Mikroalbumin Testi

Mikroalbumin Testi Nedir?

Mikroalbumin testi, böbrek hastalıklarının tanısı konulabilmesi için yapılmaktadır. Böbreklerin sağlıklı olmasıyla birlikte kandaki atıkların temizlenebilmesi için büyük önem taşır.

Böbrekler hasar görmesi durumunda kirli atıkların hepsi dışarıya atılamaz. Bu sebepten dolayı bir miktarı kanın içinde kalır ve dışarıya atılmamış olur.

Ayrıca kanda bulunan ve albumin diye adlandırılan proteinin idrar içine sızması söz konusudur. Gerçekleştirilmiş olan Mikroalbumin testi, sonucunda proteinin burada olduğu anlaşılabilir.

Diyabet hastaları da sıklıkla bu testi yaptırmış olması gerekir. Ne kadar düzenli yaptırmış olsalar da bu onların sağlığı için güven arz eder. Ayrıca hipertansiyon hastalarının da bu testi yaptırması önerilir.

Diyabet türlerinin ikisinde de yüksek kan basıncı rahatsızlığının oluşumuna sebep olan birçok nedenler mevcuttur. Bu durum karşısında böbreklerin zarar görmesi de an meselesidir.

Mikroalbumin Testi Neden Uygulanır?

Böbreklerde oluşan hasarın erken teşhis edilebilmesi için hastaya Mikroalbumin testi, yapılır. Test yardımı ile ortaya çıkan değerler sonucunda doğru tanı ve tedavinin uygulanmasına yardımcı olur.

Böbrekler kanda bulunan atık maddelerinde süzme görevini yaparak, küçük damar kümelerini oluşturur. Yüksek kan basıncı ve diyabet hastalığında hassas filtreleme sisteminin zarar görmesi an meselesidir.

Gerçekleştirilen Mikroalbumin testi, sayesinde ortaya çıkabilecek hasarların ve sorunların erkenden fark edilmesi ve tedavi edilmesi, büyük önem taşır.

Erken teşhis edilmesi durumunda böbrek hastalıklarının oluşumu önlenir ve böbrek yetmezliğinin önlenmesinde büyük rol oynar. Yüksek risk oluşturan hastalara mutlaka test yapılmış olması gerekir.

Mikroalbumin Testi Niçin Yapılır?

Tıbbi ortamlarda en fazla gerçekleştirilmiş olan uygulama Mikroalbumin test. olarak bilinir. Hastadan toplanan 24 saatlik idrar numuneleri ile hastanın durumu hakkında detaylı bilgiye sahip olmaya yardımcı olur.

Böbreklerin hasar görmesi ile birlikte kanın kirlenmesi ve dışarıya atılmayan atıkların oluşması mümkündür. Atıkların kanın içinde kalarak belli bir süre sonra kişiye zarar verir. Şephe edilen idrar enfeksiyonları durumunda mutlaka hastaya bu testin uygulanmış olması gerekir.

İlginizi Çekebilir  CMV İGM Testi

Mikroalbumin Testi Ne Zaman Yapılır?

Hastaneye başvurulması ve uzman hekimden yardım alınması durumunda, doktor isteği üzerine hastanın Mikroalbumin testi, yaptırmasını ister. Yapılan testin sonuçlanması durumunda böbrekler hakkında detaylı bilgiye sahip olmaya yardımcı olur.

Burada hastanın 24 saat boyunca toplamış olduğu idrar numuneleri ile gerçekleştirilir. Toplanan idrar numunelerinin bir süresi mevcut değildir.

24 saatin sonucunda numunelerin laboratuvar ortamına teslim edilmesi gerekir. Toplanan idrar numunelerinin üzerinde mutlaka saat olması gerekir ve buzdolabında bekletilmiş olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Mikroalbumin Testi Normal Değerleri

Yapılan Mikroalbumin test, genellikle değişkenlik gösteren ve her hastada farklılık gösteren değerlere rastlanır. Bu durum bazen normal değerin üstünde bazen ise altında çıkabiliyor. Değerlerin normal seviyeden farklı çıkması hastada hastalığın olduğunun habercisidir.

