Tüm Vücut MR

Tüm vücut mr, günümüz şartlarında kanser riskinin yüksek olduğu ve bunu daha kısa sürede tespit edebilmek için gerçekleştirilir. Bu emar çekiminden sonra kişinin sağlığı hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmaya yarar. Bu işlem sadece hasta bireylerin başvuracağı görüntüleme tekniği değildir.

Aynı zamanda sağlıklı bireylerde bu imkândan faydalanarak, sağlık durumları hakkında bilgi sahibi olabilirler. Emar cihazının hareketli özelliği sayesinde çekim işlemleri beyinden başlayarak ayak kısmına kadar ilerler.

Böylelikle bütün vücut en ince ayrıntısına kadar taranmış olur. Yapılacak olan tüm vücut mr, çekimi ile tek seansta tüm vücut tarandığı için hastaya büyük avantaj sağlıyor.

Tüm Vücut MR Özellikleri

Tek seans ile hastanın bütün vücudu ayrıntılı bir şekilde taranmış olur. İşlem gerçekleşeceği zaman beyin bölgesinden taramaya başlar ve aşağıya doğru ilerleyerek bütün bölgeler ve organlar en ince ayrıntısına kadar taranmış olur. Hasta için büyük öneme sahip olan bu uygulamanın doktorların tanı ve tedavisinde işlerine yaradığı durum olmuş oluyor.

Tek seans ile bütün vücudun taraması yapılmış olur. Yapılan tüm vücut emar ile işlem yaklaşık olarak 1 saati bulabiliyor. Bunun için mutlaka hastanın bu süre zarfında hareketsiz bir şekilde beklemesi gerekir.

Çekim işlemlerinden önce hasta bu konu hakkında bilgilendirilmiş olur. Bu şekilde daha fazla korkması ve tedirgin olmaması hakkında bilgi verilmiş olur. Hasta bu şekilde sakinleştirilerek, işlemlere başlanır. Klostrofobi hastaları için açık emar çekimi önerilir.

Tüm Vücut MR Nasıl Çekilir?

Hastaya çekilecek olan tüm vücut emar ile her şeyden önce randevunun olması gerekir. Bu işlemler bütün sağlık kuruluşlarında gerçekleştiği için, doluluğun ve yoğunluğun olduğu durumlarda ilgili yerlerden kolaylıkla yardım alınabilir.

Bu yüzden randevu gününde ve saatinde hastanın emar odasının yanında hazır bir şekilde beklemesi gerekir. Burada hastanın hazırlık yapması gereken bir durum yoktur.

İlginizi Çekebilir  Renal Ultrason

Hastaya uygun olan kıyafetler giydirilir ve üzerinde bulunan metal eşyaların alınması, emar odasının dışında bırakılması gerekir. Daha sonra hastaya önlük giydirilerek, üzerine koil aletleri takılır.

Bu aletler alıcı antenler olarak da bilinir. Yapılan tüm vücut MR, çekiminin diğer çekimlerden bir farkı yoktur. Hasta emar cihazı masasının üzerine yatırılır ve sabit kalması istenir.

Çekim gerçekleşmeden önce hastaya kabaca yapılacak olan işlemler anlatılır ve burada kalacağı süre zarfında hareket etmemesiyle birlikte, kalacağı süre söylenir. Daha sonra hasta sırt üstü yatırılır ve çekim işlemleri beyinden başlayarak sırayla bacak kısmına kadar ilerler.

Tüm Vücut MR Hangi Organları Tarıyor?

Gerçekleştirilen bu görüntüleme sayesinde vücudun tamamına çekim uygulanır. Uygulama gerçekleştirileceği zaman beyinden başlayarak ayak kısmına kadar ilerleyen bir tarama olarak bilinir.

İlk olarak beyin bölgesinden başlayan tarama; boyun, akciğer ve göğüs kafesine kadar çekimi gerçekleştirilmiş olur. Daha sonrasında karaciğer, pankreas, böbrek, böbrek üstü, karın içindeki organların tamamı ve mesane incelenmiş olur.

Burada erkeklerin testis ve prostat, kadınların ile rahim ve yumurtalıkları taranmış olur. Bununla birlikte kemikler, kaslar, diz altına kadar incelemesi sağlanmış olur.

Erken tanı dönemi için tüm vücut emar, çekimiyle birlikte akciğer, meme, prostat ve gastrointestinal sistemindeki problemlerin taranması da oldukça önemlidir. Böylelikle tümör veya kanser riskinin taşınıp, taşınmadığı hakkında bilgi sahibi olunur.

Tüm Vücut Emar Check-UP Nedir?

Radyasyon sorunu olmadan hastaların bütün vücut taraması tek seans ile gerçekleştirilmiş olur. Böylelikle hastalıklara erken tanı ve tedavi işlemleri uygulanmış olur. Bununla birlikte kanser hastalıklarının burada tespit edilmesi ve metastatik yayılımının tespitinde kullanılan tarama yöntemidir.

Tüm Vücut Emar Ne Kadar Sürer?

Çekilen bölgelere göre emar çekimleri değişkenlik gösterebilir. Bunun için hastanın bu durumu göz önünde bulundurması ve kendin o şekilde ayarlaması gerekir. Yapılacak olan tüm vücut MR, çekimi ile bütün vücut taranacağı için bu işlem diğerlerine göre biraz zaman alabilir.

İlginizi Çekebilir  Skrotal Ultrasonografi

Çekim sırasında hastanın rahat ve sakin olması gerekir. Gerçekleştirilecek olan bu görüntüleme yaklaşık olarak 1 saat sürebilir. Ara ara hastaya nefesini tutması istenir. Bu işlem genellikle göğüs ve karın bölgesi için geçerli olur. Tutulan nefesler 10-20 saniye arasında değişkenlik gösterebilir.

Tüm Vücut MR Fiyatları 2024

Tanı ve tedavide büyük rol üstelenen tüm vücut emar ile gerçekleştirilecek olan işlemler doğrultusunda hastanın sağlık durumu hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olunabilecektir.

Hasta veya sağlıklı hastaların başvurduğu yöntemler arasına girer. İşlemlerin özel ve devlet hastanesinde gerçekleştirilmesi mümkündür. Gerekli ve acil durumlarda hasta özel hastaneden yardım alarak, işlemlerini gerçekleştirebilir.

Devlet hastanelerinde genellikle bu işlemin yapılması ve sonuçlanması zaman alabiliyor. Bu sebepten dolayı rahat bir şekilde devlet hastaneleri tercih edilebilir.

Bu konu hakkında kesin olarak tüm vücut emar fiyatları, hakkında bilgi verme durumu yoktur. Daha kesin fiyat ve detaylı bilgi alabilmek için, çekim yapılacak olan hastane ile iletişime geçerek bilgi alınabilir.

Böylelikle daha doğru ve sağlıklı kararlar alınmış olur. Daha çok kanser ve tümör hastalıklarının teşhisi ve tedavi için kullanılan bu yöntem, birçok başarılı sonuçlar vermiştir.

Mide, ince bağırsak, tiroid, rahim ve rahim ağzı tümörleri, bazı büyük boyutlara ulaşmış olan hasarların durumu hakkında inceleme yapabilmek için tercih edilir. Tüm vücut mr fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.