Y Kromozom Testi

Y Kromozom Testi Nedir?

Y kromozom testi, cinsiyeti belirleyen kromozomdur .Kadınlar yaratılışı gereği XX kromozomu erkekler ise XY kromozomlarına sahiptir.  Anneden X kromozomu alan çocuklar babadan gelen kromozom X ise kız çocuğu Y ise erkek çocuğu oluşur.

Düzenli cinsel ilişki yaşayan çiftlerde bir yıl içerisinde gebelik meydana gelmez ise bazı testlerin yapılarak sorun tespiti yapılar. Y kromozom testi sorunun belirleyici olmasın da önemli bir yer teşkil eder.

Erkek olmayı belirleyen Y kromozomunda ortaya çıkan eksiklikler veya sorunlar gebelik oluşumunu engeller. Sperm oluşumu bu genler üzerinden yapıldığı için ortaya çıkan veya var olan sorunlar da kısırlık meydana gelecektir.

Sperm sayılarındaki ciddi oranda ki azalmalar azospermik veya oligospermik olarak tanımlanır. Her iki durumun ortaya çıkması Y kromozomu mikrodelesyonu kaynaklıdır. Böyle durumlarda Y kromozom testi ile y kromozomunun AZF bölgesinde bulunan A, B, C bölümleri incelenerek sorun tespit edilir.

Y Kromozom Testi Nasıl Yapılır?

Sperm üretimini sağlayan genler Y kromozomunun AZF bölümünde yer aldığı için Y kromozom testi yapılarak kısırlık tespiti yapılabilir. Y kromozomunun AZF kolunda yer alan A, B, C bölgelerinde bulunan genler incelenerek bu test gerçekleştirilir.

Bu üç bölgede gen eksikliği veya gen hasarı tespit edildikten sonra gerekli teşhis konulur. Bu işlemler meni üzerinde gerçekleştirilecek sperm izleme işlemleridir. Menüde yer alan sperm varlığı ve sperm yapısı incelenerek uzman kişilerce gerekli teşhisler yapılır.

Erkekten alınan kanda yapılan incelemeler sonucunda Y kromozom test gerçekleştirilir. Laboratuvar ortamında sperm oluşumunda sayısal ve yapısal bozuklukların tespitinde önemli sonuçlar ortaya koyar.

Cinsiyetin belirlenmesinde en önemli fonksiyonu olan Y kromozomu ve mikrodelesyon kısırlık oluşumunu neden olacaktır. Kısırlık testinde öncelikle ürolojik muayene, hormonların analiz edilmesi, kromozom analizi ve Y kromozomu mikrodelesyonu, testis ultrasonografisi işlemleri gerçekleştirilerek tespit yapılır.

Y Kromozom Testi Neden Yapılır?

Sperm sayısının 5 milyon altına düşmüş veya sperm hücresi görünmeyen erkeklerde Y kromozomunun eksikliğinden kaynaklandığı için Y kromozom test yapılarak nedeni tespit edilir.

İlginizi Çekebilir  Selefon Bant Testi

Eksik olan genlerin bulundukları bölgelere göre farklı sonuçlar ortaya çıkabilir kısmi veya tamamen gen eksikliği meydana gelebilir. C Bölgesi’nin noksanlığında sperm elde etme olasılığı yüksek iken A ve B bölgelerindeki gen eksikliğinde daha düşüktür.

Hamilelik oluşmamasına neden olan faktörler arasında yüzde yirmilik bir oran kaplayan sperm azlığı Y kromozomuna bağlı sorunlardan meydana gelebilir. Bu genetik testler sperm azlığı veya yokluğu durumunda erkeklere yapılan uygulamalardır.

Y Kromozom Analizi Ne Zaman Yapılır?

Y kromozomu sperm oluşumunu sağlamakla beraber konuşacak çocuğun erkek olmasını sağlar. Y kromozomundaki eksiklikler doğacak çocuğun erkek olması durumunda aynen çocuğa iletilir.

Y kromozom test 1 yıllık düzenli ilişki de herhangi bir koruma gerçekleştirmeden gebelik meydana gelmemesi durumunda yapılır. Kan örnekleri üzerinden yapılan Y kromozom mikrodelesyon işlemleri sonucunda sorun tespit edilerek gerekli tedavi işlemleri gerçekleştirilir.

Erkek menisinde sperm olmama durumuna azoospermi, menide 1 milyondan daha az sperm olması durumuna oligoastenoteratospermi adı verilmektedir. Y kromozomunun C bölgesinde sorun var olması durumunda sperm elde edilebilir ancak kişinin erkek çocuklarına Y delesyonu aktarılacaktır.

Y Kromozom Testi Kaç Günde Çıkar?

Y kromozom test erkekten alınan kan örnekleri üzerinden inceleme yapılır. Testin raporlama suresi 15 ile 20 gün arasında değişkenlik gösterir. Test için açlık veya tokluğun herhangi bir önemi yoktur.  Kısırlık meydana gelme nedenleri arasında ilk defa 1976’da yapılan bir araştırmada ye kromozomunun neden olabileceği ortaya konulmuştur.

PCR tekniği ile beraber Y kromozomu üzerinde bulunan genler ayrıntılı bir şekilde gösterilmiştir. Y kromozomunda sperm üretimini sağlayan AZF bölgesel ayrıntılı olarak incelenmiş ve buradan meydana gelen sorunlar ve sonuçları ortaya konulmuştur.

Azospermi tanıdığı konulan bütün erkekler mutlaka Y kromozomu testi yapıldıktan sonra değerlendirmeye alınır. Y kromozomunda delesyon tespit edilen kişilerde mikro tese tedavisi uygulanarak sperm oluşumu tekrar sağlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Demir Testi

Y Kromozom Test Sonucu Nasıl Yorumlanır?

Raporlama işlemi sona erdikten sonra uzman ürologlar tarafından rapor doğrultusunda yorumlama gerçekleştirdiler. AZFa, AZFb, AZFc bölgelere incelenerek oluşan parça kopmaları veya eksiklikler tespit edilir bunun sperm oluşumundaki etkileri değerlendirilir.

Y kromozom test bu 3 bölgenin sperm üretim kapasitesini açıkça ortaya koyar. Y kromozom üzerinde yapılan araştırmalar babalık testi ve akrabalık tespiti gibi durumlarda da kullanılmaktadır.

Erkek çocuklarında bulunan Y kromozomları babadan herhangi bir değişikliğe uğramadan doğrudan alındığı için bu kromozom da yapılan incelemeler ve testler erkek çocuklarının biyolojik babasını ortaya koyacaktır. Y kromozom test akrabalık tespitinde sadece erkek çocukların üzerinde yapılabilir.

Y Kromozom Testi Fiyatları 2024

 Kısırlık olan erkeklerde Y kromozomun uzun kolunda bulunan genler silinme veya bu bölgenin kırılması gibi durumlarda sperm oluşumunda bozukluklar meydana gelir.

Y kromozomu mikrodelesyonu bulunan erkeklerde sperm oluşumu meydana gelmesi durumunda döllenme oranı diğer erkekler ile aynı olduğu halde doğacak olan çocuğun erkek olması durumunda kısırlık sorunu yaşama ihtimali yüksektir.

Koldan alınan kanda yapılan incelemeler sonucunda Y kromozom test gerçekleştirilir. Bu test fiyatları hastane ve laboratuvara göre farklılık gösterir.

Bu test düşük maliyetli acısız ve zahmetsiz örnek alımı gibi avantajlara sahiptir. Hızlı ve kesin sonuç alınması ayrıca önem arz etmektedir. Y kromozom testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.