Dijital Röntgen

Dijital Röntgen Nedir?

Dijital röntgen, günümüzde birçok iç organının görüntülenmesi için kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Bazı kontrast maddeler kullanılarak çekilen görüntüler sayesinde pek çok sorun rahatlıkla teşhis ediliyor.

Özellikle mide, yemek borusu, idrar yolları, böbrekler, ince ve kalın bağırsak kanalları inceleniyor. Radyoloji alanında gün geçtikçe daha sık kullanılan bir yöntemdir. X ışınları kullanılarak yapılan görüntülemede hasta herhangi bir zarar görmez.

Çekilen görüntüler bilgisayar ekranına aktarılarak daha detaylı araştırmalar yapılır. Dijital röntgen erken teşhis açısından oldukça önem taşıyan bir görüntüleme yöntemidir. Kontrast madde kullanılarak yapıldığı gibi kullanılmadan da görüntü almak mümkündür.

Organların detaylı bir şekilde görüntülenmesini sağladığından dolayı uzmanlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Diğer görüntüleme yöntemlerine oranla daha kolay ve avantajı da fazladır. Kemik ve akciğerlerin görüntülenmesinde de rahatlıkla tercih edilen bir görüntüleme yöntemidir.

Dijital Röntgen Çekimi Nasıl Yapılır?

Günümüzde uzman doktorlar tarafından organ incelemeleri ve vücut bölgelerinin görüntüsünün alınması gerektiğinde en sık tercih edilen yöntem dijital röntgen yöntemidir.

Çekim yapılacağı zaman hastaya herhangi bir anestezi uygulanmaz. Acı ve ağrı hissi olmayan bir yöntem olduğundan dolayı hastalarda panik yaratmaz. Ortalama olarak 20 dakikada çekim işlemi yapılır. Bu süre çekilecek olan organ ve vücut bölgesine göre değişkenlik gösterebilir.

Hastanın iç organlarının görüntüsü alınacağı zaman hastanın işleme aç karnına gelmesi gerekir. Bu sayede verilen kontrast maddenin geçişi daha net alınacaktır. Akciğer röntgeni alınacağı zaman aç ya da tok karnına gelinmesi fark etmeyecektir.

Aynı zamanda kontrast madde kullanılmadan da görüntü alınabilir. Dijital röntgen hastanın şikayetlerine göre en uygun şekilde çekilir. Hangi bölgeden çekim yapılacaksa ona uygun olarak pozisyon alınır. En net görüntülerin alınması için uzman kişiler tarafından çekilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir  Kadın Check Up Hizmetleri

Dijital Röntgenin Avantajları

Eski zamanlardan günümüze kadar gelen dijital röntgen radyoloji alanında kolaylık sağlayan bir görüntüleme yöntemidir. Hastalıkların erken teşhis ve tedavisi açısından büyük avantaj sağlar.

Kontrast madde kullanılarak çekilen görüntülemede organlar daha net ve ayrıntılı olarak incelenir. Bu sayede doğru tanı koyulmasında büyük yardımcı olur. Hemen hemen vücudun her bölgesinde uygulanabildiğinden dolayı rahatlıkla tercih edilir.

Röntgen sonrasında hastanın herhangi bir temizlenmesine gerek yoktur. Her açıdan büyük kolaylık sağlayan bir görüntüleme yöntemidir. Bilgisayarlı bir sistem olduğundan dolayı doktor tarafından da daha hızlı şeklide incelenebilir. Zaman kayıplarının önüne geçilmesinde faydalı bir yöntemdir.

Aynı zamanda maliyeti de diğer yöntemlere oranla daha uygundur. Dijital olarak yapılan röntgen yöntemi kaydedilerek gerektiğinde yeniden inceleme yapılabilir. Bu sayede doktorlar ve hastalar için de büyük kolaylık sağlamış olur. Her hastanın rahatlıkla yararlanabileceği görüntüleme yöntemidir.

