Ortoröntgenogram

Ortoröntgenogram Nedir?

Ortoröntgenogram, gençlerde ve yetişkinlerde sıklıkla karşılaştığımız skolyoz rahatsızlıklarının teşhisi için kişi mutlaka uygulanması gerekmektedir.

Bu çekimler radyoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilmiş olur. Omurga eğriliğinde meydana gelen rahatsızlığında tanısı ve tedavisi için oldukça büyük önem taşır. Röntgen cihazları ile gerçekleştirilen bu işlem sayesinde omurganın durumu hakkında detaylı inceleme yapılabilir.

Omurga ve sırt bölgesinde meydana gelen rahatsızlıklar hafife alınmaması ve en kısa sürede uzman bir hekimden yardım alınması gerekir. Gerçekleştirilen işlemler sonrasında hastanın durumu hakkında detaylı değerlendirme yapılabilir.

İlk başlarda kendini belli ettirmez ve hafif ağrılar şeklinde karşımıza çıkar. Bu sebepten dolayı fark edilme durumu pek mümkün sayılmaz. Belirtilerden yola çıkarak rahatsızlık hakkında değerlendirmeler yapılabilir. Böylelikle uzman hekimden alınan yardımlar sonucunda hastanın ortoröntgenogram, çekimi yaptırması istenir.

Ortoröntgenogram Nasıl Çekilir?

Omurga bölgesinde ortaya çıkan eğriliğin doğru şekilde görüntülenmesi sonucunda elde edilen tıbbi görüntüleme tekniğine denir. Skolyoz denen şey aslında bel kemiğinin eğrilmesine durumuna denir.

Hayatımızı çeşitli yönlerden kötü şekilde etkileyen bu rahatsızlığın, herkeste görülme durumu vardır. Özellikle gençlerde ve orta yaşlı bireylerdeki durumu daha yüksektir.

Skolyoz rahatsızlığı için hasta mutlaka Ortoröntgenogram, çekimini yaptırması gerekir. Böylelikle rahatsızlığın ne durumda olduğu hakkında bilgi edinilmiş olur. Hareket kabiliyetinin kısıtlanmasında ve fiziksel bozukluğun ortaya çıkmasına sebep olan bu durumda göze çarpması ve hemen fark edilmesi mümkündür.

Özellikle bu rahatsızlık çok ciddi şekilde ilerleme kat ettiyse gözle görülebilir hale gelir. Böyle durumlarda hasta vakit kaybetmeden Ortoröntgenogram, çekimi yaptırması gerekir.

Çekim için hem önden hem de arkadan yapılması, daha sağlıklı sonuçların alınmasına yardımcı olacaktır. Daha sonrasında hastanın üzerinde bulunan metal eşyalar çıkarılır. Böylelikle metal eşyaların görüntü kalitesini düşürmemiş olur ve omurga ile belin detaylı şekilde görüntülenmesi sağlanır.

İlginizi Çekebilir  Dijital Mamografi

Hasta ayakta sabit bir şekilde bekler ve röntgen cihazı ile çekim gerçekleştirilmiş olur. Ortoröntgenogram, sayesinde omurga ile beldeki skolyoz rahatsızlığı hakkında detaylı bilgi sahibi olmaya yardımcı olur. Vakit kaybetmeden hastaya uygun olan tedavi yöntemleri başlatılmış olur.

Ortoröntgenogram Nerede Çekilir?

Sağlık için büyük önem taşıyan bu cihazların sadece hastanelerde ve tıbbi görüntüleme merkezlerinde bulunur. Başka yerlerde bu cihazlara rastlamak mümkün değildir.

Aksi durumlarda güvenilir olmayan ortamlarda bu işlemin gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Skolyoz rahatsızlığı hayat kalitesinin düşmesine ve kızlarda görülme riski yüksek olan rahatsızlıklardan biridir.

Bu yüzden mutlaka kişinin Ortoröntgenogram, çekimi gerçekleştirmiş olması gerekir. İleri safhalara taşınan skolyoz rahatsızlığı çok ciddi hastalıkları da beraberinde getirebilir. Hastanın durumu erken zamanda fark etmesi ve erken yaşta olması ise büyük avantaj sağlar.

