Kemik Dansitometrisi

Kemik dansitometrisi, günümüzde hemen hemen her sağlık kuruluşunda hizmete sunulan işlemlerdendir. Kemiklerdeki mineral yoğunluğunu ölçmek için yapılır.

Özellikle kadınlarda 40 yaş sonrasında meydana gelen kemik kütlesindeki kayıplar bu tarama sayesinde ölçülerek tedavi edilebilir. Erkeklerde de meydana gelen kemik kütlesi kayıpları kadınlara oranla daha az seviyededir.

Kemik dansitometrisi fiyatları her hastaya hitap edecek şekilde sunulur. Bu sayede rahatsızlığı olan tüm bireyler kolaylıkla ölçüm yaptırarak tedavi olabilir. İşlem esnasında kullanılan radyasyon oranı oldukça az olduğundan dolayı gönül rahatlığı ile taramaya girilebilir.

Erken tanı ve teşhis konulabilmesi için en önemli ölçümlerdendir. Kemik dansitometrisi kalsiyum kaybı yaşayan hastalarda osteoporoz tanısı için de kullanılan bir yöntemdir.

Kemik Dansitometrisi Nedir?

Kemik gelişimi ve sağlığı insan vücudu için önem taşıyan durumlardandır. İnsanın yapısına bağlı olarak kadınlarda %15 oranında 40 yaşından sonra kemik kütlesinde kayıplar meydana gelebilir.

Kemik dansitometri kemiklerde tarama ve ölçüm yaparak kemik kaybının önlenmesinde yardımcı olur. Kemik kayıpları tedavi edilmediği taktirde hastalar giderek daha zor duruma düşebilir.

Kemik dansitometri fiyatları sayesinde her hasta ölçüm yaptırarak rahatlıkla tedavisini olabilir. x ışınları kullanılarak yapışan tarama ve ölçümde en az seviyede radyasyon kullanılır. Kullanılan radyasyon ciddi zararlar vermez.

Yapılacak olan taramanın genişliğine göre kemik dansitometri fiyatları değişkenlik gösterebilir. Standart bir şekilde yapılan ölçümler genel olarak her hastaya uygun fiyatlardadır. Ölçüm sayesinde kemik kayıpları erken tedavi edilerek önlenebilir.

Kemik Dansitometrisi Nasıl Yapılır?

Kemik kırıkları, ağrıları, kemik erimesi gibi durumların teşhis edilebilmesi için hastalara kemik dansitometrisi yapılır. Günümüzde gelişen teknolojiler sayesinde en sık kullanılan yöntemdir. DEXA yöntemi daha fazla tercih edilen ve oldukça kolay olan bir ölçüm yöntemidir. Bu yöntemde hastanın sedye üzerinde yatar pozisyonda olması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Boyun Ultrasonu

Tarama boyunca hareket etmemesi sabit kalması gerekir. Hareketli bir kamera yardımı ile cihaz tarama yaparak ölçüm alır. Işın kaynağı ile alınan ölçümde ortalama 10 dakika sürer.

Kemik dansitometrisi fiyatları arasındaki en uygun yöntemdir. QCT yönteminde ise bilgisayarlı tomografi kullanılarak çekim yapılır. Bu ölçüm 3 boyutlu olarak yapılır. Kemik dansitometri fiyatları arasında yer alan daha maliyetli bir yöntemdir.

Kemik Dansitometresi Neden Yapılır?

Kadınlarda 40 yaş üzerine geldikleri zaman kemik kütlesinde kayıplar meydana gelebilir. Kemik dansitometri bu kayıpların acısız ve ağrısız olarak tedavi edilmesi için yapılan bir tedavi yöntemidir. Kalsiyum eksikliği yaşayanlara ve yeterli beslenmeyeler için yapılır.

