T3 Total Testi

T3 Total Testi Nedir?

T3 total testi, tiroit bezlerinin çok fazla çalışması ve kan dolaşımda tiroit hormonlarının çok fazla salgılanması sonucunda kişide belirtiler görülmesi durumunda yapılması gerekmektedir.

Belli başlı sebeplerden dolayı kişilerde tiroit yüksekliği veya tiroit düşüklüğü görülür. Bu durum kişinin bünyesiyle alakalı ve olmuş olduğu besinlerden kaynaklanır. Ortaya çıkan belirtiler sonucunda mutlaka uzman hekime danışmak gerekir. Herkeste görülebilme olasılığı vardır.

Kadınlarda görülme oranı erkeklere göre 10 kat değişim gösterir. Özellikle 20-40 yaş aralığındaki bireylerde tiroit hastalığı görülür. Geçmiş dönemlerde teknoloji bu kadar gelişmediği için hastaya teşhis konulamıyordu. O zamanın şartlarıyla yapılan testleri sonucunda teşhis konulabiliyordu.

Fakat erken teşhis her zaman hayat kurtaracağından dolayı bazı yöntemler geliştirilmiş oldu. Tiroit rahatsızlığı bazı durumlarda kanser riskini arttırabilen bir durumdur. Geliştirilen teknoloji sayesinde erken tedavi edilebilir olduğu için hastaya T3 total testi, yapılır.

T3 Total Testi Nasıl Yapılır?

Tiroit bezinin hasara uğraması ya da az çalışması durumunda, gerçekleştirilen tiroit ameliyatı sonrasında alınan ilaçlar ya da ilaçların dozu yeterli olmadığı durumlarda kandaki T3-T4 düzeylerinin düşmesine yol açan durumlardır.

Böyle durumlarda tiroittin az üretilmesi sonucunda vücut fonksiyonlarında yavaşlamalar görülür. Yorgunluk, kilo kaybı, şişkin ve kuru deri, kabızlık, saçın zayıflamasıyla birlikte ortaya çıkan dökülmeler gibi rahatsızlıklar görülür.

Böyle durumlarda T3 total testi, yapılarak sorunun belirlenmiş olması gerekir. Yapılacak Tiroit Stimulan Hormon ile T4’ten sonra T3 antikor testi yapılır. Anti-Tg ile Anti TPO tiroit fonksiyonlarının değerlendirilebilmesi için oldukça önemli kan testleridir.

Bu kan testlerinin dışında tiroit bezindeki bozukluk ya da nodüllerinin değerlendirilebilmesi için sintigrafi, ultrasonografi ve biyopsi yapılması gerekir. Hipofiz bezi, beynin alt kısmında bulunur. Kan için TSH salgılamasıyla birlikte tiroit bezinin de doğru ve düzenli çalışmasına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir  Bilirubin Direkt Testi

T3 Total Testi Neden Yapılır?

Tiroit bezi fonksiyonlarının bozulması durumunda hastalık bütün vücut hücrelerini de kötü şekilde etkilemiş olur. Ortaya çıkan başka hastalıklardan dolayı vücut kendini savunmasız bırakır ve bununla birlikte ciddi hastalıklarda gelir. Tiroit hastalığı sık görülen ve kansere yol açan rahatsızlık türüdür.

Kadınlarda daha fazla görülmesinin yanı sıra adet düzensizliği, sıcak basma, uykusuzluk, ruhsal durum değişikliği gibi durumlarda tiroittin teşhisi konulmasında geciktirmeler meydana getirebilir.

Bunun için erken teşhisin konulabilmesi ve ciddi hastalıkların önüne geçebilmek için hastaya T3 total testi, yapılır. Yapılan test sonucunda tanı ve tedavi yöntemleri uygulanmış olur.

T3 Total Testi Ne Zaman Yapılır?

Tiroit fonksiyonlarında meydana gelen hasar ve bozukluklar sonucunda uzman hekime başvurulması durumunda hastadan T3 total testi istenebilir. Yapılan test ile birlikte tiroit değerleri hakkında bilgi sahibi olmaya yardımcı olur.

