İnsülin Testi

İnsülin Testi Nedir?

İnsülin testi sonucunda hastada insülin direncinin olup olmadığını belirleyebilmek adına gerçekleştirilmiş olan testlerden biridir. İşlemin gerçekleşebilmesi için hastanın kesinlikle 8-10 saat öncesine kadar bir şeyler yiyip, içmemiş olması gerekir.

Aksi durumlarda testin yanıltıcı şekilde sonuçlanması mümkündür. Burada yapılan çalışmalar doğrultusunda kan şekeriyle beraber insülin düzeyinin birbiriyle çarpılması ve 405’e bölünmesi sonucunda elde edilir.

Böylelikle HOM-IR denilen düzey aralığı ortaya çıkmış olur. Buna da insülin direnci düzeyi denir. Eğer ki hastanın sonuçları 2,5 üzerinde ise hastanın insülin direnci olduğu anlamına gelir.

Bu sebepten dolayı mutlaka egzersiz, düzenli diyet yapması gerekir. Aksi durumlarda kişinin şeker hastalığına yakalanma riski oldukça yüksektir. Bu yüzden mutlaka kişinin insülin testi, yaptırmış olması gerekir.

İnsülin Testi Neden İstenir?

İstenen insülin testi, genellikle kişide insülin direncinin olup olmadığını anlayabilmek için uzman hekim isteği üzerine gerçekleştirilmiş olan testtir. Bu test sayesinde belirlenen insülin direnci sonunda uygun olan diyet ve programların hazırlanmasını sağlar.

Böylelikle hastanın şeker hastalığına yakalanma riskini azaltmış olur. Testin gerçekleşebilmesi için mutlaka testten önce 8-10 saatlik süreçte hastanın aç olması gerekir. Sonuçlar bu şekilde daha doğru ve sağlıklı değerlendirmeye alınmış olur.

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?

Kişinin hayat boyu düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenmesi gerekir. Bu hayat şartları için oldukça önemli olan detaylardan biridir. Yapılan düzenli egzersizler, düzenli beslenme ve diyet, spor programlarına uyulması, şeker ve tuzun azaltılması durumunda insülin direncinin kırılmasına yardımcı olur.

Bu durumların gerçekleşebilmesi için kişinin ilk önce insülin testi, yaptırmış olması gerekir. Daha sonrasında uzman hekim ve diyetisyenler tarafından kendisine verilmiş olan diyet listesine uyması gerekir.

İnsülin Direnci Testi Yüksekliği Kaç Olmalıdır?

Normal şartlar altında kişinin insülin direncinin 2,5 mg/dL değerinin altında olması gerekir. Bu değerlerin yüksek çıkması durumunda hastanın şeker hastası olduğu ya da gizli şekeri olduğu anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir  Beta HCG Testi

Yapılan test sonucunda değerin yüksek çıkması durumunda hastada insülin direncinin olduğu anlamına gelir. Bu değeri öğrenebilmek için kişilerin insülin testi, yaptırmış olması gerekir. Aksi durumlarda bu konu hakkında kesin bilgi vermek veya kesin bilgiye rastlamak mümkün değildir.

İnsülin Direnci Belirtileri Nelerdir?

Belirtilerin ortaya çıkması durumunda mutlaka kişinin en yakın hastaneye giderek insülin testi, yaptırmış olması gerekir. Belirtiler kendini birden fazla olacak şekilde gösterebilir.

Bu da kişinin vücut yapısıyla alakalı olan bir durumdur. Belirtiler kendini göstermeye başladıklarında hasta kendindeki bu değişkenliği fark edebilecektir. Kişilerin çok çabuk acıkması ve geç doyması durumunda dikkat çekmiş olur.

Kişiler yemeklerden donra genellikle çok kısa süre içinde acıkma hissine kapılırlar. Bu sebepten dolayı sürekli yemek yeme istekleri olur. Bazı durumlarda ellerde titreme, baygınlık hissi, soğuk terleme, tatlı yeme istekleri devam eder.

