Defekografi

Defekografi, makat kanalı ile rektum ile birleşmesiyle birlikte ortaya çıkan boşaltım sorununun yaşanmasıyla birlikte defekografi, çekimi gerçekleştirilmiş olur.

Problemin sebebini anlamak ve doğru şekilde tedavi yöntemi uygulamak için gerçekleştirilen görüntüleme türlerinden biridir. İdrar kaçırma, kabızlık ve daha birçok rahatsızlığın kişiyi kötü şekilde etkilemesine sebep olur.

Bunun yanı sıra hastanın sosyal yaşam hayatını olumsuz şekilde etkilediğinden dolayı bir süreliğine psikolojik rahatsızlık sorunu oluşmaya başlar. Günlük hayatta karşılaşmış olduğumuz durumlardan dolayı beklenmedik problemlerle karşı karşıya kalabiliriz.

Bunun sebebi ne yazık ki yediğimiz yemekler, içtiğimiz içecekler, yanlış beslenme gibi durumlardan kaynaklı olarak karşımıza çıkar. Bu rahatsızlar sonucunda kişide bazı hastalıklar oluşmaya başlar.

Böyle durumlarda mutlaka uzman bir hekimden yardım alarak, ön muayenenin gerçekleştirilmesi gerekir. İhtiyaç durumlarında ise hastadan defekografi, çekimi istenebilir.

Defekografi Nasıl Çekilir?

Hastaların idrar yolu ve mesane rahatsızlıkları çekmesi durumunda mutlaka uzman hekime danışmaları ve detaylı bilgi almaları gerekir. Böylelikle oluşabilecek olumsuz sonuçların önüne geçerek, daha doğru tedavi yöntemi uygulayabilmek için oldukça önemli bir durumdur. Yapılacak olan defekografi, çekimi için hastanın randevusu olması gerekir.

Daha sonra hastanın işlem öncesinde mutlaka rektum lavman ile boşaltılmış olması gerekir. Hazırlanmış olan 300 cc jel ve kontrast maddesinin karışımı elde edilir.

Daha sonra gerçekleştirilecek olan inceleme için manyetik rezonans ya da X Ray makinasının içine alınır. Hastaya verilecek olan talimatların yerine getirmesi gerekir. Bu yüzden sakin, kasma, boşaltma veya ıkınma gibi durumların farklı aşamalarda görüntüleri alınmış olur.

Defekografi Kimlere Uygulanır?

Kişilerin boşaltım yollarında meydana gelen sorunlar ve rahatsızlıklar olur. Bu durum kişinin elinde olmadan ortaya çıkar ve sosyal hayatın kötü şekilde etkilenmesine sebep olur.

Sorunlarla karşı karşıya kalınması durumunda mutlaka uzman hekime danışarak, detaylı bilgi alınması gerekir. Boşaltım sisteminin zarar görmesi durumunda genellikle hastalarda karın ağrısı şikâyeti olarak ortaya çıkar.

İlginizi Çekebilir  Diş Tomografisi

Daha sonra ağrılı idrar sorunları yaşanmaya başlanır. Böyle durumlar ciddiye alınmaz ve önemsenmez. Fakat bilmekte fayda var ki; ne yazık ki böyle sorunlar daha ciddi hastalıkları beraberinde getirir ve ciddi sorunların ortaya çıkmasına sebep olur. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalınmasında kesinlikle uzman hekime başvurup, defekografi, çekimi yapılması gerekir.

Defekografi Faydaları

Gerçekleştirilen çekim işlemlerinin kişiye zarar verme durumu olmadığı için hasta gönül rahatlığıyla bu işlemi gerçekleştirebilir. Fiziksel aktivitelerin sınırlandırılmasına sebep olmayan görüntüleme tekniği arasına girer. İşlem öncesinde hastanın evde lavman yapması uygundur. Bunun için bir kısıtlama durumu yoktur.

Hasta çekilecek olan defekografi, ile yaklaşık olarak yarım saatlik bir süre beklemesi gerekir. Sigmoidoskopi testleri gibi, muayene gibi durumlarda teşhis konulması mümkün olmayan durumlarda bu uygulamadan yardım alınır. Pelvik tabanda meydana gelen anormalliklerin değerlendirilmesi ve tedavi edilmesinde yardımcı olur.

