Potasyum Testi

Potasyum Testi Nedir?

Potasyum testi, insan vücudunda bulunan potasyumun düşüklüğünü ve yüksekliğini ölçmek için yapılmaktadır. Kimyasal bir birleşik olan potasyum, vücuttaki sıvı miktarını kontrol eder ve karbonhidrat ve oksijen dengesini sağlamaktadır.

Vücuttaki elektrik dengesini sodyum ile birlikte sağlar ve vücuttaki aşırı sodyumun etkilerini dengeler. Vücudun enerji depolamasına ve damarların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan potasyum, hücrelerin yenilenmesini de sağlar.

Potasyum dengesi iyi ayarlanmalıdır.  Yetişkin bir insanın alması gereken potasyum ihtiyacı günlük olarak 4,7 gramdır. Potasyum eksikliğinde vücutta yeteri kadar enerji depolanamıyor ve bu halsizliğe, yorgunluğa, kolların ve bacakların kasılmasına neden olur. Kişi daha sağlıklı bir yaşam sağlamak için Potasyum testi yapması gerekir.

Yetişkin bir insanın kanında 3.5 mEq/L’den den az potasyum olmasına hipokalemi denir. Vücudun aşırı derecede su kaybetmesi ve idrar sökücü gibi ilaçların kullanılmasında hipokalemi görülebilir. Bu miktar 2.5 mEq/L’den az olması durumunda ölüm riski ortaya çıkmaktadır.

Genellikle günlük olarak alınan gıdalarda potasyum olduğu için potasyum eksikliği pek fazla görülmüyor. Potasyum eksikliği vücudu olumsuz etkilemektedir.

Potasyum Testi Nasıl Yapılır?

Güçsüzlük, kalp ritmi düzensizlikleri, hipertansiyon ve elektrolit dengesizlik gibi durumlarda Potasyum testi yaparak potasyum seviyesine bakılır.  Yapılan tıbbi değerlendirmeden sonra hastanın öyküsü dinlenir ve daha fiziki muayene gerçekleşir.

Uzman doktor, semptomlara ve potasyum seviyesine bakarak uygun tedavi yöntemi oluşturur.  Günlük potasyum takviyesi alma, potasyumun düşmesine neden olan ilaçları kesme gibi yöntemler uygulanıyor. Sağlık çalışanları tarafından hastadan alınan kan laboratuvar ortamında incelenir ve analiz edilir.

Potasyum Testi Neden İstenir?

Potasyum yeteri miktarda vücutta bulunmadığında sağlık durumunun tehlikede olduğu anlaşılmaktadır. Bu tehlikeler gözle görülmez ve tespit edilemezler. Hastanın tedavisine başlanmadan önce, daha doğru kararlar almak için hastaya Potasyum testi, yapılır.

İlginizi Çekebilir  AMH Testi

Test yapılmadan hastanın tedavisine başlamak mümkün değildir. Test yapıldıktan sonra vücuttaki değeri hakkında bilgi sahibi olunur ve uygun olan tedavi yöntemi uygulanır.  Tedavide, potasyumun olması gereken değerlere getirilir.

Potasyum Testi Neden Yapılır?

Kanda bulunan potasyumun değeri normalinden daha az ise buna hipokalemi denir. İnsan sağlığına oldukça zarar veren hipokalemi, kalp ritmi bozukluklarına neden olabilir.  Kişinin yaptırdığı Potasyum testi normal değerlerinden az çıkarsa, vücutta bir sorun olduğunun belirtisidir.

Hipokalemi kişinin kaslarına zarar vermektedir.  Düzensiz kalp atışları, iştahsızlık, yüksek tansiyon, kusma, mide bulantısı ve bir günden uzun süren kabızlık potasyum eksikliğinin belirtileri arasında yer alır.

Aşırı kusma, böbrek hastalıkları, magnezyum eksikliği, aşırı kahve ve alkol tüketimi potasyum eksikliğinin nedenleri arasında bulunmaktadır.