Gerçekleşen bu durumlar karşısında ister istemez kilo almış olurlar. Böyle durumlarla karşı karşıya kalınması durumunda mutlaka tesrin gerçekleştirilmiş olması gerekir. Eğer ailede diyabet hastaları ve şişman kişiler varsa bu durum insülin direnci belirtileri olarak karşımıza çıkmış olur.

İnsülin Testi Uyku Yapar mı?

Yapılan insülin testi, kişiye herhangi bir zarar verme durumu mümkün değildir. Tanı ve tedavi için başvurulan yöntemler arasında yerini korumaya çalışıyor.

Testin gerçekleşmediği durumlarda genellikle hastalıkların daha farklı boyutlara taşınmasına sebep oluyor. Ortaya çıkan hastalıkların bazen kronik olduğu durumlardan vardır. Bu hastalıkların kişide uyku yapması mümkündür. Kişinin uyku problemi çekmesindeki başlıca sebep budur.

İnsülin Direnci Tanısı Nasıl Konulur?

Kişinin açken yapmış olduğu kan şekeri ve insülin testinin belirleyici olması için insülin testi, gerçekleştirilir. Bu direncin doğru şekilde belirlenebilir olması için kişinin açken yapılması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Bilgisayarlı Tomografi

Şeker yükleme testiyle birlikte burada insülin değerinin değişimine ve kan şekerine bakılarak değerlendirme yapılmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra kan yağlarına ve karaciğer enzimleri için bazı verilere ulaşabilmek için teşhis konulmaya yardımcı olur.

İnsülin Direnci Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Herkesin farklı yaşam tarzlarına sahip olduğu için vücutta meydana gelen değişimlerin normal karşılanması gerekir. Yapılan çalışmalar sonucunda kişinin insülin direncine rastlanmışsa mutlaka tedavi yöntemlerine başvurulması gerekir.

Kişinin yeme içmesine daha doğru şekilde dikkat edebilmesi için bir diyetisyenden yardım alması gerekebilir. Böylelikle daha doğru şekilde sağlığınızı korumaya yardımcı olursunuz.

Sonrasında kişinin kendine göre belirlediği programa uyması gerekir. Kişinin her gün en az yarım saat düzenli şekillerde yürüyüş yapması gerekir. Yürüyüşlerin düzenli yapılması sonucunda kasların ortamdaki şekerleri kullanılarak insülin ihtiyacına gerek kalmadan kalori yakımı gerçekleştirmiş olacaktır.

Gerçekleştirilen düzenli aktiviteler sonucunda hasta kolay bir şekilde yağ yakar ve enzimlerin devreye girmesini sağlar. Böylelikle fazla yağlardan kurtulmuş olacaksınız.

İnsülin Direnci Dengelendiğinde Vücutta Ne Gibi Değişiklikler Meydana Gelir?

Her şeyden önce kişinin yaşam kalitesinde çok ciddi artışlar meydana gelir. Bu durum karşısında kişi kendini daha mutlu ve iyi hissetmiş olur. Yapılan insülin testi, sonucunda kişinin mutlaka insülin direncini dengelemek için bazı yöntemlere başvurması gerekir.

Bu yöntemler sayesinde önceden ortaya çıkan belirtilerin tam tersi gerçekleşmiş olacaktır. Buna örnek vermek gerekirse; hipoglisemi problemleri ortadan kalkar, tatlı krizleri ile nöbetler yok olur. Kilo vermek daha da kolay hale gelir. Bunun sonucunda uyuklama, sinirlenme, ani ve aşırı tepkiler, öfkelenme sorunları tarihe karışmış olur.

İnsülin Testi Fiyatları 2024

Sağlık alanında gerçekleştirilmesi gereken bu testin hem kamu hem de özel hastanelerden birinde yapılması gerekir. İnsülin testi, fiyatları hakkında kesin olarak bilgi verilemez.

İlginizi Çekebilir  Hiv Duo Ultra Testi

Çünkü bu durum genellikle hastanelere göre değişkenlik gösterir. Hasta hangi hastanede bu testi gerçekleştirmek istiyorsa, hastane ile iletişime geçerek fiyat bilgisi alabilir. İnsülin testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.