Ailede osteoporoz öyküsü olan kişilerde erken tanı koyabilmek için yapılabilen bir taramadır. Bununla birlikte kalça kırığı ya da kemik kırılıkları yaşayan hastalarda da kemik dansitometri çekimi yapılır.

Erken menapoza giren ve boyu uzun olan kadınlarda da değerlendirme yapabilmek için çekilir. Ortalama olarak 1 aydan fazla hareketsiz yaşayan hastalar için de tarama yapılması gerekir.

Kemik dansitometri fiyatları sayesinde kemiklerinden problem yaşayan her hasta rahatlıkla tarama yaptırabilir ve tedavi olabilir. Genel bir taramaya girmek isteyen kişiler için de yapılabilecek ölçümdür.

Kemik Dansitometrisi Nasıl Çekilir?

Günümüzde kemik taraması olarak bilinen kemik dansitometri oldukça kolay ve hızlı bir işlemdir. İki farklı yöntem ile yapılan ölçümde en fazla DEXA yöntemi tercih edilir. X ışınları kullanılarak yapılan bu ölçüm ortalama 15 dakika kadar sürer.

Hareketli bir kamera yardımı ile hasta sırt üstü yatar posizyonda iken taraması yapılır. En az seviyede radyasyon kullanıldığından dolayı gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Kemik dansitometrisi yapılan bir diğer yöntem ile QCT yöntemidir. Bu yöntemde bilgisayarlı tomografi kullanılarak 3 boyutlu bir şekilde çekim yapılır.

İlginizi Çekebilir  Prostat Biyopsisi

Kemik dansitometrisi fiyatları kullanılan yöntem ve tarama kapsamına göre değişkenlik gösterebilir.  Tarama işleminde herhangi bir ön hazırlık ya da zorluk yoktur. Bu nedenle en konforlu işlemlerdendir.

Kemik Dansitometrisi Sonuçları

Gelişen teknoloji ile birlikte pek çok hastalığın erken tanısını koymak gün geçtikçe daha kolay oluyor. Kemiklerdeki hastalıklarda da erken tanı ve tedavinin yapılabilmesi için kemik dansitometrisi ölçümü yapılıyor.

Ölçüm oldukça hızlı ve kolay olarak yapılan ve en az miktarda radyasyon içerdiğinden dolay hastalarda ciddi sorunlara yer açmadan sonlanıyor. Sonuçları da gün içinde çıkan ve doktor tarafından incelenen kemik dansitometri sayesinde pek çok hasta erken tanı ile hayatını yeniden kazanıyor.

Sonuçlarda T ve Z skoruna bakılarak değerlendirme yapılıyor. Değerlendirmelerde oldukça hassas davranıldığından dolayı ölçümün de alanında uzmanlaşmış teknisyenler tarafından yapılması gerekir. Kemik dansitometri fiyatları her hastanın yararlanabileceği şekilde sunulur.

Kemik Dansitometresi Çekim Fiyatları 2024

Kemik kayıpları sonucunda değerlendirme yapmak ve tedavi edebilmek için çekilen kemik dansitometri fiyatları hastadan hastaya göre değişkenlik gösterebilir.

Daha geniş tarama ve değerlendirme yapılması gereken hastalarda fiyatlarda da artış meydana gelecektir. Özel sağlık kuruluşları ve devlet hastanelerinde yapılan taramada fiyatlar değişir. Özel klinik ve hastalarda daha maliyetli olarak tarama yapılır.

Fakat sigorta ile anlaşmalı özel hastanelerde de uygun fiyata tarama yaptırılabilir. Kemik kayıplarının ağrısız ve acısız bir şekilde tedavi edilebilmesi için önem verilmesi gereken bir ölçümdür.

Hastanın mineral yoğunluğunun ölçüldüğü bu taramada en az miktarda radyasyon kullanıldığından dolayı kemik dansitometri fiyatları diğer taramalara oranla daha uygun fiyatlı olarak yapılır. Kemik dansitometresi çekim fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.