Skrotal Ultrasonografi

Skrotal Ultrasonografi Nedir?

Skrotal ultrasonografi, günümüzde sıklıkla uygulanan ultrasonografi çeşitleri arasında yer almaktadır. Erkeklerde yapılan bu ultrason yönteminde yumurtaların değerlendirilmesi için yapılır.

Yumurtaların içinde yer alan skrotum içi sıvının değerlendirilmesi, sperm hareketlerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi ve hastalıkların teşhis edilebilmesi için uygulanan radyolojik görüntüleme yöntemidir.

İçeriğinde radyasyon olmadığından dolayı gönül rahatlığıyla tercih edilir. Aynı zamanda skrotumda meydana gelebilecek kist ve kitlelerin kötü huylu mu iyi huylu mu olduğunu anlamak için yapılan bir işlemdir.

Skrotal ultrasonografi yöntemi sayesinde çoğu erkek hasta erken teşhis ile yaşamına sağlıkla devam eder. Teşhis yapılması için en önemli görüntüleme yöntemlerindendir. Çocuklarda da kolaylıkla yapılabilir.

Çocuklar için skrotum bölgesinde testisler bulunamadığı durumda yerlerinin tespit edilmesi ve incelenmesi için yapılan bir işlemdir. Ultrasonografi radyolojik görüntüleme yöntemleri arasında en sağlıklı ve güvenilir yöntemlerden biridir.

Skrotal Ultrasonografi Neden Çekilir?

Erkekler için yapılan bir görüntüleme yöntemi olan Skrotal ultrasonografi işleminin çekilmesi için pek çok neden vardır. İlk olarak erkelerde skrotum bölgesinde yer alan yumurtaların değerlendirilmesi ve kalitesinin ölçülmesi için yapılır. Testislerde herhangi bir ağrı, şişlik ya da hissizleşme durumunda çekilebilen bir işlemdir.

Erkek hastalarda kasık fıtığı şüphesi varsa fıtığın olup olmadığı araştırılarak teşhis edilir. Skrotumun içine yer alan sıvının değerlendirilmesi, sperm kalitesinin incelenmesi için de çekilen bir işlemdir.

Erkek çocukları ve bebeklerde gizli testis durumu meydana gelebilir. Bu durumda testislerin yerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi için de yapılan bir işlemdir. Testislerin skrotum torbasına yerleşmediği durumlarda incelemek için ultrason istenebilir.

Skrotal ultrasonografi sayesinde erken tanı ve teşhis konularak hastalık ilerlemeden tedavi edilebilmesi sağlanır. Sizler de testislerinizde ağrı ve şişlik hissi yaşıyorsanız kısa süre içinde mutlaka bir uzman doktora muayene olmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir  Kardiyak MR

Skrotal Ultrasonografi Nasıl Yapılır?

Erkek üreme organlarından olan testisler vücutta skrotal kese içinde yer alır. Bu kese içinde yer alan spermlerin ve sıvının değerlendirilmesi için skrotal ultrasonografi görüntüleme yöntemi ile çekim yapılır. Ultrason görüntüleme yöntemi herhangi bir acı ya da ağrı hissi yaşanmadan yapılan işlemdir.

Bu nedenle hastaya işlem esnasında aneztezik madde uygulanması gerekmez. Doopler ile birlikte yapılan ultrason görüntüleme yönteminde hasta sırt üstü yatar pozisyonda olmalıdır.

Aynı zamanda hareket etmemesi gerekir. Ortalama olarak 15-30 dakika kadar kısa süren bir işlemdir. Genellikle testis ağrısı yaşayan erkelerde çekilir. İşlem öncesi ve sonrasında herhangi bir hazırlık gerekmez.

Ultrason probu ile karın alt bölgesi ve testislerin görüntülenme işlemi yapılır. Ultrason probunun hareket ettirilebilmesi için işlem yapılacak bölgeye ultrason jeli uygulanır. En net görüntüler alınarak uzman doktor tarafından detaylı bir şekilde incelenir.