Kısa zaman içinde rahatsızlık için uygun olan tedavi yöntemlerine başvurulmuş olur. Bütün hastalıklarda erken teşhisin büyük önem taşıdığını biliyoruz. Klişe olmuş bu lafın çok büyük önem taşıdığını da biliyoruz.

Ortoröntgenogram Çekimi Ne Kadar Sürer? 

İnsanın hayatını olumsuz etkilemekle kalmayıp, duruş bozukluğunun ve ağır şekilde ağrıların ortaya çıkmasına da sebep olur. Skolyoz rahatsızlığının erken fark edilmesi durumunda çok kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Fakat doğru tanı ve tedavinin konulabilmesi için mutlaka kişinin Ortoröntgenogram, çekimi yaptırması gerekir.

Aksi durumlarda doğru tanının konulması veya tedavinin başlatılması mümkün değildir. Bu belirtiler başlarda çok hafif duruş bozukluğunun ve sırt ağrılarının beraberinde geldiği durumlardır.

Rahatsızlığın ortaya çıkış durumuna rağmen ertelenmesi ve tedavi edilmemesi sırasında ileri safhalara taşınmış olur. Sonrasında ise ciddi sorunları beraberinde getirir. Sonradan fark edilen ve tedavi için gecikmenin yaşanması durumunda ne yazık ki tedavinin zor olduğu hatta bazı durumlarda imkânsız hale gelir.

İlginizi Çekebilir  Difüzyon MR

Bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalmamak için Ortoröntgenogram, çekimini gerçekleştirip uzman hekimden yardım alınması gerekir. Çekimin gerçekleşebilmesi için yaklaşık olarak 15-20 dakikalık süreye ihtiyaç vardır. İşlem sırasında hastanın ağrı veya acı çekme durumu yoktur.

Skolyoz Grafisi (ORTORÖNTGENOGRAFİ) Nedir?

Hastane bünyesi altında gerçekleştirilen ve fiziki duruş bozukluğunun ortaya çıkmasına sebep olan rahatsızlığa skolyoz deniz. Skolyoz rahatsızlığı hem yaşam kalitesinin düşmesine hem de fiziksel bozukluğun ortaya çıkmasına sebep olan rahatsızlıklardır.

Ortoröntgenogram, sayesinde hastalığın ne boyutta olduğunu ve hangi evrede olduğu hakkında detaylı bilgiye sahip olmamıza yardımcı olur. Omurga rahatsızlıklarının erken fark edilmesi durumunda ilaçlarla veya tedavilerle kontrol altına alınabilen rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıkların geç fark edilmesi durumunda ne yazık ki tedavi zor bazen ise imkânsız hale gelir.

Ortoröntgenogram Fiyatları 2024

Gerçekleştirilecek olan Ortoröntgenogram, çekim işlemleri sadece hastane ve tıbbi görüntüleme merkezlerinde gerçekleştirilebilir. Aksi durumlarda başka yerlerde gerçekleşme durumu mümkün değildir.

Güvenilir olmayan yerlerde işlemin gerçekleştirilmesi önerilmez. Devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, tıbbi görüntüleme merkezlerinden bu hizmetten yararlanma durumu mevcuttur.

Daha kaliteli ve güvenilir çekimler elde etmek için mutlaka sağlık kuruluşlarından yardım alınması gerekir. İhtiyaç durumunda uzman hekimler hastalarından skolyoz grafisi çekimini isterler.

Çok acil olması durumunda bu işlemlerin tıbbi görüntüleme merkezlerinde veya özel hastanelerde gerçekleştirilmesi mümkündür. Böylelikle daha hızlı sonuçların alınmasında yardımcı olur.

Fakat gerçekleştirilecek olan görüntüleme teknikleri hakkında kesin olarak bilgiye rastlamak mümkün değildir. Çünkü her sağlık kuruluşun kendine göre belirlemiş olduğu fiyat listesi vardır.

Bu fiyat listesi çeşitli sebeplerden dolayı hazır hale getirilmiştir. Daha detaylı bilgi almak için ilgili yerlerle iletişime geçilmeli ve detaylı bilgi alınması gerekir. Ortoröntgenogram fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Dijital Anjiyografi