Tiroit rahatsızlığı tedavi edilmediği durumlarda ağır kronik rahatsızlığa ve kardiyovasküler ile solunum yetmezliğinin açığa çıkmasına sebep olur.

Ortaya çıkan belirtiler sonucunda kesinlikle zaman kaybetmeden uzman hekime danışmak gerekir. Çünkü tedavi edilmediğinde ciddi sorunlar oluşturur. Ayrıca bir anda kendini beli ettirmez.

Yavaş yavaş ortaya çıkar ve sonradan fark edilmesiyle birlikte tedavi sürecinin geçmesine ve gecikmesine de sebep olabilir. Rutin sağlık kontrollerinin ihmal edilmemesi gerekir ve T3 total testi yapılmış olması lazım.

T3 Total Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

T3 hormonu vücut metabolizması için önemli yerlere sahiptir. Tiroit tarafından salgılanmış olup, metabolizmanın kontrolünden sorumludur. Tiroit iç salgı bezi olarak bilinir. Burada salgılanan T3 hormonu sayesinde vücudun enerji kullanması durumunda hızını kontrol etmeye yardım eder.

Tiroid bezleri boyunda bulunur ve vücudun metabolizmasını ayarlamakta büyük rol oynar. T3 ve T4 denen tiroit hormonları bu bezlerden salgılanması sonucunda vücudun fonksiyonlarını düzenlemede işlevlerini yerine getirir.

İlginizi Çekebilir  AMH Testi

Kişiye tanı koyabilmek adına test yapılması gerekir. Sonrasında yapılan T3 total testi seviyesine bakarak düşük veya yüksek olduğu anlaşılabilir. Kişi düşük olduğunu fark eder ve ortaya çıkan belirtiler sonucunda bu kanıya varmış olur.

Bu belirtilerde; halsizlik, üşüme, kabızlık, bazı durumlarda cilt kuruluğu, ses kısıklığı, şişkinlik, saçlarda dökülme, kilo artışı, adet düzensizliği, az terleme, b12 eksikliği gibi durumlar görülür.

T3 Total Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Kanda bulunan tiroit hormonlarının seviyesine tanı koyabilmek için her şeyden önce T3 total testi yapılmış olması gerekir. Yapılan test sonucunda tanının kesinleşebilmesine yardımcı olacaktır.

Burada yer alan T3 total yüksekliği belirtileri sonucunda kesin olarak tanı konulamamaktadır. Uzman hekimler şüphelendikleri durum sonrasında hastadan bu testi yaptırmasını isterler. Böylelikle ortaya çıkan belirtiler sonucunda tanı konulur.

Belirtiler arasında yüksek tansiyon, çarpında, terleme, huzursuzluk, sinirlilik, nemli ve sıcak terleme, ishal, derinin incelmesi, kilo kaybı, uykusuzluk, adet düzensizliği gibi durumlarda görülür. Bu belirtiler hastadan hastaya değişkenlik gösterebiliyor. Mutlaka uzman hekime danışmalı ve yardım alınması gerekir.

T3 Total Testi Fiyatları 2024

Hastane ortamlarında gerçekleştirilen işlemlerin genelde her yerde yapıldığını görebilmek mümkündür. Ayrıca teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte pek çok alanda kolaylıklarla karşı karşıya kalıyoruz.

Hem kamu hem de özel hastanelerde T3 total testi yapılabilir. Fakat hastanın beklemek istemediği ve daha hızlı sonuç almak istemesi durumunda bu işlemin özel hastanede gerçekleştirilmesi daha uygundur.

Yapılan bu testin fiyat bilgisine rastlamak mümkün değildir. Çünkü yapılan testler hastaneden hastaneye fiyat değişkenliği gösterir. Bunun için verilecek olan fiyat durumunda yanıltıcı olabilir.

Daha doğru ve kesin bilgi alabilmek için işlemin yapılacağı hastaneyle iletişime geçerek, T3 total testi fiyat konusu hakkında bilgi alınabilir. T3 total testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.

İlginizi Çekebilir  Hepatit C