Bu yüzden diyabet ve böbrek hastalığı olan kişilerin düzenli olarak bu testi yaptırmış olması gerekir. Alınan sonuçlar doğrultusunda uygun tedavilerin uygulanabilmesi şarttır.

Elde edilen değerlerde; 24 saatlik sürede <30 mg/gün, bir gecelik idrarda ise <20 mg/gün, spot idrardaki değerin <30 mg/g keratinin olması gerekir.

Mikroalbumin Testi Aç Karnına mı Yapılır?

İdrardaki albumin düzeyi hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için Mikroalbumin testi, yapılır. Yapılan test sonucunda böbrek hastalarının erken dönemde fark edilmiş olmaları ve teşhis konulması için büyük önem taşır. Diyabet nefropati ve hipertansiyon içinde erken tanı ve tedavi için büyük önem taşır.

Gerçekleştirilecek olan Mikroalbumin testi, için hastanın aç karnına idrar numunesi toplamasına gerek yoktur. 24 saat boyunca toplanmış olan idrar numunelerinin açlık veya tokluk aramaksızın toplanmış olması gerekir.

Sonuçların anormal seviyeye çıkması durumunda albümin proteinin seviyesinde de yükselmeler görülür. Böyle durumlarda mutlaka uzman hekim kontrolünde tedavilerin gerçekleşmiş olması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Anti HBS Testi

Mikroalbumin Testi Kaç Günde Çıkar?

Burada hastaya yapılacak olan Mikroalbumin test, için 24 saatlik süre gerekir. Bu 24 saatlik sürede hastanın evde toplamış olduğu idrar numuneleri sonucunda rapor sonuçlanabilir.

Doğru ve sağlıklı sonuçlar alabilmek için hastanın toplayacağı idrar numunelerinin buzdolabı ortamında bekletilmesi ve hepsinin üzerine saat yazılması gerekir. Ertesi gün toplanan numuneler, laboratuvar ortamına teslim edilerek, analiz edilir.

Teslim edilen numunelerin sonuçlanabilmesi için biraz beklemek gerekir. Sonuçlar aynı gün sonuçlanabiliyor. Fakat bu durum hastanenin yoğunluğuna bağlı olan durumdur. Acil durumlarda özel hastaneye başvurulmasıyla birlikte hızlı sonuçların alınması mümkündür.

Mikroalbumin Testi Fiyatları 2024

İdrar testi olarak bilinen Mikroalbumin test, bütün sağlık kurumlarında gerçekleştirilebilen uygulamadır. Günümüz şartlarında pek çok hastalığın tanı ve tedavisinde kullanılan yöntemlerde erken teşhisin konulmasında büyük rol oynar.

Hasta kendinde fark ettiği anormallik durumlarında hastaneye başvurmalı ve uzman hekimden yardım alması gerekir. Yapılan çalışmalar sonucunda hastadan albümin için test isteyebilir. İhtiyaç halinde ek testlerinde istenmesi mümkündür. Bu durum genellikle hastanın hastalık düzeyindeki durumla alakalıdır.

Eğer böbrek hasarı mevcutsa ve böbreklerde ciddi durum söz konusu ise hastadan ek tahliller istenir. Yapılan tahliller ve testler sonucunda uygun teşhis konulur. Hem özel hem de kamu hastanelerinde gerçekleştirilmesi mümkün olan testlerdir.

Yapılan testlerin fiyatı hakkında kesin bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü her hastane kendine göre fiyat belirler. Fiyatlar genellikle değişkenlik gösterdiğinden dolayı, kesin ve net bir bilgiye rastlamak mümkün değildir.

Daha doğru ve kesin bilgi alabilmek için ilgili hastane ile iletişime geçilmesi daha uygundur. Mikroalbumin testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.