Potasyum Testi Normal Değerleri Nelerdir?

Yapılan Potasyum testi ile kişinin yaşı ve potasyum değeri göz önünde bulundurularak, değerlendirmeye alınır. Yetişkin bireylerin vücudunda bulunan potasyum miktarı 1 L 3.6 ile 5.2 milimol aralığında olması gerekir.

Kanda bulunan potasyumun değeri 2.5 mmol/l değerinin altına düşerse kişinin sağlığı risk grubuna girdiğinin habercisidir.  Havuç, pancar, şeftali, bezelye, enginar, fasulye, fındık, kepekli tahıllar, enginar, süt ve yoğurt potasyum bakımından oldukça zengindirler.

Kanda Potasyum Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Vücuttaki potasyum seviyesinin normal sınırları içinde olup olmadığını belirlemek için Potasyum testi yapılır.  Potasyumun, Vücuttan fazla veya az bulunması durumda kişide birtakım sağlık sorunları doğurabilir.

Tükettiğimiz besinlerle potasyum vücudumuza fazla gelmesiyle böbreklerle idrardan atılır.  Bunun için vücuttaki potasyum seviyesine dikkat edilmeli, tüketilen yiyecek ve içeceklere dikkat edilmelidir.

Aşırı kahve tüketimi, terleme, az su tüketimi, kusma ve uzun süreli ishal potasyum eksikliğinin belirtileridir. Potasyum yüksekliğine hiperkalemi denir. Kişinin yaptırmış olduğu testte potasyum değeri normal değerinden fazlaysa hastanın vücudunda bir sorun olduğunun belirtisidir.

İlginizi Çekebilir  FT4 Testi

Bu durum hastanın kaslarına ve hücrelerine zarar vermektedir. Hiperkalemi genellikle tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Kuru fasulye, pancar, karpuz, kuru üzüm ve kuru erik gibi yiyecekler vücuttaki potasyum değerini yükseltir.

Kalp ritmi, elde ve ayakta uyuşma, yorgunluk, halsizlik, kusma ve bilinç kaybı yaşamak kanda ortaya çıkan potasyum yüksekliğinin belirtileri arasında yer almaktadırlar. Daha anlaşılabilir olması için hastaya Potasyum testi, yapılır.

Potasyum Testi Aç Karnına Mı Yapılır?

Hastanın tedavisine başlanmadan önce hastaya Potasyum testi, yapılır. Test sonuçlarından sonra hastaya uygulanacak olan tedavi ayarlanır. Yediğimiz ve içtiğimiz şeyler genellikle kan değerlerini etkilemektedir. Bu test için alınacak örnek oldukça önemlidir.

Hasta eğer ilaç kullanıyorsa test yapılmadan yaklaşık olarak 10 – 12 saat önce ilacını içmiş olması lazım. Hasta test anında mutlaka aç olması gerekmektedir. Çünkü hastanın yediği, içtiği şeyler kan düzeyinde oynamalara sebep olabilir.

Potasyum Testi Fiyatları 2024

Yapılan bu testin sonuçlanması için beklemek gerekir. Bunun için sonuçların ne zaman çıkacağı hakkında kesin bir bilgi vermek mümkün değildir. İşlemin yapıldığı hastanenin yoğunluk durumuna bakılarak işlem yapılması gerekir.

Potasyum testi, devlet hastanelerinde de özel hastanelerde de yaptırmak mümkündür. Acil yapılması gereken durumlarda özel hastanelerde yapılabilirsiniz.

Burada alınacak olan sonuçların daha kısa sürede ve daha doğru sonuçlarla alınır.  Kamu hastanelerinde ki yoğunluktan dolayı sonuçlarınızı daha geç almanız zaman kaybetmenize neden olur.

Yapılacak olan test fiyatı hakkında kesin bir bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü her hastanede bu fiyat farklılık gösterebilir. Bu yüzden hastane ile iletişime geçerek fiyat bilgisi alabilirsiniz. Potasyum testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.