Progesteron Testi

Progesteron Testi Nedir?

Progesteron testi, kadınlık hormonlarının kontrol edilmesine yardımcı olan ve doğurganlık sorunlarının kontrol edilmesinde büyük rol oynayan uygulamalarda yer almaktadır.

Yapılan çalışmalar sonucunda kadınların adet dönemleri ve doğurganlık durumlarında büyük rol üstlenir. Kadınlık hormonu olarak bilinen progesteron; vücudun çalışmasında yardımcı olan hormon olarak bilinir.

Yapılan test ile kadınlık hormonları kontrol edilir. Uzman hekim kontrolü altında gerçekleştirilen uygulamada doğurganlık ve yumurtlama sorunlarının kontrol edilmesinde yardımcı olur.

Bir çeşit kan testidir. Adet dönemlerinde ve adet döneminin olmadığı durumlarda vajinadan kan gelebiliyor. Ortaya çıkan durumlarda doğurganlık düzeyinin ölçülmesi için hastaya progesteron testi, yapılır.

Progesteron Testi Neden Yapılır?

Kadınlar için önemli hormon olarak bilinir. Bu hormonlar sayesinde hamile kalmak ve doğurganlık durumunun devam edebilmesi için sağlıklı olması gerekir. Sadece bununla da sınırlı kalmaz. Vücudumuzda gerçekleşen pek çok olayların yönetilebilir olmasında yardımcı olur.

Canlıların dişisinde doğurganlık hep vardır. Doğanın kanununda olan bir durumdur. Canlılarda ve insanlarda görüler adet döngülerinin ve doğurganlıkların büyük önem taşıdığını biliyoruz.

Kadınlar için önemli yere sahip olan bu durumda mutlaka kişiye progesteron test, yapılması gerekir. Böylelikle kadınların doğurganlık durumu hakkında detaylı bilgiye sahip olmaya yardımcı olur.

Progesteron Testi Ne Zaman Yapılır?

Kadınlar için büyük önem taşıyan progesteron hormonu hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için mutlaka progesteron testi, yapılmış olması gerekir. Doktor isteği üzerine gerçekleştirilen bu testin yapılması gereken zamanı vardır. Bu zaman dilimi içerisinde mutlaka testin gerçekleşmiş olması gerekir.

Sadece bununla da sınırlı kalmaz. Uzman hekimin uygun gördüğü zamanlarda da gerçekleştirilmesinde bir sorun yoktur. Fakat hastada yumurtlama olup olmadığı hakkında bilgi edinebilmek ve takip edebilmek için adet döngüsü gerçekleştiğinde 21. Günde progesteron test, yapılması uygundur.

İlginizi Çekebilir  İGE Total Testi

Progesteron Testi ile Gebelik Anlaşılır Mı?

Yapılan progesteron testi ile kadınlar yumurtlamayabilir ya da düzenli olarak adet görmeyebilirler. Bu durum kısırlık döngüsünün oluşumuna neden olabilen faktörlerden biridir. Fakat yapılan test ile gebeliğin 36-38. Haftasında progesteron seviyelerinde yükselme görülebilir.

Daha sonrasında azalma durumları da mevcuttur. Yapılan bu test ile tek başına gebelik teşhis edilmesi mümkün değildir. Bu durum sadece hCG gebelik hormonu ile ya da idrarla gebelik teşhisi konulabilir. Bu durum gebeliğin teşhisini koymaz fakat gebelik şüphesinin duyulması da mümkün olabilir.

Progesteron Testi Kaç Olmalı?

Gerçekleştirilmiş olan progesteron testi ile kabul görülen değerler mevcuttur. Bu değerler genellikle hamilelik öncesi, adet dönemi ve hamilelik sonrasındaki kısımlarda olması gereken durumlar mevcuttur. Kadınların yumurtlama öncesindeki değeri; 1 ng/mL’den az olması gerekir.

Adet ortasında; 5-20 ng/mL, menopoz sonrası; 1 ng/mL’den az, hamileliğin üçte birlik döneminde; 11,2-90 ng/mL, hamileliğin üçte 2’si; 25,6-89,4 ng/mL, hamileliğin son döneminde ise 48-300 ng/mL ya da daha fazlası olması gerekir.

Progesteron Testi Değerleri

Kadınlar için büyük önem taşıyan progesteron hormonunun düzenli olarak gerçekleştirilmesiyle birlikte doğurganlık durumu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmaya yarar.

Yapılan progesteron test, sonucunda uzman hekim tarafından yorumlanması ve ortaya çıkan sorunlar hakkında tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir.

Her hastada değişkenlik gösterebilen bu durumların normal karşılanması gerekir. Çünkü hamilelik öncesi, adet dönemi ve hamilelik sonrasındaki zamanlarda kişilerin progesteron değerlerinde farklılık görülmesi mümkündür. Ve her dönemde her ayda aynı görünme zorunluluğu yoktur.

Bazı durumlarda yüksek bazı durumlarda ise düşük sonuçlanması mümkündür. Bu konu hakkında yorum yapabilmek için hastaya progesteron testi, yapılması ve daha sonrasında yorumlanması gerekir.

Progesteron Testi Aç Mı Tok Mu?

Gerçekleştirilen progesteron testi için kadınların herhangi bir ön hazırlık yapmasına gerek yoktur ve burada açlık, tokluk durumu aranmaz. Adet döneminin hangi gününde test yapılırsa yapılsın hastanın açlık veya tokluk durumları aranmadan işlem gerçekleştirilmiş olur.

İlginizi Çekebilir  Hsg Filmi

Genel olarak bakıldığında adet başlangıcından sonraki 21 günde testin yapılması daha uygundur. Bu süreç içinde hastanın doğurganlık durumları kontrol edilir ve daha doğru şekilde yorum yapılabilmesinde yardımcı olur. Tabi ki de bu durum sadece bundan ibaret değildir. Uzman hekim isteği üzerine hastanın testi gerçekleştirmesinde bir sorun teşkil etmez.

Progesteron Testi Fiyatları 2024

Günümüz şartlarında pek çok alanda sağlık sorunlarının yaşanması durumunda çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu tedavi yöntemleri sayesinde hastadaki sorunlar tespit edilir ve sorunlar çözüme kavuşturulabilmesi için uygun olan çalışmalar yürütülür.

hormonu sadece kadın için değil canlılığın devamını sürdürebilmesi için büyük önem taşıyan durumlardan biridir. Canlılığın devam edebilmesi için mutlaka doğurganlığında gerçekleşmesi gerekir.

Aksi durumlarda hayat durur ve canlıların sayısında azalma olur. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için mutlaka kadınların düzenli olarak gerçekleştirmesi gereken test uygulamasından biri haline gelmiştir.

Kısırlık tedavisinde, çocuk sahibi olmak isteyenlerde çok sık kullanılmakta olan testtir. Testin hem kamu hem de özel hastanede gerçekleşme durumu mümkündür.

Bu konuda uzman hekim tarafından yardım alınması daha uygun olacaktır. Devlet hastanesinde gerçekleştirilen işlemler bazen zaman alabiliyor. Böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak için özel hastanelerin tercih edilmesi önerilir.

Özel hastanelerde alınan randevular ve gerçekleştirilen işlemlerin daha hızlı sonuç vermesinden dolayı tercih edilir. Burada gerçekleştirilen progesteron testi, için fiyat bilgisi vermek mümkün değildir.

İhtiyaç halinde hastane ile iletişime geçerek fiyat bilgisi alınabilir. Progesteron testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.