Defekografi Tedavi Yöntemleri

Hastanın şikayetçi olduğu idrar yolları ve dışkılama rahatsızlıkları defekografi, çekimi ile ortaya çıkmış olur. Yapılan incelemeler ve değerlendirmeler sonucunda rahatsızlık detaylı şekilde gözlemlenmiş olur.

Bunun sonucunda hastaya uygun olan tedavi belirlenerek, işlemler başlatılmış olur. Gerçekleştirilen tedaviler genellikle hastadan hastaya değişkenlik gösterebiliyor.

Bunun için uzman hekim tarafından tedavinin gerçekleştiğine emin olmak gerekir. Eğer ki hastanın rahatsızlığı idrar yollarında ise ve kabızlık sorunu çekiyorsa; bunun için uygun ilaçlar ve tedavi yöntemlerine başvurularak, gerekli olan izlenimler gözlemlenmiş olur.

Ağrılı idrar ve karın ağrısı gibi durumlarda, ciddi sorunların oluştuğu habercisi olur. Böyle durumlarda kesinlikle uzman hekime görünmek şart.

Defekografi Öncesinde Bir Hazırlık Gerekir Mi?

Hastaya yapılacak olan defekografi, çekimi için bir hazırlık aşaması bulunmamaktadır. Burada hasta için hazırlanan ilacın alınması dışında yapması gereken bir işlem yoktur. Hasta işlem öncesinde sadece rektum lavman ile boşaltım sağlaması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Ekokardiyografi

Daha sonra hasta için hazırlanan 200-300 cc jel ile birlikte karıştırılan kontrast maddesin iki saat öncesinden içilmesi gerekir. Böylelikle ince bağırsaklarda oluşan sorunların daha doğru şekilde tespit edilmesinde yardımcı olur.

Defekografi İşleminin Zararı Var mıdır?

Boşaltım sisteminde görülen rahatsızlık kendi başına insana zarar veren bir durumdur. Bu yüzden gerçekleştirilen defekografi, çekiminin insana zarar verme durumu kesinlikle yoktur.

Çünkü burada manyetik rezonans cihazlarından yardım alınır. Bu durumda hastanın zarar görmesi veya ileriki zamanlarda rahatsızlık çekme durumu kesinlikle yoktur.

İnsan vücuduna zarar vermeden gerçekleştirilir. Üstelik radyasyon yaymadan, sağlıklı bir şekilde çekimler gerçekleştirilmiş olur. Bu sayede uygun olan tedavi yöntemi hakkında gerekli olan çalışmalar başlatılmış olur.

Defekografi Yan Etkileri

Hastaların yaşadıkları boşaltım sistemi rahatsızlıklarının pek çok ciddi sorunlara yol açtığı bir durumdur. Bu sebepten dolayı hasta böyle durumlarla karşı karşıya kaldığında veya belirtiler ortaya çıkması durumunda mutlaka uzman hekime danışmalıdır.

Doktor isteği üzerine defekografi, çekimi yapılır. Bu işlemin hastaya zarar verme durumu yoktur. Risk taşımayan bir görüntüleme tekniğidir. Görüntülemenin sağlanabilmesi için hastaya verilen kontrast maddesinin, kişide alerji oluşumuna sebep olabilir. Bunun için önceden test yapılması uygundur.

Defekografi Çekimi Fiyatları 2024

Hastane ortamında gerçekleştirilen ve bütün hastalar için uygun olan bu tedavi yöntemi hakkında fiyat bilgisi verme durumu ne yazık ki mümkün değildir. İşlem gerçekleştirilmeden önce mutlaka ilgili yerlerle iletişime geçerek, defekografi, fiyatları hakkında bilgi alınabilir.

Çünkü yapılan araştırmalar sonucunda kesin olarak fiyat bilgisine rastlamak mümkün olmuyor. Bunun sebebi ise hastanelerin belirlemiş oldukları fiyat listesi ile alakalı olan bir durumdur.

Daha doğru ve kesin sonuçlar alabilmek için mutlaka iletişime geçip bilgi alınız. Defekografi çekimi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Submandibuler Bez