Rubella IGG Testi

Rubella IGG Testi Nedir?

Rubella IGG testi, halk arasında kızamıkçık olarak bilinen bu durum teşhisi konulabilir olması için hastaya yapılması gerekmektedir. Vücudumuzda bulunan antikor seviyesi hakkında bilgi sahibi olmaya yardımcı olur.

Antikorlar vücut tarafından üretilir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi durumunda antikor üretiminde azalma oluşur ve hastanın bünyesi de zayıf düşmüş oluyor.

Rubella çok sık rastladığımız ve çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilen hatta hamilelerde bile görülmesi mümkün olan bir durum haline gelmiştir. Yaygın olarak görülen bir virüslü enfeksiyon özelliğini taşır.

Hamilelik dönemlerinde görülme sıklığı olan bu hastalığın bebekte ciddi hasar oluşumuna neden olur. Bu yüzden erken dönemde durumun fark edilmesi ve müdahale edilmesi önemlidir.

Rubella hastalığının kızamıkçık olarak bilinmesiyle birlikte genelde herkesin merak ettiği ve sık sık denk geldiği enfeksiyonlu virüs olarak biliniyor.

Çocukluk dönemlerinde ortaya çıkan ve aralıksız üç gün boyunda deri döküntülerinin oluşmasına sebep olan durum haline gelmiş oluyor. Bu durumun daha anlaşılır olması için ve değerlerin durumu hakkında bilgi sahibi olmak için hastaya Rubella IGG testi, yapılır.

Rubella IGG Testi Nasıl Yapılır?

Hastalıklar sonucunda ortaya çıkan belirtilerle beraber uzman hekime başvurulması daha doğru ve sağlıklı karar olacaktır. Alınan kararlar sonucunda hastaya Rubella IGG testi, yapılır. Antikor testleri genelde kan numunesinin alınmasıyla birlikte gerçekleştirilir.

Yapılacak olan rubella testi içinde hastadan kan numunesi alınır ve numuneler laboratuvar ortamına gönderilir. Burada kan numunelerinin çalışmaları gerçekleştirilir ve eğer hasta bu hastalığı daha önce geçirmişse bu konuda bilgi vermeye yardımcı olacaktır.

Rubella IGG Testi Ne Zaman Yapılır?

Antikor testleri sayesinde vücudumuzdaki bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı göstereceği tepkilerin anlaşılabilir olması için büyük avantaj sağlar.

İlginizi Çekebilir  AMH Testi

Bağışıklık sisteminin zayıf düşmesiyle birlikte genellikle hastalıkların beraberinde geldiği ve ciddi sorunların oluşumuna neden olur. Bağışıklık sisteminde meydana gelen tehditlerin ortadan kalkmasına yardımcı olan proteinler olarak bilinir.

Bağışıklığın sağlanması durumunda vücudun hastalıklarla daha doğru ve sağlıklı bir şekilde mücadele ederek, kendini virüslerden korumaya yardımcı olur.

Rubella IGG test, geç cevap veren antikor testidir. Yani enfeksiyonlar geç dönemde ortaya çıkabiliyorlar. Bağışıklık sistemi bazı durumlarda virüse karşı olması ve yeteri düzeyde cevap vermesi mümkün olmuş olmuyor. Buradaki antikorların yetersiz kaldığı anlamına gelir.

Yapılan çalışmaları sonucunda üretilen antikorların düzeyini anlayabilmek için rubella testinin yapılmış olması gerekir. Testi genelde ortaya çıkan belirtiler sonucunda yapılması uygundur.

Hasta kendinde gördüğü anormallikler sonucunda mutlaka hastaneye başvurmalıdır ve uzman hekimden yardım almalıdır. Uzman hekim tarafından hastadan Rubella IGG test, istenir ve yapılan çalışmalar sonucunda hastanın sağlık durumu değerlendirilmiş olur.

Rubella IGG Test Aç Karnına mı Yapılır?

Pek çok zamanda denk geldiğimiz ve merak ettiğimiz konular arasında açlık veya tokluk zorunluluğudur. Yapılan birçok kan testinde genellikle aç karnına işlemin gerçekleşmesi gerekir.

Kan testlerinin genellikle normal değerinin dışında değerlere denk gelinmesi sebebi ile aç karnına işlemin gerçekleşmesi gerekiyor. Fakat burada yapılacak olan Rubella IGG test, için aç karnına işlemin gerçekleşmesine gerek yoktur.

Çünkü yiyeceklerin ve içeceklerin antikorların düzeyinde değişkenlik göstermez. Bu yüzden herhangi bir zaman diliminde herhangi bir saatte işlemin gerçekleşmesi mümkündür.

İşlemin mutlaka uzman hekim kontrolü altında gerçekleşmesi gerekir. Böylelikle uzman hekimin yapacağı Rubella IGG test analizler ve değerlendirmeler sonucunda daha doğru kararların alınmasına yardımcı olacaktır.

Rubella IGG Test Değeri Kaç Olmalıdır?

Normal şartlar altında her test grubunun kendine ait bir referans değeri mevcuttur. Bu referans değeri vücudumuzda bulunan maddelerin, vitaminlerin, proteinlerin ve diğer durumların seviyesini ölçmek ve dengelemek için bulunur.

İlginizi Çekebilir  Moleküler Biyoloji

Referans değerleri sayesinde vücudumuzdaki bu antikorların ne durumda olduğunu öğrenebilir hale geliyoruz. Normal değerlerin altında veya üstünde olmasıyla birlikte uzman hekim tarafından tedavi yöntemlerinin başlatılmasına yardımcı olur.

Fakat bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için ilk olarak hastaya Rubella IGG testi, yapılmış olması gerekir. Elde edilen veriler sonucunda değerlerin normale dönmesi için uygun çalışma yöntemleri başlatılmış olur.

Rubella IGG için antikor düzeyinin 0,0-9,99 IU/ml için negatif sayılır. 10,0-14,9 IU/ml için sınır değerinin >15,0 IU/ml değerinde pozitif sayıldığı durumlar mevcuttur.

Rubella IGG Testi Fiyatları 2024

Sağlık bakanlığı tarafından onaylanan ve hastanın yapmasında herhangi bir sorun teşkil etmeyen durumlar arasında testler ve tahliller yer alıyor. Ortaya çıkan belirtiler sonucunda hastanın mutlaka bir hastaneye danışması ve uzman hekimden yardım alması gerekir.

Yapılan Rubella IGG test, sonucunda normal değer aralıklarının üstünde veya altında olan sonuçların değerlendirilmesi ve buna uygun olarak tedavi yöntemlerinin başlatılmış olması gerekir. Kamu ve özel hastanelerde yapılan bu testin kan numunesi alınması sonucunda işlemin gerçekleşmesi gerekir.

Toplanan kan numunelerinin doğru şekilde saklanması ve teslim edilmesi halinde sonuçların rapor edilmesi mümkündür. Fakat çok acil durumlarda işlemlerin özel hastanede yapılması daha uygundur. Hastane yoğunluğunu beklemeden işlemlerin kısa sürede gerçekleşmesi sağlanır.

Yapılan Rubella IGG test, fiyat bilgisine rastlamak mümkün değildir. Çeşitli sebeplerden dolayı ayarlanan fiyat listesinin hastaneden hastaneye değişkenlik göstermesinden dolayı kesin olarak bir bilgiye rastlanılmaz.

Bunun için ilgili hastane ile iletişime geçerek bilgi alınması daha doğru olacaktır. Rubella IGG testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için  bizlere hemen ulaşın.