Skrotal Ultrasonografi Kimlere uygulanır?

Skrotal kese, testisleri içerisinde barındıran bir kesedir. Bu kese sayesinde testislerin korunması sağlanır. Erkelerde yapılan skrotal ultrasonografi görüntüleme yöntemi sayesinde testislerin incelenmesi yapılır.

Testislerde ağrı, şişlik, kızarıklık yaşayan erkelerde uygulanabilen bir yöntemdir. Testislerin boyutunun ve hacminin ölçülmesi gereken hastalarda yapılabilir. Çocuk sahibi olmayan erkeklerde de uygulanabilen bir yöntemdir.

Çocuk olmamasının nedeni araştırılarak en uygun tedaviye başlanır. Aynı zamanda çocuklarda utangaç testis durumunda testislerin yerinin belirlenmesi için uygulanabilir. Testis dönmesi yaşayan hastalarda tanı konulması ve acil olarak müdahale edilmesi için de uygulanır.

Skrotal ultrasonografi içeriğinde radyasyon olmadığından dolayı sıklıkla ve gönül rahatlığı ile tercih edilebilir. Çocuklarda da uygulanabilmesinin en önemli etkeni içeriğinde radyasyon olamamasıdır.

Erken teşhis ve tedavi için mutlaka uygulanması gereken bir yöntemdir. Testislerinde herhangi bir ters durum yaşayan erkekler acil olarak ultrasonografi uygulamasını yaptırması gerekir.

İlginizi Çekebilir  MR Tensör ve Traktografi

Skrotal Ultrasonografi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Erkek üreme organlarından olan testisler, hayati önem taşıyan organlardandır. Testislerde zaman zaman hastalıklar ve farklı komplikasyonlar meydana gelebilir. Bu hastalıklar tedavi edilmediği taktirde ciddi tehlikelere yol açabilir. Skrotal ultrasonografi yönteminde skrotum kesesi içerisinde yer alan testislerin değerlendirilmesi yapılır.

Ses dalgaları ile elde edilen görüntüler bilgisayar ekranından takip edilir ve incelenir. Erkeklerde testislerde şişlik, sertlik, ağrı ve kızarıklık durumları olduğunda acil olarak yapılması gerekir.

Aynı zamanda testislerin yeri belli değilse belirlemek için yapılması gerekir. Skrotal varikosel hastalığı olan erkelerde hastalığın değerlendirilmesi ve tedavi yönteminin doğru olarak devam etmesi için yapılmalıdır.

Ultrason görüntüleme yöntemi ile yapılan bu işlemin göz ardı edilmemesi gerekir. Erken tanı koymada en etkili ve kolay işlemlerdendir. Bu nedenle erkek bebek ve çocuklarda da utangaç testis değerlendirilmesi için yapılabilir.

Skrotal Ultrasonografi Fiyatları 2024

Günümüzde erkeklerde en sık uygulanan radyolojik görüntüleme yöntemleri arasında skrotal ultrasonografi görüntüleme yöntemi yer alıyor. Hemen hemen her sağlık kuruluşunda hizmeti sunulan ultrason işlemi fiyatları da her hastaya hitap edecek şekilde sunuluyor.

Renkli doopler uygulaması ile birlikte yapılan ve hastanın değerlendirilecek olan skrotal kese kapsamına göre fiyatlarda değişiklikler meydana gelebilir. Özel sağlık kurumları ve görüntüleme merkezlerinde de fiyatlar daha maliyetlidir.

Fakat sigorta anlaşmalı olan hastalar avantajlı olarak daha uyguna hizmet alabilir. Testislerde meydana gelen hastalıkların erken tanı konulabilmesi için ertelenmeden yapılması gereken bir işlemdir.

Skrotal ultrasonografi görüntüleme yöntemi fiyatları her hastaya uygun olarak sunulduğundan dolayı pek çok birey sağlığına daha kısa süre içinde yeniden kavuşabilir. Skrotal ultrasonografi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.