Skolyoz Grafisi

Skolyoz grafisi, omurgada meydana gelen rahatsızlıklar sonucunda omurga görüntülemesi için hastaya çekilmektedir. Böylelikle omurga eğriliği hakkında bilgi sahibi olunur ve gerekli olan tedavi yöntemleri başlatılmış olur. Grafik bilgisinden yola çıkarak bel kemiği hakkında yorum yapabilir ve eğriliğin ne durumda olduğu gözlemlenebilir.

Bu eğrilikler çeşitli sebeplerden dolayı karşımıza çıkar. Ağır işlerde çalışma, yanlış oturma ve yatma pozisyonları, ertelenen rahatsızlıklar sonucunda ortaya çıkar ve erken müdahale edilmediği sürece ciddi boyutlara taşınır.

Normal şartlar altında bel kemiğinin düz olması gereken durumlarda, hasar görmesiyle birlikte sol ya da sağ tarafa doğru eğrilik oluşturur. Ortaya çıkan bu eğriliğe skolyoz denir.

skolyoz rahatsızlığı bazen gözle görülebilir fakat ilk evrelerde olduğu zamanlarda genellikle çekilen filmle tespit edilebilir. Gerçekleştirilen görüntüleme tekniği ile birlikte eğrilik daha net ve yüksek çözünürlüğe sahip görüntülerle tespit edilebilir.

Kasıklarda ve bacaklarda görülen eğriliklerin belirlenebilmesi için hastanın ortoröntgenogram çekimi yaptırması gerekir. Kalıtsal olarak ortaya çıkan skolyoz rahatsızlığı; ileri derecede olmadığı sürece tedavi edilebilir. Bunun için mutlaka hastanın skolyoz grafisi, çektirmiş olması gerekir.

SKOLYOZ Filmi Nasıl Çekilir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tıp alanında gerçekleştirilen çalışmaların, hastalıklarda teşhis koymakta büyük olanak sağlar. Böylelikle şartların daha elverişli hale gelmesinde yardımcı olur.

Görüntüleme teknikleri sayesinde gözle görülmeyen rahatsızlıkların daha kaliteli ve net görüntüler sonucunda hastalıkların ve rahatsızlıkların tespit edilmesinde yardımcı olur.

Üç boyutlu işlemle gerçekleştirilen skolyoz grafisi, omurgadan başlayıp kalçaya kadar uzanan kısmı görüntüler. Bu görüntüleme işlemlerin yapılabilmesi için hastanın ayakta beklemesi gerekir.

Gerçekleştirilen görüntüleme omurganın üst kısmından başlayarak aşağıya doğru taranmış olur. Bu tarama işleminin kalçaya kadar yapıldığı kısımdır.

skolyoz rahatsızlığını teşhis edebilmek için tek seans ile tek görüntü elde edilmiş olur. Yapılan analizler sonucunda hastanın yaşadığı eğrilikler ve problemler hakkında daha detaylı bilgiye sahip olunur.

İlginizi Çekebilir  Ekokardiyografi

SKOLYOZ Belirtileri Nelerdir?

Omurga bölgesinde meydana gelen ağrıların sonucunda belirtilerini göstermeye başlar. Bu belirtiler bir anda ortaya çıkmadığı için tespit edilmesi ya da fark edilmesi bazen mümkün olmayabilir. Fakat erken teşhis edilen rahatsızlıkların giderilmesi genellikle mümkündür.

İleri dereceye taşınan hastalıkların tedavisi bazen zor bazen ise imkansızdır. Bu yüzden belirtilerin fark edilmesi durumunda mutlaka uzman hekimden yardım alınması gerekir.

Belirtiler genellikle bel ya da sırt ağrıları ile başlar. Daha sonra yorgunluk ve nefes darlığı, omuzlardaki asimetrik bozukluk, kalça ve omuzun simetrik sorunu, omurga biraz daha önde durması sonucunda estetik durmayan görüntülerin ortaya çıkması gibi durumlarda fark edilmesidir.

Bu belirtiler genellikle hastalığın ileri düzeye taşınması sonucunda ortaya çıkar. Böyle durumlarla karşı karşıya kalan hastaların mutlaka skolyoz grafisi, çektirmesi ve hastalığın ne düzeyde olduğu hakkında bilgi edinmesi gerekir.