Dijital Röntgen Çekiminin Zararı Var mıdır?

Radyasyon içeriği kullanılarak çekilen dijital röntgen hastaların sağlığı açısından herhangi bir tehdit taşımaz. Röntgen çekilecek olan hastanın gebe olmaması detaylı bir şekilde incelenmelidir. Hamile bireylerde röntgen çektirmek bebek gelişimine zarar verebilecek durumlardandır.

Bu nedenle kişinin gebe olmaması gerekir. Gebe olmayan ve sistemik bir rahatsızlığı olmayan her birey gönül rahatlığı ile çekim yaptırabilir. Gebelerin röntgen çektirmesi durumunda bebekte büyüme ve gelişme sorunları, zeka geriliği ve anomalik problemler meydana gelebilir.

Acil bir durum olmadığı taktirde çekilmemesi gerekir. Bebeğin zarar görme durumu haftasına göre değişkenlik gösterebilir. Radyasyon miktarı ne kadar fazla olursa anne karnındaki fetüste de o kadar fazla sorunlar meydana gelecektir.

Gebe olmayan bireylerde herhangi bir hasar meydana çıkarmaz. Çekim yapacak olan uzman doktora danışarak da bilgi sahibi olunabilir. Gerekli görüldüğü taktirde gönül rahatlığı ile röntgen çektirilebilir.

İlginizi Çekebilir  Tiroid Ultrasonu

Dijital Panoramik Röntgen

İç organların ve vücut bölgelerinin görüntülenmesinin yanı sıra çene kemiği ve tüm dişlerin görüntüsünün alındığı röntgen çeşidi mevcuttur. Dijital panoromik röntgen kullanılarak ağız dışından tüm dişlerin görüntüsü alınabilir.

Çekilen dijital röntgen sayesinde çene kemiği ve eklem problemlerinin teşhisi, kist ve tümör oluşumlarının erken teşhis edilmesi, yirmili yaşlarda meydana gelen diş sorunlarının gözlemlenmesi, süt dişlerinin kontrolü, daimi dişlerin konumunun gözlemlenmesi ve kontrol edilmesi gibi pek çok durum tayin edilebilir.

Tüm dişlerdeki sorunlu olan kısımların erken teşhis ve tedavisi için oldukça kolaylık sağlayan bir yöntemdir. Hastanın ve doktorun konforu açısından özel klinik ve hastanelerde sıklıkla tercih edilen bir görüntüleme yöntemidir. Hastanın baş çevresinde dönerek hiçbir sıkıntı vermeden çekim yapılabilir.

Dijital Röntgen Fiyatları 2024

Günümüzde özel klinik ve hastanelerde sıklıkla kullanılan dijital röntgen, fiyat bakımından her hastaya hitap edecek şekilde sunulur. Görüntü alınacak olan vücut bölgesine göre fiyatlarda değişiklikler meydana gelebilir. Kullanılan cihazın kalitesine göre fiyatlar artabilir.

Her hastanın rahatlıkla hizmet alabilmesi adına genel olarak uygun fiyatlarda çekim yapılır. İndirimli fiyatlarda hizmet sunan merkezler tarafından yararlanılarak daha uyguna çekim yaptırılabilir.

Hastaların zaman kazanması açısından çekilen dijital röntgenler gün içinde hastaya sonuç olarak geri verilir. Dijital olması sayesinde uzman doktor tarafından detaylı şekilde incelemesi yapılarak erken tanı konulabilir. Konulan tanı sayesinde hasta tedavisine vakit kaybetmeden daha erken başlar.

Organların ve vücut bölgelerinin daha ayrıntılı gözükmesini sağlayarak zaman kazandırır. Dijital röntgen fiyatlarının uygun olması sayesinde her hasta rahatlıkla hizmet alarak kısa sürede sağlığına geri kavuşabilir. Dijital röntgen fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için  bize hemen ulaşın.