Mı Yapılır?

Her alerji testinin özellikleri ve yapılış şekli farklılık gösterir. Alerji testin aç ya da tok yapılacağı konusu da teste göre değişir. Bazı testler için açlık ve tokluk önemli olurken bazı testler için önem arz etmez. Alerji testi yaptıracak olan hastaların öncesinde uzman hekimden bu konuda detaylı bilgi alması gereklidir.

Kanda Alerji Testi Sonuçları Nasıl Yorumlanır?

Kandaki alerjenlere yönelik oluşan antikorların saptanması için kanda alerji testi yapılır. Az bir miktarda alınan kan numunesi ile kandaki birçok alerjen testi yapmak mümkündür. Kanda yapılan alerji testinin sonuçlarında spesifik IgE ölçümü yapılır ve sonuçları normal değerlere göre yorumlanır.

Çocuğa Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Yetişkinlere olduğu gibi çocuklara da alerji test yapmak mümkündür. Çocuklara da deri ya d akan tahlili ile alerji test yapılabilir.

İlaç Alerji Testi Nasıl Yapılır?    

İlaç alerji test deri üzerinde yapılan bir testtir. Alerjik reaksiyona neden olabilecek ilaçlar deri üzerine damlatılır. Daha sonrasında deri sivri bir cisimle ilacın deri altına nüfus edilmesi sağlanır. Bölgede kızarıklık ve şişlik meydana geldiğinde ilacın alerjik olduğu saptanır.

Alerji Testi Fiyatları 2021

Alerji testi fiyatları her sağlık merkezinde ve hastanede farklılık gösterir. Alerji testinin yapılış şekli ve hangi testlerin yapıldığına göre fiyatlarda değişkenlik meydana gelir. Ayrıca testlerin yapılacağı hastane, klinik ya da sağlık merkezinin fiyat politikası doğrultusunda da fiyatlar değişebilir.

Alerji testi fiyatları konusunda en doğru bilgi, testin yaptırılacağı sağlık kuruluşundan alınmalıdır. Alerji testi fiyatları 2021 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.