SKOLYOZ Grafisi Kimlere İstenir?

Adından da anlaşılacağı gibi skolyoz rahatsızlığı omurga eğriliğin ortaya çıkması sonucudur. Bel ve sırt ağrılarının görülmesi durumunda hastadan skolyoz grafisi, çektirmesi istenir.

Bu çekim sonucunda hastanın rahatsızlığı tespit edilir. Buradaki amaç hastada SKOLYOZ rahatsızlığının olup olmaması hakkında bilgi sahibi olmayı sağlar. Çünkü ileri düzeye taşınmış olan hastalıkların tedavi edilme durumu bazen zordur. Bu yüzden ameliyata ihtiyaç duyulabilir.

Ameliyata gerek kalmadan, ağrıların açığa çıkmasıyla birlikte mutlaka uzman hekimden yardım alınması gerekir. Duruş bozukluğu, sırt ağrısı, omuz ve kalçada görülen asimetrik durumlardan gözle görülebilme durumu mümkündür. Çekilen film ile rahatsızlık düzeyi tespit edilir. Böylelikle hastaya uygun tanı ve tedavi uygulanmış olur.

SKOLYOZ Grafisinin Çekimi Ne Kadar Sürer?

Çekilecek olan skolyoz grafisi, hastaya zarar vermeden gerçekleştirilmiş olur. Oldukça basit ve kısa zaman içinde gerçekleştirilmiş olan görüntüleme tekniğidir.

İlginizi Çekebilir  Batın Tomografisi

Bu teknikte X ışınları kullanılması sonucunda omurga bölgesinin net görüntülenmesine yardımcı olur. Çekimler dijital ortamda gerçekleştirilmiş olur ve bunun için röntgen cihazından yardım alınır.

Çekim yapılacağı sırada hastanın hareketsiz bir şekilde sabit kalması gerekir. İşlem yaklaşık olarak 15 dakika sürebiliyor. Gerçekleştirilecek olan film çekiminden önce hastaya bu konu hakkında bilgi verilir ve sakinleştirilmiş olur. Film sayesinde kolayca skolyoz tanısı konulabilir ya da sorun tespit edilebilir.

SKOLYOZ Grafisi Çeken Yerler

Sağlık alanında yapılan çalışmaların, işlemleri hastanelerde gerçekleştirilmiş olur. Bütün illerde bulunan kamu hastaneleri, özel hastaneler ve özel görüntüleme merkezlerinden bu hizmetten yararlanabilmek mümkündür. Çekilecek olan skolyoz grafisi ile ortaya çıkan veya çıkmakta olan sorunların önüne geçebilmek için yapılan görüntüleme tekniğidir.

Hayatımıza girdiği günden bu yana oldukça büyük başarılara imza atan bu çalışmaların gönül rahatlığıyla tercih edilebilir hale geldi. İnsan sağlığına zarar vermeden gerçekleştirilmiş olur. Bunun için mutlaka uzman hekimden yardım alarak, isteği üzerine skolyoz grafisi çekilmesi gerekir.

SKOLYOZ Grafisi Fiyatları 2024

İşlemlerin gerçekleşebilmesi için her şeyden önce uzman hekime başvurmalı ve fiziki tedaviden geçilmelidir. Yapılan incelemeler ve değerlendirmeler sonucunda hastadan istenen skolyoz grafisi, çekilir.

Böylelikle omurgada meydana gelen eğrilik hakkında bilgi sahibi olmaya yarar. Çekilecek olan görüntüleme tekniği hakkında fiyat bilgisi alma durumu ne yazık ki yoktur. Çünkü çektirilen bu filmin hastanelerde fiyat değişkenliği gösterme durumu vardır.

Bu sebepten dolayı yapılan araştırmalara rağmen kesin bir bilgiye ulaşma durumu yoktur. İhtiyaç halinde ilgili hastanelerle iletişime geçerek, detaylı bilgi alınabilir burada gerçekleştirilen görüşme sırasında SKOLYOZ grafisi fiyat bilgisi alınabilir. Skolyoz grafisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.